Постанова № 59078667, 13.07.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2016
Номер справи
825/984/16
Номер документу
59078667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/984/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 25.05.2016 звернувся до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» (далі ПАТ «Чернігівгаз») та, з урахуванням заяв про зменшення позовних вимог, просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача (ЄДРПОУ 03358104, вул. Любецька, буд. 68, м. Чернігів) шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): використання гумових рукавів в якості внутрішньобудинкових газопроводів, які встановлювались під час зняття побутових лічильників газу, та експлуатації трансформаторної підстанції КТП-305 у м. Ічня, у звязку з загрозою життю та здоровю людей.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоровю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Щодо застосування відповідачем гумових рукавів додаткового зазначив, що відповідно до вимог законодавства представник Держпраці своїм підписом засвідчує, що система газопостачання виконана у відповідності до ДБН і готова до експлуатації. Внесення будь-яких змін у систему газопостачання без відповідних узгоджень є порушенням вимог Правил безпеки газопостачання та ДБН. Вимоги ДБН розповсюджуються на проектування, будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення і експлуатацію систем газопостачання.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали, просили відмовити в їх задоволенні, надали письмові заперечення та пояснили, що оскільки тимчасове використання перехідних патрубків (до складу яких і входять гумові рукави), які встановлюються на час зняття побутових лічильників газу, прямо передбачено нормами чинного законодавства та відповідає технічним характеристикам, встановленими чинними стандартами і нормами, застосування гумових рукавів є правомірним.

Щодо припинення експлуатації трансформаторної підстанції КТП-305 у м. Ічня зазначили, що її сьогоднішнє використання надає належні умови праці для адмінбудинку (адміністративний центр) та роботу компресорної ГНП для забезпечення населення скрапленим газом (газові балони). Припинення експлуатації вказаної підстанції призведе до несприятливих наслідків не лише для ПАТ «Чернігівгаз», а і для населення, яке використовує скраплений газ та звертається для отримання послуг до адміністративного центру.

Крім того, відповідно до акту оцінки стану електроустановки КТП-305 у м. Ічня, остання є справною та придатною до використання. На даний час ПАТ «Чернігівгаз» докладає зусиль для перепідключення електроспоживання без використання КТП-305. Зазначили, що електроустановка не використовується на повну потужність, що виключає можливість її перевантаження.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов має бути задоволений частково, виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 15.03.2016 № 19 Управлінням Держпраці у Чернігівській області, згідно із наказом про затвердження Плану проведення перевірок субєктів господарювання (виробничих обєктів) на IІ квартал 2016 року від 15.03.2016 № 40, у період з 19.04.2016 по 12.05.2016 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю ПАТ «Чернігівгаз» (ЄДРПОУ 03358104, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14000) (а.с. 11-14).

За результатами перевірки складено акт перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 12.05.2016 № 19, отриманий посадовою особою ПАТ «Чернігівгаз» (а.с. 15-43).

Під час перевірки, згідно розділу 5 вищевказаного акту, виявлено порушення ПАТ «Чернігівгаз» 619 нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення зазначені у рядках №№ 156, 194, 214, 266, 343, 357, 464, 584-592, 595-597, 607, 518, 583 створюють загрозу життю та здоровю людей, а саме (з урахуванням зменшених позовних вимог):

- при знятті побутових лічильників абонентів в якості внутрішньобудинкового газопроводу встановлюється гумовий рукав (технологічна перемичка) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 6.3; 6.4 ДБН В 2.5-20-2001;

- трансформаторна підстанція КТП- 305 експлуатується з порушенням вимог безпеки, а саме: габарит ПЛ-10 кВ в нульовому прольоті не відповідає допустимій відстані до струмовідних частин. Має місце послідовне зєднання частин, що заземляються до захисного заземлення КТП- 305. Відсутні паспортні дані трансформатора. Електричні вимірювання та випробування в обємі вимог (КТП-305) не проведені - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1, п. 2.2.14, п. 8.7.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.02.1998 № 93/2533.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом. Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

порушень вимог Кодексу України про надра;

відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення субєкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Абзацом другим ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду.

Так, під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоровю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом у передбачений Кодексом адміністративного судочинства України строк.

Судом встановлено, що на балансі ПАТ «Чернігівгаз» перебуває трансформаторна підстанція КТП-305 у м. Ічня, оперативно-технічне обслуговування якої здійснюється ПАТ «Чернігівобленерго» відповідно до договору від 23.03.2016 № 20/1018 та додатків до нього (а.с. 113-118).

Під час проведення перевірки позивачем було виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення ПАТ «Чернігівгаз» вимог законодавства під час експлуатації трансформаторної підстанції КТП-305 у м. Ічня.

З метою усунення виявлених порушень відповідачем вживалися дії щодо перепідключення електроспоживання без використання КТП-305. Зокрема, ПАТ «Чернігівгаз» звернулось до ПАТ «Чернігівобленерго» з листом від 08.07.2016 № 13/2931, в якому просило відключити від електромережі вказану вище трансформаторну підстанцію у звязку з її аварійним станом (а.с. 128).

Також, між ПАТ «Чернігівобленерго» ВП Ічнянський район електричних мереж (виконавець послуг) та ПАТ «Чернігівгаз» (замовник) було укладено договір про приєднання до електричних мереж ПАТ «Чернігівобленерго» № 012-12/16 з додатком, відповідно до умов якого до електричних мереж виконавця послуг або іншого власника мереж приєднується адміністративно-виробниче приміщення замовника за адресою: м. Ічня, вул. Воскресінська, 185 (а.с. 129-133).

Проте, як встановлено в судовому засіданні та не заперечувалось представниками сторін, на час розгляду справи перепідключення електроспоживання адміністративно-виробничого приміщення відповідача працівниками ПАТ «Чернігівобленерго» не здійснено, аварійна трансформаторна підстанція КТП-305 продовжує функціонувати.

Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоровю людей, суд вважає, що позовну вимогу Управління Держпраці у Чернігівській області щодо негайного зупинення експлуатації трансформаторної підстанції КТП-305 у м. Ічня слід задовольнити.

Щодо позовної вимоги про негайне зупинення робіт (виробництва) використання гумових рукавів в якості внутрішньобудинкових газопроводів суд вважає, що в її задоволенні слід відмовити, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що ПАТ «Чернігівгаз» на час зняття побутових лічильників газу у звязку із їх повіркою, експертизою та/або ремонтом застосовуються гумові рукава в якості складової технологічної перемички («байпаса», перехідного патрубка).

Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 монтаж/демонтаж засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильника газу, здійснюється на періодичну, позачергову, експертну повірку, експертизу та/або ремонт.

Згідно з п. 27 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 № 2246 (далі Правила), у разі коли замість тимчасово вилученого лічильника газу неможливо встановити інший лічильник, газові прилади і пристрої споживача тимчасово підключаються до системи газопостачання без лічильника, про що представниками газорозподільного підприємства складається відповідний акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.

Експертиза лічильника газу проводиться відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27.12.2005 № 619.

Пунктом 3.2.6 вищевказаного Положення передбачено, що у разі демонтажу лічильника газу за заявою споживача на місце демонтованого лічильника газу газопостачальною (газотранспортною) організацією установлюється: лічильник газу з обмінного фонду газопостачальної (газотранспортної) організації; або інший придатний для застосування лічильник газу споживача; або перехідний патрубок (у разі відсутності лічильника газу у газопостачальної (газотранспортної) організації або у споживача).

При встановленні перехідного патрубка облік спожитого газу здійснюється за нормами споживання, установленими законодавством.

У цьому разі в акті про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи робиться запис про тимчасове підключення газових приладів та пристроїв споживача до системи газопостачання без лічильника.

Таким чином, оскільки повірка, експертиза та/або ремонт побутових лічильників газу мають тимчасовий характер, застосування гумових рукавів в якості складової технологічної перемички («байпаса», перехідного патрубка) на час їх зняття також має тимчасовий характер, а не використовується як постійно діючий внутрішньобудинковий газопровід.

Згідно із Правилами внутрішньобудинкові системи газопостачання - газопроводи низького тиску, лічильники газу, газові прилади, пристрої, необхідні для використання газу в побуті.

Відповідно до п. 1 Додатку 1 до Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення, внутрішньобудинкова система газопостачання (ВБСГ) - газопроводи низького тиску від запірного пристрою на вводі в будинок чи споруду, всі такі пристрої, розташовані між вводом та краном, встановленим перед газовим обладнанням, а також усі побутові газові прилади та апарати незалежно від їх технологічного призначення, прилади обліку газу.

Тобто, внутрішньобудинкові газопроводи є газопроводами низького тиску.

Пунктом 2.2 Державних будівельних норм (ДБН) В.2.5-20-2001 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди. Газопостачання.», затверджених наказом Держбуду України від 23.04.2001 № 101 (введені в дію з 01.08.2001), визначено, що газопроводами низького тиску є газопроводи - при робочому тиску газу до 0,005 мПа.

Відповідно до п. 11.25 ДБН В.2.5-20-2001 при виборі гумових рукавів необхідно враховувати стійкість їх до транспортованого середовища при мінімальній температурі експлуатації з урахуванням тиску газу.

Згідно із Сертифікатом відповідності заводу-виробника гумових рукавів, зареєстрованому в реєстрі за № ВУ/112 03.03.010:01388 (ВУ/112.01.1.0.0144), гумові рукава відповідають вимогам технічних нормативно-правових актів, а саме: ГОСТ 9356-75 (а.с. 77).

Вказаний стандарт поширюється на гумові рукава з тканинним каркасом, які застосовуються, в тому числі, для подачі міського газу, пропану, бутану під тиском Р 6,3 кгс/см2 (0,63 МПа) та при температурі навколишнього повітря від -35 до + 70 град. С.

На підтвердження того, що ПАТ «Чернігівгаз» в якості складових перемичок технологічних газових лічильників використовуються гумові рукава, які відповідають затвердженим стандартам, відповідачем надано технічні умови ТУ У 22.1-03358104-001:2016, затверджені Головою правління ПАТ «Чернігівгаз» 29.06.2016, перевірені на відповідність законодавству України ДП «Чернігівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» ДП «Чернігівстандартметрологія» 29.06.2016 та внесені до бази даних «Технічні умови України» (а.с. 90-103).

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що відповідачем належними та допустимими доказами, в розумінні ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доведено можливість та правомірність застосування гумових рукавів у складі перемичок технологічних лічильників природного газу. При цьому, суд звертає увагу, що гумові рукава які використовує ПАТ «Чернігівгаз» відповідають технічним характеристикам щодо не перевищення допустимих показників для подачі газу під тиском (показників тиску та температурних режимів), передбачених чинними стандартами і нормами, а їх застосування має тимчасовий характер.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» про застосування заходів реагування необхідно задовольнити частково.

Відповідно до п. 10 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Згідно із ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Чернігівгаз" (ЄДРПОУ 03358104, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14000) шляхом негайного зупинення експлуатації трансформаторної підстанції КТП-305 у м. Ічня, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.В. Бородавкіна