Постанова № 59091293, 04.05.2016, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
04.05.2016
Номер справи
295/5291/16-а
Номер документу
59091293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/5291/16-а

Категорія 87

2-а/295/173/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.05.2016 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Стрілецька О.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Житомирі в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" внаслідок реорганізації з 12 лютого 2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області реорганізоване у Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

Суд відповідно до ст. 55 КАС України замінює відповідача по справі з Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

06.04.2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуваннями уточнених позовних вимог (а.с. 13), просить зобов'язати відповідача відновити йому виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.07.2015 року.

В обґрунтування вказав, що перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте, починаючи із 01.04.2015 року, йому припинено виплату пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону, листом повідомлено, що оскільки позивач працює на посаді, яка відноситься до категорії державного службовця, підстав для виплати пенсії немає, після звільнення із займаної посади виплату пенсії буде відновлено. Вважає, що вказані дії відповідача є неправомірними, протиправними та порушують його право на отримання призначеної пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено, що позивач з 01.03.2012 року перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно протоколу призначення пенсії № 424 від 15.02.2013 року, вбачається, що позивачу призначено пенсію за віком як потерпілму внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 23), що спростовує доводи відповідача, викладені в запереченнях, що позивачу призначена пенсія на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Разом з тим, суд зазначає, що згідно ч. 3 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону. Таким чином, на позивача в повній мірі розповсюджуються норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку виплати та призначення пенсії за віком.

29.12.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про відновлення виплати призначеної йому пенсії, починаючи із 01.06.2015 року.

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирській області № 1752/К-11 від 12.01.2016 року позивачу повідомлено про відсутність підстав для відновлення пенсія з огляду на норми Закону України №213-VІІІ від 02.03.2015 р. та ЗаконуУкраїни № 011-VІІІ від 24.12.2015 року.

Згідно довідки, виданої Народицькою селищною радою Житомирської області №2873 від 29.03.2016 року, вбачається, що ОСОБА_1 по теперішній час працює на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів. На час призначення пенсії позивач працював на посаді Селецького сільського голови.

Статтею 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Абзацом 2 частини 1 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції до 01.04.2015 року) передбачено, що пенсії виплачуються без урахування одержаної заробітної плати (доходу).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213-VІІІ, який набрав чинності з 01 квітня 2015 року, внесено зміни до ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та до ст. 58 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , відповідно до яких установлено, що тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про статус народного депутата України", Закону України «Про державну службу», Закону України «Про прокуратуру», Закону України «Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Виключення з указаного правила становлять лише інваліди I та II груп, інваліди війни III групи та учасники бойових дій, особи, на яких поширюється дія пункту 1 ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень вказаного Закону від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.

З 1 квітня 2015 року виплату позивачу пенсії були припинено, оскільки він працював на посаді, яка давала право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України " від 24.12.2015 р. № 911-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2016 року, внесено зміни до ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та до ст. 58 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , відповідно до яких установлено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, пенсії, призначені відповідно до цього Закону особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", Про судоустрій і статус суддів", Про статус народного депутата України", Про Кабінет Міністрів України", Про судову експертизу", Про Національний банк України", Про службу в органах місцевого самоврядування", Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.

Починаючи із 1 червня 2015 року особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, взагалі не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим передбачені статтею 47 Закону № 2262 та ст. 58 Закону № 796-ХІІ підстави для невиплати позивачу пенсії відсутні.

Крім того, суд вказує, що відповідно до ст.ст. 22,58 Конституції України, яка має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а також закон не має зворотної дії в часі.

З огляду на те, що позивач набув право на пенсію, призначену за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то це право не може бути у нього відібране при внесенні змін до вищевказаних законів. Таким чином Закон України від 02.03.2015 року №213- VІІІ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та Закон Україн "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України " від 24.12.2015 р. № 911-VІІІ порушують вимоги ст. 22 Конституції України, та з врахуванням положень ст. 58 Конституції України, можуть бути застосовані лише до пенсій, які призначені після прийняття зазначених Законів.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що порушене право позивача на виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню.

Виплата пенсії підлягає відновленню з 06.10.2015 року з урахуванням шестимісячного строку, передбаченого для звернення до суду за захистом порушеного права, визначеного ст. 99 КАС України, який суд обчислює з моменту звернення позивача до суду.

Вимоги позивача про відновлення виплати пенсії, починаючи з 12.07.2015 року по 05.10.2015 року підлягають залишенню без розгляду на підставі ст. 100 КАС України, підстави для поновлення пропущеного строку відсутні, оскільки про порушене право позивач дізнався з моменту припинення виплати пенсії .

Відповідно до ст. 256 КАС України негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Керуючись ст. ст. 6, 17-19, 94, 99, 100, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задоволити частково.

Позовні вимоги позивача за період з 12.07.2015 року по 05.10.2015 року залишити без розгляду.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України відновити виплату та виплатити ОСОБА_1 пенсію, призначену відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 06.10.2015 року.

Постанова суду підлягає до негайного виконання.

Стягнути з Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь держави судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя О.В. Стрілецька