Ухвала суду № 59082029, 11.07.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
11.07.2016
Номер справи
826/9364/13-а
Номер документу
59082029
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 липня 2016 року м. Київ К/800/59458/13

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого судді Пилипчук Н.Г.

суддів Зайцева М.П.

Цвіркуна Ю.І.

за участю секретаря Латишевої Л.П.

представників позивача Коваль М.І., Пущенської О.А.

представників відповідача Катамай Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві

на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.07.2013

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2013

у справі № 826/9364/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ферко»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.07.2013, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2013, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Києва ДПС від 19.02.2013 № 0000915626 про зменшення ТОВ «Ферко» бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 22645963 грн. за червень 2012 та застосування штрафних санкцій в сумі 5661490,75 грн.

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Посилається на порушення судами норм матеріального і процесуального права: п. 50.2 ст. 50, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п.198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.4 ст. 200, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, ст.ст. 7, 9, 11, 86, 159 Кодексу адміністративного судочинства України, обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги обставинами, з яких податкова інспекція виходила при складанні оспорюваного позивачем податкового повідомлення-рішення. В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги касаційної скарги.

Представники позивача в судовому засіданні просили касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. Наголошували на тому, що у позивача були відсутні підстави враховувати у своєму податковому обліку висновки податкового органу, викладені в актах попередніх перевірок, оскільки податкові повідомлення-рішення, складені на підставі таких актів, були оскаржені до суду, а пізніше - судом скасовані. Податковий орган безпідставно зменшив задеклароване позивачем бюджетне відшкодування.

Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України судом касаційної інстанції здійснено заміну відповідача у справі - Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві правонаступником - Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПІ у Шевченківському районі м.Києва ДПС складено податкове повідомлення-рішення від 19.02.2013 № 0000915626 про зменшення ТОВ «Ферко» бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 22645963 грн. за червень 2012 та застосування штрафних санкцій в сумі 5661490,75 грн.

Складанню вказаного вище податкового повідомлення-рішення передували такі обставини.

ТОВ «Ферко» подало податкову декларацію за червень 2012 року в рядку 24 якої «Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 23 - рядок - рядок 20) задекларувало 24260889 грн.

ТОВ «Ферко» подано уточнюючий розрахунок від 13.08.2012 за червень 2012 року, яким:

збільшено показник рядку 23.2 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах» та задекларовано 24249422 грн. до бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних періодах;

зменшено показник рядка 24 «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22 0 рядок 23.1 - рядок 23.2)» в сумі 24249422 грн.

ТОВ «Ферко» подано уточнюючий розрахунок від 05.09.2012 за червень 2012 року, згідно з яким:

зменшено показник рядка 22 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» з 24249422 грн. до 23936755 грн.;

зменшено показник рядка 23.2 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах» з 24249422 грн. до 23936755 грн.

ТОВ «Ферко» подано уточнюючий розрахунок від 16.01.2013 за червень 2012 року, згідно з яким:

зменшено показник рядка 21.2 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду)» з 24670301 грн. до 24034396 грн.;

зменшено показник рядка 22 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з 22645963 грн. до 22010058 грн.;

зменшено показник рядка 23.2 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах» з 23045578 грн. до 22010058 грн.

ТОВ «Ферко» подано уточнюючий розрахунок від 04.12.2012 за червень 2012 року, згідно з яким:

збільшено показник рядка 18 «позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» з 3023547 грн. до 3423162 грн.;

зменшено показник рядка 22 «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21-рядок 18)» з 23045578 грн. до 22645963 грн.;

зменшено показник рядка 23.2 «сума, що підлягає бюджетному відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах» з 23045578 грн. до 22645963 грн.

Таким чином, згідно з останнім поданим позивачем уточненим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2016 року від 04.12.2012 сума задекларованого позивачем за червень 2012 року бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах складає 22645963 грн.

ДПІ у Шевченківському районі м.Києва ДПС у період з 15.01.2013 по 28.01.2013 проведено документальну позапланову виїзну перевірку достовірності нарахування ТОВ «Ферко» бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за червень 2012 року, відображеного в уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, поданих за відповідний звітний (податковий) період, від 13.08.2012 та від 04.12.2012.

Після початку проведення перевірки ТОВ «Ферко» 16.01.2013 подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за червень 2012, відповідно до якого:

зменшено дані рядка 21.2 декларації (залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на 635905 грн. та зменшено дані рядка 23.2 декларації на 1035520 грн., зокрема задекларовано у рядку 23.2 декларації бюджетне відшкодування в сумі 22010058 грн.

Цей уточнюючий розрахунок податковим органом при проведенні перевірки залишено поза увагою з посиланням на положення п. 50.2 ст. 50 Податкового кодексу України, згідно з якими платник податків не має права подавати уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, який на дату подання уточнюючого розрахунку перевіряється відповідним контролюючим органом.

В акті перевірки зафіксовано порушення позивачем вимог п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що полягало у завищенні бюджетного відшкодування за декларацією з ПДВ за червень 2012 року в сумі 22645963 грн.

Сума 22645963 грн. є бюджетним відшкодуванням у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах, задекларована шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2016 року від 04.12.2012.

Таким чином, податковим органом фактично зроблено висновки про завищення позивачем бюджетного відшкодування в сумі 22645963 грн. за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2012 року від 04.12.2012.

Податковий орган в акті перевірки посилається на те, що позивач не подав до уточнюючого розрахунку від 04.12.2012, а також до попереднього уточнюючого розрахунку від 05.09.2012, додаток № 2 (Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду).

Такі посилання не можуть бути підставою для висновку про неправомірне декларування бюджетного відшкодування за червень 2012 року в сумі 22645963 грн. шляхом подання уточненого розрахунку. Уточнений розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за червень 2012 був прийнятий податковим органом і став предметом перевірки.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, визначено статтею 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.3. ст. 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п. 200.10. ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Встановлені судами попередніх інстанцій обставини свідчать, що камеральна перевірка уточнюючого розрахунку від 13.08.2012 була проведена лише з 15.01.2013. Під час перевірки податковий орган не досліджував господарських операцій та не встановлював порушень позивачем вимог п. 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України при обчисленні від'ємного значення та заявленні бюджетного відшкодування.

Суд касаційної інстанції знаходить необґрунтованими посилання податкового органу в касаційній скарзі на те, що позивач в податковому обліку повинен був відобразити результати попередніх перевірок, здійснених протягом 2011-2012 років, оформлених актами перевірок:

від 16.08.2012 № 1154/22-30/31681342, згідно з яким позивачем завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації з ПДВ) в загальній сумі 2908783 грн.;

від 07.09.2012 № 1314/22-30/31681342, на підставі якого складено податкове повідомлення-рішення від 21.09.2012 № 0007562230 про зменшення від'ємного значення з ПДВ в сумі 6020400 грн.;

від 11.10.2012 № 1588/22-30/31681342 згідно з яким заперечується факт реального вчинення господарських операцій з ТОВ «Негоциант Агро», за якими сформовано податковий кредит за січень-червень 2012 року, та зафіксовано завищення бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах в загальній сумі 20069628,27 грн.

У відповідності до п. 86.4 ст. 86 ПК України, п. 3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 № 984, зареєстрованого Міністерством юстиції України 12.01.2011 за № 34/18772 (далі - Порядок), за результатами проведення документальної невиїзної перевірки суб'єктів господарювання складається акт (довідка).

Відповідно до абз. 2 п. 3, п.п. 4,5,6 Порядку акт є службовим документом, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, в якому міститься систематичний, чіткий, об'єктивний та повний виклад суттєвих обставин щодо фактів виявлених порушень із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів. На підставі висновків, викладених в акті перевірки, податковим органом може бути прийнято податкове повідомлення-рішення.

Отже, акт перевірки та викладені у ньому факти і висновки не можна розглядати як рішення суб'єкта владних повноважень, що породжує для платника податків певні правові наслідки, регулює ті чи інші відносини і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Акт перевірки є виключно носієм доказової інформації про виявлені податковим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, обов'язковим документом, на підставі якого приймається відповідне рішення, що породжує для платника певні наслідки.

Враховуючи наведене, у платника податку не виникає обов'язку враховувати зафіксовані актом перевірки порушення в податковій звітності наступних періодів.

Згідно з інформаційними ресурсами Єдиного державного реєстру судових рішень, право на доступ до яких згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 № 3262 IV мають судді, судом касаційної інстанції з'ясовано, що постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 04.10.2012 у справі № 2а-12349/12/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2012, визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Києва ДПС 27.08.2012 № 0006752230 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість в загальній сумі 20599578,25 грн., в т. 16895226,00 грн. за основним платежем та 3704352,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, та від 27.08.2012 № 0006762230 про зменшення від'ємного значення з податку на додану вартість за березень 2012 в сумі 2908783,00 грн. Ці податкові повідомлення-рішення були складені на підставі акта перевірки від 16.08.2012 № 1154/22-30/31681342. Зазначені судові рішення залишені без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.11.2013.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 05.03.2013 у справі № 2а-13715/12/2670, залишеною в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.11.2014, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.09.2012 № 0007562230 про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість в сумі 6020400,00 грн. Це податкове повідомлення-рішення складено на підставі акта перевірки від 07.09.2012 № 1314/22-30/31681342.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 18.03.2013 у справі № 826/1990/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2013, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 24.10.2012 № 0008882230 про зменшення від'ємного значення з податку на додану вартість в сумі 20069628. Це податкове повідомлення-рішення складено на підставі акта перевірки від 11.10.2012 № 1588/22-30/31681342. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.11.2013 вказані судові рішення залишено без змін.

Отже, податкові повідомлення-рішення були скасовані судами, що виключає висновок про виникнення у позивача обов'язку відобразити визначені у цих податкових повідомленнях-рішеннях показники в податковому обліку позивача.

Зважаючи на викладене, суд касаційної інстанції не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваних судових рішень, якими правильно вирішено справу.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.07.2013 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2013 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в частині залишення судових рішень без змін з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою, поданою безпосередньо до Верховного Суду України в порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук

Судді М.П. Зайцев

Ю.І. Цвіркун