ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2016 р. Справа № 876/10076/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого суддіЗаверухи О.Б.,
суддівІщук Л.П., Кузьмича С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Мостиського районного управління юстиції Львівської області, Мостиського районного управління юстиції в особі Реєстраційної служби Мостиського районного управління юстиції Львівської області, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління юстиції у Львівській області про визнання незаконними дій та скасування державної реєстрації,-
В С Т А Н О В И В:
25.07.2014 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Мостиського районного управління юстиції Львівської області, Мостиського районного управління юстиції в особі Реєстраційної служби Мостиського районного управління юстиції Львівської області, в якому просила: визнати незаконними дії Відділу державної виконавчої служби Мостиського районного управління юстиції Львівської області щодо складання постанови про відкриття провадження ВП № 43919199 від 09.07.2014 року у звязку з відсутністю обсягу повноважень; скасувати державну реєстрацію Відділу державної виконавчої служби Мостиського районного управління юстиції Львівської області, як таку, що проведена за відсутності факту створення цієї особи та за відсутності жодного установчого документу, з істотним порушенням порядку створення юридичної особи.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 11.07.2014 року їй стало відомо, що ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №43919199 від 09.07.2014 року. Вважає, що виходячи із змісту витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №905882-9055883, ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області зареєстрований як юридична особа за відсутності розпорядчого документа про його створення, а отже, не має правоздатності та дієздатності органу виконавчої служби й юридичної особи публічного права унітарної Республіки України. Також, вважає, що зазначене є підставою для скасування рішення про проведення державної реєстрації юридичної особи ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області, як такої, що не існує і не створювалася. Оскільки, ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області не має необхідної правоздатності та дієздатності, то відповідно, не може вчиняти дій із винесення постанов про відкриття виконавчого провадження. Отже, дії ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області щодо складання постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №43919199 від 09.07.2014 року, яка стосується позивача, є незаконними.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що твердження позивача про протиправну реєстрацію юридичної особи публічного права і органу виконавчої влади - ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області - не знайшли свого підтвердження та є безпідставними. Вчинення відповідачем дій щодо відкриття виконавчого провадження шляхом винесення постанови ВП №43919199 від 09.07.2014 року відповідає його компетенції та спрямоване на виконання покладених на нього законом обов'язків із своєчасного, повного і неупередженого примусового виконання відповідного виконавчого документа, що свідчить про їх правомірність.
Не погодившись з вищенаведеною постановою, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржувану постанову та закрити провадження у даній справі.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, а тому колегія суддів, у відповідності до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 09.07.2014 року державним виконавцем органу державної виконавчої служби Мостиського районного управління юстиції ОСОБА_2 постановлено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 43919199 з вимоги Ф-95 У, виданої 19.06.2014 року про стягнення суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 4800,76 грн.(а.с.10).
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з обгрунтованістю таких висновків суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Згідно до абз.3 ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Згідно ст.1 Закону України «Про державну виконавчу службу» державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України.
З Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого указом Президента України №1396/від 30.12.1997 року слідує, що Міністерство юстиції України є органом виконавчої влади. А тому, Міністерство юстиції України та органи й установи, що входять до його системи, є органами виконавчої влади, тобто, особами публічного права.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну виконавчу службу» органами державної виконавчої служби є, зокрема, районні, міські (міст обласного значення), районні в містах відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції, які є юридичними особами.
Твердження позивача про те, що ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області є юридичною особою приватного права є помилковим і необґрунтованим, оскільки, ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області є територіальним органом державної виконавчої служби, входить до системи органів Міністерства юстиції України та, відповідно, є юридичною особою публічного права.
Матеріалами справи підтверджується наявність розпорядчих актів органу державної влади щодо створення ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області, а саме: наказ Міністерства юстиції України №22/5 від 26.01.2007 року «Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції», наказ Міністерства юстиції України №37/5 від 05.02.2007 року «Про затвердження Переліку відділів державної виконавчої служби», наказ Головного управління юстиції у Львівській області №3-К від 13.02.2007 року «Про утворення відділів Державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції»(а.с.41-43,169,128).
Згідно ч.3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.4 ст.87 Цивільного кодексу України, юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Факт державної реєстрації ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області згідно з нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АГ №905882-9055883, випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ААБ №809758, свідоцтвом про державну реєстрацію А00 №626486(а.с.11-12,47-50).
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що утворення юридичної особи ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області дійсно мало місце та було здійснене з дотриманням вимог чинного на той час законодавства України.
Крім цього, колегія суддів зазначає, що згідно ч.1 ст.110 Цивільного кодексу визначено вичерпний перелік способів ліквідації юридичної особи, а саме: 1)за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2)за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади; 3)за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що звертатися до суду про ліквідацію юридичної особи можуть лише учасники юридичної особи або відповідні органи державної влади.
Щодо позовної вимоги про визнання незаконними дій ВДВС Мостиського РУЮ Львівської області щодо складання постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №43919199 від 09.07.2014 року, то колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Згідно п.8 ч.2 ст.17 цього ж Закону виконанню державною виконавчою службою підлягають рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Відповідно до абз.2 ч.4 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Згідно ч. 5 ст.25 того ж Закону вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.ст.19, 25 Закону України «Про виконавче провадження» відкриття виконавчого провадження є початковим етапом примусового виконання рішення та здійснюється за постановою про відкриття виконавчого провадження, яка виноситься державним виконавцем відповідного підрозділу державної виконавчої служби.
Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що вчинення суб'єктом владних повноважень окремих дій є способом реалізації наданої йому компетенції та процесом реалізації наданих законом функцій суб'єкта владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача може нести акт індивідуальної дії, у даному випадку - вимога про сплату недоїмки, оскільки саме вона має вплив на його права та інтереси.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вчинення відповідачем дій щодо відкриття виконавчого провадження шляхом винесення постанови ВП №43919199 від 09.07.2014 року відповідає його компетенції та спрямоване на виконання покладених на нього законом обов'язків із своєчасного, повного і неупередженого примусового виконання відповідного виконавчого документа, що свідчить про їх правомірність.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, п. 2 ч. 1 ст .197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року у справі № 813/5270/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:О.Б. Заверуха
Судді:Л.П. Іщук
ОСОБА_3