Ухвала суду № 59082056, 12.07.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.07.2016
Номер справи
820/7367/15
Номер документу
59082056
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2016 року м. Київ К/800/47346/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.

Суддів Сіроша М.В.

Юрченко В.П.

при секретарі судового засідання: Ігнатенко О.В.,

розглянувши касаційну скаргу Державної фіскальної служби України

на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року

та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року

по справі № 820/7367/15

за позовом Приватного акціонерного товариства «Люботинський завод «Продтовари»

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Люботинський завод «Продтовари» звернулось до суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №000373 від 25.06.2015 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року у даній справі позов задоволено частково. Скасовано рішення про застосування фінансових санкцій №000373 від 25.06.2015 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити повністю, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що співробітниками ГУ Міндоходів у Харківській області та ДФС України проведено фактичну перевірку ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» з питань дотримання вимог законодавства при провадженні діяльності з виробництва та реалізації алкогольних напоїв за період з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року.

Згідно з висновком фактичної перевірки, викладеним в акті від 20.08.2014 року №170/20-40-21-01-12/24486154, підприємством порушено вимоги абзацу 18 статті 11 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481/95-ВР) щодо маркування вермутів, а саме - на контретикетках не вказувалась інформація про те, що до основного складу компонентів напою входить вода.

Перевіркою встановлено, що за період з 01.04.2014 року по 30.06.2014 року ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» вироблено та реалізовано 53391,9 дал вермутів з коньяком в асортименті на суму 7782 805,80 гри., з яких 31559,4 дал на суму 4506670,80 грн. вироблено з використанням води при приготуванні купажу.

Перевіркою також встановлено, що за період з 02.04.2014 року по 29.06.2014 року ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» реалізовано 631188 пляшок вермутів з коньяком в асортименті місткістю 0,5 л з марками акцизного податку з вказаною на них ставкою акцизного податку 1,43 грн.

В акті перевірки зроблено висновок, що по технології приготування алкогольні напої, що вироблялись ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» під загальною назвою «Вермути з коньяком», не можуть бути віднесені до виноробної продукції - вина ароматизовані або вермути (код 2205 УКТЗЕД), оскільки до їх складу у якості інгредієнта входить підготовлена вода. Такі напої можуть бути віднесені до категорії лікеро-горілчаних напоїв (код 2208УКТЗЕД).

В акті перевірки також зазначено, що протягом періоду, охопленого перевіркою, алкогольна продукція під назвою «Вермут з коньяком» в асортименті, виготовлена з використанням води (код УКТ ЗЕД 2208) маркувалась марками акцизного податку із зазначеною на них сумою акцизного податку 1,43 грн., у той час як згідно пп. 215.3.1 п.215.3 ст. 215 Податкового кодексу України у період з 01.04.2014 року по 31.06.2014 року на алкогольні напої (код УКТ ЗЕД 2208 - інші напої, що містять спирт) діяла ставка акцизного податку 56,42 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту, тобто, дану алкогольну продукцію (міцність 18 %, об'єм - 0,5 л) необхідно було маркувати марками акцизного податку із зазначеною на них сумою акцизу 5,08 грн.

Оскільки на пляшках була марка акцизного збору неналежної вартості, податковий орган вважає, що такий товар є не маркованим.

В подальшому ДФС України прийнято рішення від 25.06.2015 року № 000373 про застосування до ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 9418269,60 грн. відповідно ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, згідно якої до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими /арками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000,00 грн.

Задовольняючи позов частково, суди виходили з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Матеріали справи свідчать, що основним видом діяльності ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» є діяльність з виробництва та реалізації алкогольних напоїв, яка включає в себе і діяльність з виробництва та реалізації вермутів з коньяком в асортименті. Право підприємства на виробництво вермутів з коньяком в асортименті у періоді, за який було застосовано фінансові санкції, підтверджується наступними документами: ліцензією на право виробництва алкогольних напоїв № 585 терміном дії з 24.01.2012 року по 24.01.2017 року, додатком до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв № 585, який засвідчує отриманий дозвіл виробництво вермутів з коньяком «Смородина», «Слива», «Полуниця», «Персик», «Малина», «Кава», «Журавлина», «Горобина», «Вишня», «Абрикос», «Апельсин», «Ананас» згідно ТУ У 15.9-24486154-027:2009 ВЕРМУТИ З КОНЬЯКОМ. атестатом виробництва вермутів з коньяком в асортименті від 16.01.2012 року (№ІІАЗ.007.0010-12), технічними умовами «Вермути з коньяком» ТУ У 15.9.-24486154-027:2009 від 15.10.2009 року, сертифікатом відповідності вермутів з коньяком вимогам ТУ У 15.9-24486154-027:2009 «Вермути з коньяком. ТУ» від 24.01.2014 року, зареєстрованим в реєстрі за № ІІА 1.007.Х000499- 14.

З матеріалів справи вбачається, що у 2009 році ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» розроблено технічні умови «Вермути з коньяком» ТУ У 15.9-24486154-027:2009, які затверджені Міністерством аграрної політики України за погодженням з Міністерством охорони здоров'я України та Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкового адміністрації України.

На момент затвердження технічних умов «Вермути з коньяком» був чинним Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016-97, який затверджено і введено в дію наказом Держстандарту України від 30 грудня 1997 року № 822 (далі - ДКПП ДК 016-97).

Під час розробки та затвердження зазначених технічних умов виробнику (ПАТ «Люботинський завод «Продтовари») згідно ДКПП ДК 016-97 присвоєно код продукції -15.95.10, який відповідає продукція «Вермути та вина ароматизовані». Крім того, зазначені технічні умови передбачали використання при виробництві вермутів з коньяком у якості одного з інгредієнтів води підготовленої.

На момент затвердження та погодження Департаментом по контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України від вказаного державного органу не надходило зауважень щодо змісту технічних умов (в тому числі в частині використання при виробництві вермутів води, та в частині віднесення вказаної до коду ДКПП 15.95.10).

Тобто, всі технічні умови, в тому числі і ті, в яких передбачено використання при виробництві вермутів з коньяком у якості одного з інгредієнтів води підготовленої, затверджені компетентним державним органом.

Відповідність продукції, що виготовляється позивачем згідно ТУ У 15.9.-24486154-027:2009 «Вермути з коньяком. ТУ», коду ДКПП 15.95.10 підтверджена Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики України при видачі атестату виробництва (зареєстрований в реєстрі системи сертифікації УкрСЕПРО 16 січня 2012 року № ПАЗ.007.0010-12.)

Після набуття чинності Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010 (який введено в дію Наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики України № 457 від 11.10.2010 року, органом сертифікації було внесено зміни до атестату виробництва вермутів та замінено код ДКПП 15.95.10 на код ДКПП 11.04.10.

Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010 (далі - ДКПП ДК 016:2010), згідно Загальних положень цього нормативного документу - є систематизованим зведенням назв угруповань продукції та послуг кодування яких побудовано на ієрархічній системі класифікації.

Основними завданнями Державного класифікатору продукції та послуг ДК 016:2010 є виконання комплексу облікових функцій щодо продукції та послуг у межах робіт стосовно державної статистики; складання міжгалузевого балансу виробництва й розподілу продукції та послуг відповідно до системи національних рахунків; забезпечення функціонування системи оподаткування суб'єктів господарювання; проведення зіставлення національних статистичних даних з даними країн Європейського Союзу; використання кодів продукції та послуг в нормативних документах і сертифікатах відповідності.

Під кодом 11.04.10 згідно ДКПП ДК016-2010 зазначається продукція «Вермут та інші ароматизовані вина зі свіжого винограду», яка відповідає коду товарної позиції згідно УКТЗЕД 2205 «Вермут та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматичних екстрактів».

Зазначений код ДКПП 15.95.10 (11.04.10) вказаний у сертифікаті відповідності №ІІА1.007.Х000499-14, який виданий органом сертифікації 24 січня 2014 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» торгово-промислові палати створюються з метою сприяння розвиткові народного господарства та національної економіки, її інтеграції у світову господарську систему, формуванню сучасних промислової, фінансової і торговельної інфраструктур, створенню сприятливих умов для підприємницької діяльності, всебічному розвиткові усіх видів підприємництва, не заборонених законодавством України, науково-технічних і торговельних зв'язків між українськими підприємцями та підприємцями зарубіжних країн.

04 грудня 2009 року Харківською торгово-промисловою палатою надано експертний висновок № 1611/09, згідно якого вермути з коньяком в асортименті згідно ТУ У 15.9-24486154-027:2009 віднесені до коду 2205 10 19 00 (вермути та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматизувальних екстрактів; У посудинах місткістю 2 л або менше; з фактичною концентрацією спирту 18 об.% або менше) та до коду 2205 10 90 00 (вермути та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматизувальних екстрактів; у посудинах місткістю 2 л або менше; з фактичною концентрацією спирту більше як 18 об.%).

Враховуючи наведене, компетентним державним органом затверджено технічні умови, відповідно до яких вермут з коньяком в асортименті віднесено до товарної позиції 2205 згідно УКТ ЗЕД, що також підтверджується експертним висновком Харківської торгово-промислової палати.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів про те, що у періоді, який перевірявся відповідачем, ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» здійснювало випуск вермутів з коньяком в асортименті, які, згідно всіх дозвільних, нормативних та технологічних документів, що регулюють випуск такої продукції, віднесені до товарної позиції 2205 згідно УКТ ЗЕД.

Відповідно до пп. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України акцизний податок з продукції за кодом 2205 УКТ ЗЕД обчислювався за ставкою 2,86 гривень за 1 літр як і було здійснено ПАТ «Люботинський завод «Продтовари» та що підтверджено актом перевірки.

За таких обставин, суди дійшли вірного висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.

Ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року по справі № 820/7367/15 залишити без змін.

Справу повернути до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий підписГолубєва Г.К.Судді підписСірош М.В. підписЮрченко В.П.

Ухвала складена у повному обсязі 15.07.2016 р.