ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
02 липня 2016 рокум. Ужгород№ 807/158/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луцович М.М.
при секретарі судового засідання Симканич Ю.В.
за участю сторін:
позивача ОСОБА_1
представників відповідачів не зявилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Тячів Головного управління ДФС у Закарпатській області, Тячівської районної державної адміністрації в особі сектору державної реєстрації про визнання незаконними дій та скасування державної реєстрації особи з назвою Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління міністерства доходів і зборів у Закарпатській області,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до особи з назвою «Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління міністерства доходів і зборів у Закарпатській області», Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції, яким просить суд:
- Визнати незаконними дії особи з назвою "Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління Міністерства доходів і зборів у Закарпатській області " (Код ЄДРПОУ: 39594069) щодо складення вимоги № Ф- 957-25 від 16.11.2015р. у зв'яжу з відсутністю у останньої відповідного обсягу повноважень.
- Скасувати державну реєстрацію особи з назвою "Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління Міністерства доходів і зборів у Закарпатській області" (Код ЄДРПОУ: 39594069) як таку, що проведена на підставі не чинних установчих документів з порушенням вимог ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ".
Ухвалою суду від 10.06.2016 року, яка занесена до журналу судового засідання було замінено неналежного відповідача 1 Державну податкову інспекцію у м. Тячів Головного управління міністерства доходів і зборів у Закарпатській області на належного - Державну податкову інспекцію у м. Тячів Головного управління ДФС у Закарпатській області та неналежного відповідача 2 з Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції на належного - Тячівську районну державну адміністрацію в особі сектору державної реєстрації (а.с.80).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 21.11.2015 року він отримав документ під назвою вимога №Ф-957-25 від 16.11.2015 року, яка видана від імені особи з назвою «Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління Міністерства доходів і зборіву Закарпатській області» (код ЄДРПОУ 39594069) та підписана начальником (заступником) особи з назвою «ДПІ у м. Тячів ГУ МД» ОСОБА_2 16.11.2015 року про перерахування на користь «ДПІ у м. Тячів ГУ МД» ОСОБА_2, якою вимагає перерахувати грошові кошти у розмірі 3790,56 грн. на рахунок №37194204010713.
Позивач вважає дії особи з назвою «Державна податкова інспекція у м. Тячів Головного управління міністерства доходів і зборів у Закарпатській області» по винесенню вимоги №Ф-957-25 від 16.11.2015 року незаконними оскільки така не має відповідних повноважень щодо видання будь - яких вимог в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а також те, що державна реєстрація вказаної юридичної особи проведена з істотним порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» за відсутністю чинних установчих документів, що є підставою для скасування її реєстрації.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у позові, та просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача 1 в судове засідання не зявився, хоча судом вживалися заходи щодо повідомлення відповідача про час та місце судового засідання, проте надав суду заяву відповідно до якої просив суд розгляд справи провести без його участі та просив суд в задоволені позову відмовити з підстав наведених в письмових запереченнях.
Представник відповідача 2 в судове засідання не зявився, хоча судом вживалися заходи щодо повідомлення відповідача про час та місце судового засідання, проте надав суду заяву відповідно до якої просив суд розгляд справи провести без його участі та просив суд в задоволені позову відмовити з підстав наведених в письмових запереченнях .
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
01 квітня 2016 року державною податковою інспекцією у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області на адресу суду надіслано письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.54-55), в яких, серед іншого зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрований,Тячівською районною державною адміністрацією як субєкт господарювання 25.06.2008 року за №23190000000005866, взятий на облік у ДПІ у Тячівському районі як платник податків з 26.06.2008 року за №9916, стан платника податків « 0» перебуває за основним місцем обліку та застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Позивач перебуває на спрощеній системі оподаткування, як платник єдиного внеску.
Судом встановлено, що 16.11.2015 року начальником (заступником керівника) ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області сформовано та направлено на адресу ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу форми Ф від 16.11.2015 року №957-25 (а.с. 14). Вказану вимогу складено відповідачем, ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області у зв'язку з несплатою позивачем недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3790,56 грн.
Не погодившись з рішенням Головного управління Міндоходів у Закарпатській області щодо його первинної скарги позивач звернувся зі скаргою до Міністерства доходів і зборів України.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 15.01.2016 року №593325/ф/99-99-10-01-07.25 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.11.2015 року № Ф-957-25 ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області та рішення за результатом розгляду первинної скарги від 14.12.2015 року №422/ф/07-16-10-04-48 Головного управління ДФС у Закарпатській області залишено без змін, а скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 20.12.2015 року №б/н без задоволення (а.с. 11-12).
На думку відповідача 1 доводи позивача щодо питання його правосуб'єктності грунтуються на хибному тлумаченні чинного законодавства.
Вирішуючи спір суд зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 року №21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10. 2010 р. за N 994/18289.
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-VI).
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464-VI, платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом України №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до п. 4 ст. 25 Закону України № 2464, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Доказів відсутності заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування матеріали справи не містять.
Як територіальний орган ДФС, ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області, мала встановлені законом повноваження щодо формування та направлення позивачу спірної вимоги про сплату боргу.
За таких обставин, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність формування та направлення спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Виходячи з викладеного вище, суд доходить висновку, що відповідачем, ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області, правомірно та в межах діючого законодавства направлено позивачу вимогу про сплату боргу. Відтак заявлена ОСОБА_1 позовна вимога про визнання незаконними дій відповідача 1 щодо складення вимоги №Ф-957-25 від 16.11.2015 року, у зв'язку з відсутністю у останнього відповідного обсягу повноважень є безпідставною та нормативно необґрунтованою, а тому задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про скасування державної реєстрації відповідача 1 як такої, що проведена на підставі не чинних установчих документів з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", суд зазначає наступне.
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 21.05.2014 року № 160 «Про утворення Державної фіскальної служби» «Про утворення Державної фіскальної служби» реорганізовано Міністерство доходів і зборів України шляхом перетворення у Державну фіскальну службу, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність і координація якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи ДФС та реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДФС. Вказаною постановою затверджено переліки територіальних органів ДФС, які утворюються, та територіальних органів Міндоходів, які реорганізуються. Зокрема, згідно додатку 2 до Постанови, Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Міндоходів реорганізовується шляхом приєднання до Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС.
Згідно із Положенням про державну податкову інспекцію у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області, затвердженого наказом ДФС від 21.08.2014 року №64 державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області - є територіальним органом Державної фіскальної служби, який підпорядковується ДФС та Головному управлінню ДФС у Закарпатській області. Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області є органом доходів і зборів.
Положення про державну податкову інспекцію у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області містить норми, які спрямовані на організацію роботи працівників державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області - тобто ні яким чином не зачіпає інтереси громадян і тим більш не містить норм міжвідомчого характеру.
Відповідно до абзацу д) пункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 28 грудня 1992 р. № 731 на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм.
Між іншим, суд звертає увагу на той факт, що ДФС України відповідно до Положення №236 не має статусу суб'єкта нормотворення та права на прийняття нормативно - правових актів.
Так, згідно із п. 9 Положення №236, ДФС України в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінфіну видає накази організаційно - розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання.
Тоді як, Міністерство фінансів України, що спрямовує і координує діяльність ДФС України через Кабінет Міністрів України, відповідно до п. 8 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року №446/2011 у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
При цьому, нормативно - правові акти Мінфіну України, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Положення про державну податкову інспекцію у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області розроблено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 року № 563 «Про затвердження Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади», тому воно не підлягає державній реєстрації.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 p. № 755-IV (в редакції чинній на час проведення реорганізації) дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Частиною 1 ст. 4 даного Закону передбачено, що Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, здійснюється шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 13 ст. 37 вказаного Закону приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.
Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції Закарпатської області відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 23.09.2015 року внесено запис №13191120005002897 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи «Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області», про що видано повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи від 23.09.2015 року за №116/02.4-14 (а.с.58).
Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області є правонаступником «Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області».
Державна реєстрація юридичної особи державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області була проведена в порядку, встановленому статтями 24-27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» .
Згідно ч. 1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (замовники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників, або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірника установчих документів.
21.01.2015 року державним реєстратором було проведено державну реєстрацію шляхом заснування відповідної юридичної особи на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України».
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що державну реєстрацію юридичної особи Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 39594069) проведено у відповідності до діючого законодавства.
Доводи позивача не спростовують офіційність та правомірність такої реєстрації.
Згідно із ч. 2. ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1. ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч. 3. ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведених обставин суд приходить до висновку про відсутність у даному випадку правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки відповідачами, як субєктами владних повноважень у відповідності до ч.2 ст.71 КАС України належними та допустимими доказами спростовано доводи позивача, щодо під ставності заявлених позовних вимог та доведено правомірність оскаржуваного рішення.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державно ї податкової інспекції у м. Тячів Головного управління міністерства доходів і зборів у Закарпатській області, Реєстраційної служби Тячівського районного управління юстиції про визнання незаконними дій та скасування державної реєстрації особи з назвою Державно податкова інспекція у м. Тячів Головного управління міністерства доходів і зборів у Закарпатській області в і д м о в и т и.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяОСОБА_3