Постанова № 59078671, 12.07.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2016
Номер справи
825/1168/16
Номер документу
59078671
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2016 року ЧернігівСправа № 825/1168/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПоліщук Л.О.,

за участі секретаряКлименок А.С.,

за участі представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

за участі представників відповідачівОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "РОТРАНС" до Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про стягнення пені,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 23.06.2016 звернувся з позовом до Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області і просить, враховуючи уточнення, стягнути з Державного бюджету України в особі Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області на користь Приватного підприємства ''Ротранс'' (код ЄДРПОУ 37787802) пеню в сумі 30623 (тридцять тисяч шістсот двадцять три) грн. 08 коп. за прострочку 402 дня (з 06.05.2015 по 10.06.2016) погашення боргу бюджету з відшкодування ПДВ в сумі 77621,00 грн. за січень 2015 року.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. За результатами звітного періоду січень 2015 року заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ перед ПП «РОТРАНС» починаючи з 06.05.2015 (так як граничний строк перерахування бюджетного відшкодування ПДВ 05.05.2015) по 10.06.2016 (дата фактичного перерахування на рахунок підприємства бюджетного відшкодування ПДВ) складає 77621,00 грн. Починаючи з 06.05.2015 по 10.06.2016 термін заборгованості складає 402 дні. З урахуванням зазначеного сума пені на вказану заборгованість становить 30623,08 грн. Враховуючи наведене, позивач просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, пояснив, що Прилуцька ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області вважає, що в задоволенні позову має бути відмовлено, оскільки висновки від 08.06.2016 про суми відшкодування ПДВ ПП «РОТРАНС» передані до Державного казначейства 09.06.2016 та відшкодовані 10.06.2016. Крім того. Прилуцька ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу суду на те, що відшкодування з держбюджету не проводиться органами ДФС та не входить до їх компетенції.

Представник другого відповідача - Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, пояснив, що органи Казначейства не мають повноважень щодо визначення правомірності нарахування та суми пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування з податку на додану вартість. Відповідно до отриманого висновку Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області та узагальненої інформації управлінням у визначений законодавство з-х денний термін здійснено бюджетне відшкодування податку на додану вартість у вказаному розмірі. Таким чином, відповідач вважає, що управління не порушувало норм діючого законодавства, а також законних прав та інтересів позивача.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що Приватне підприємство ''РОТРАНС'' (ЄДРПОУ 37787802) зареєстроване 17.11.2011 в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та є платником податку на додану вартість (а.с.47-48).

Згідно з п. 200.1 ст. 200 ПК України, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.7 ст. 200 ПК України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

На виконання вимог зазначених положень Податкового кодексу України позивачем 19.02.2015 було подано до Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області податкову декларацію з ПДВ за січень 2015 року (а.с.6-11), згідно якої, з урахуванням заяви про повернення суми бюджетного відшкодування було заявлено до відшкодування з бюджету суми ПДВ в розмірі 77621,00 грн.

Відповідно до п. 200.18 ст. 200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Згідно з пп. 200.18.1 п. 200.18 ст. 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року №39 орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до пп 200.18.2 п. 200.18 ст. 200 ПК України орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Працівниками Прилуцької ОДПІ була проведена позапланова документальна виїзна перевірка правомірності нарахування позивачем відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за січень 2015 року, за результатами якої складено довідку від 20.04.2015 №189/15-222/37787802 (а.с.12-18).

Працівниками Прилуцької ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПП «РОТРАНС» з питань правомірності нарахування суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку та суми відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту по декларації з ПДВ за січень2015 року, за результатами якої складено акт від 22.09.2015 №415/15-222/37787802 (а.с.19-29).

За результатами акта перевірки Прилуцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення від 07.10.2015 № НОМЕР_1 про завищення бюджетного відшкодування у розмірі 53059,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 13264,00 грн. (а.с.30).

Податкове повідомлення-рішення від 07.10.2015 № НОМЕР_1 було скасовано постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2016 (а.с.37-42).

Ухвалою Вищого адміністративного суду україни від 18.05.2016 у відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігіській області відмовлено (а.с.43-45).

Судом встановлено, що фактично сума відшкодування з ПДВ за січень 2015 року в сумі 77621,00 грн. була отримана позивачем на розрахунковий рахунок 10.06.2016, що підтверджується копією виписки по рахунку з 10.06.2016 (а.с.46).

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідачами прострочено перерахування на банківський рахунок бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2015 року в сумі 77621,00 грн.

Кількість днів прострочення відшкодування ПДВ за січень 2015 року з 06.05.2015 по 10.06.2016 становить 402 днів (з 06.05.2015 по 10.06.2016), оскільки граничним строком перерахування бюджетного відшкодування за січень 2015 року було 05.05.2015 (включно).

Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у триденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Протягом трьох операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Наведена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 03.06.2014 по справі № 21-131а14.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що Прилуцьким управлінням Державної казначейської служби України Чернігівської області було здійснено перерахування сум податку на додану вартість за січень 2015 року з порушенням стоку і до моменту його відшкодування ця сума вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. У відповідності до ст. 200 ПК України на суму заборгованості нараховується пеня.

Пеня за прострочення відшкодування ПДВ за січень 2015 року розраховується за наступним алгоритмом: розмір бюджетної заборгованості х 30% (облікової ставки НБУ) х 120% (пені)/ 365 (кількість днів у році) х кількість днів прострочення, та становить:

за період з 06.05.2015 по 10.06.2016 (включно): 77621,00 грн. *30% *120% *402 /365=30623,08 грн.

В період прострочення діяли наступні облікові ставки НБУ: з 04.03.2015 - 30.0000 % (Постанова НБУ від 02.03.2015 № 154).

Всього сума пені за несвоєчасне перерахування ПП «РОТРАНС» бюджетного відшкодування з ПДВ за січень 2015 року складає 30623,08 грн.

Враховуючи наведене, суд погоджується з розрахунком пені позивача за період з 06.05.2015 по 10.06.2016 та вважає, що позовні вимоги про стягнення пені в наведених вище розмірах є обґрунтованими.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про стягнення з державного бюджету пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість по декларації за січень 2015 року, а відповідачами не доказано правомірність їх дій.

Враховуючи наведене, суд вважає, що оскільки суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість було перераховано з простроченням, тому позовна вимога про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість по декларації за січень 2015 року в сумі 77621,00 грн. за прострочку 402 дня (з 06.05.2015 по 10.06.2016) підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області на користь Приватного підприємства ''Ротранс'' (код ЄДРПОУ 37787802) пеню в сумі 30623 (тридцятьтисяч шістсот двадцять три) грн. 08 коп за прострочку 402 дня (з 06.05.2015 по 10.06.2016) погашення боргу бюджету з відшкодування ПДВ в сумі 77621,00 грн. за січень 2015 року.

Присудити з Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області на користь Приватного підприємства ''Ротранс'' (код ЄДРПОУ 37787802), за рахунок бюджетних асигнувань, судові витрати в сумі 1378,00 грн. відповідно до квитанції від 17.06.2016 № 344.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Л.О. Поліщук