Постанова № 5906579, 05.03.2008, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
05.03.2008
Номер справи
2-а-282008
Номер документу
5906579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-a-28 2008 рік

ПОСТАНОВА

іменем України

05 березня 2008 року о 14 годині 00 хвилин Торезький міський суд Донецької області у складі-

Головуючого-судді ОСОБА_1

При секретарі Лук'яновій І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Тореза в порядку письмового провадження справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області та Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання протиправними дій УПСЗН Торезької міської ради, зобов'язання відповідачів до вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Згідно позову, позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є інвалідом 3 групи, перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Торезької міської ради. У відповідності до вимог ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. УПСЗН йому виплачена така допомога за 2004 рік - в розмірі 21 гривня 50 копійок 07 лютого 2005 року, за 2005, 2006 та 2007 роки - в розмірі по 90 гривень відповідно 23 грудня 2005 року, 31 жовтня 2006 року та 27 серпня 2007 року. Позивач вважає, що такі дії відповідача УПСЗН є протиправними, такими що не відповідають вимогам ст. 48 вказаного закону, оскільки розмір мінімальної заробітної плати на момент виплат становив відповідно 262 гривні, 332 гривні, 375 гривень та 440 гривень. Таким чином УПСЗН не доплатило позивачеві щорічну допомогу на оздоровлення в загальному розмірі 5344 гривні 50 копійок ((262x4-21, 5)+(332х4-90)+(375х4-90)+(440х4-90)).

Позивач просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо нарахування та виплати позивачеві щорічних сум на оздоровлення за 2004, 2005, 2006 та 2007 роки такими, що не відповідають вимогам ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати УПСЗН Торезької міської ради здійснити виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах, визначених ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за 2004 рік 1026 гривень 50 копійок, за 2005 рік 1238 гривень, за 2006 рік 1410 гривень, за 2007 рік 1670 гривень, в загальному розмірі 5344 гривні 50 копійок, зобов'язати Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області забезпечити казначейське обслуговування УПСЗН при зарахуванні надходжень та проведенні платежів позивачеві на виплату зазначеної допомоги на оздоровлення.

Позивач ОСОБА_2, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи в судове засідання не прибув. Надав суду письмову заяву За якою підтримав в повному обсязі заявлені позовні вимоги та доводи позовної заяви на яких вони ґрунтуються. Просить розглянути справу у його відсутність.

Належним чином сповіщений про час та місце розгляду справи відповідач - УПСЗН, до суду представника не направив. Надав суду письмову заяву, згідно якої просить розглянути справу за відсутності свого представника. Визнав той факт, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має статус особи, що постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи (категорія 1), є інвалідом 3 групи, перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Торезької міської ради та відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Заперечив проти задоволення позовних вимог мотивуючи це тим, що фінансуванні витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється за рахунок державного бюджету. Згідно із ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно із п.5 ч.1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать в тому числі і нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу України та інших законів України. ПКМУ № 987 від 20.06.2000 р. «Про затвердження Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту" населення» передбачено, що фінансування видатків Фонду здійснюється Державним казначейством в межах

2

наявних фінансових ресурсів. Перелік видатків на здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, що фінансуються з Фонду, затверджуються Законом України про державний бюджет на відповідний рік. Виходячи з існуючих фінансових можливостей держава гарантує виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 р., та постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. № 562. Фінансування витрат, пов'язаних з виплатою допомоги позивачеві, за 2004 р. здійснювалось у розмірі 21 грн. 50 коп., визначеному ПКМУ № 836 від 26.07.1996 р за 2005, 2006, 2007 р.р. - у розмірі 90 грн., визначеному ПКМУ від 12.07.2005 p. №562 Компенсації на оздоровлення за 2004, 2005, 2006 та 2007 p.p. позивачу виплачені. Вважає дії УПСЗН при призначенні та виплаті позивачу компенсації на оздоровлення правомірними і просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Окрім того зазначає, що дію ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок чорнобильської катастрофи" в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати зупинено на

2006 та 2007 роки законами про державний бюджет на відповідний рік

Належним чином сповіщений про час та місце розгляду справи відповідач - ГУДКУ, до суду, представника не направив. Надав суду письмову заяву з проханням розглянути справу за відсутності свого представника. Заперечив проти задоволення позовних вимог, мотивуючи це тим що органи державного казначейства України не наділені повноваженнями самостійно здійснювати видатки без відповідних бюджетних призначень та документів необхідних для здійснення розрахунково-касового обслуговування. Не вбачає потреби в зобов'язанні відповідача виконувати завдання, які вже викладені постановою КМУ від 21.12.2005 р. № 1232. Окрім того зазначає, що відповідачем права позивача не порушено і, відповідно, немає підстав застосовувати заходи захисту таких прав. Окрім того, зазначив, що згідно п. 30 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", зупинена дія на 2007 рік відповідних положень ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині виплат компенсацій і допомог у розмірах кратних мінімальній заробітної плати.

Згідно вимог ч. 3 ст. 72 КАС України, суд вважає доказаними, як такі що визнані сторонами, фактичні обставини, щодо яких у сторін і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання:

ОСОБА_2 як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є інвалідом 3 групи, перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Торезької міської ради та на підставі ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання щорічної грошової; допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Управлінням праці та соціального захисту населення Торезької міської ради така допомога на оздоровлення позивачеві була виплачена в наступних розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України:

за 2004 рік - 21 гривня 50 копійок 07 лютого 2005 року;

за 2005 рік - 90 гривень 23 грудня 2005 року;

за 2006 рік - 90 гривень 31 жовтня 2006 року

за 2007 рік - 90 гривень 27 серпня 2007 року.

Аналізуючи правовідносини, що є предметом судового розгляду суд враховує наступне:

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічна допомога на оздоровлення (компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) виплачується в таких розмірах: інвалідам НІ групи - чотири мінімальні заробітні плати. Постановами Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та від 12 липня 2005 р. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено конкретні розміри щорічної допомоги на оздоровлення в твердій грошовій сумі, зокрема для інвалідів 3 групи - 21 гривня 50 копійок (за грошовою реформою 1996 року), а починаючи з 2005 року - в розмірі 90 гривень. Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Згідно із ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

3

Згідно із Положенням «Про Державне Казначейство України», затвердженим ПКМУ від 21 грудня 2005 року за № 1232, основними завданнями казначейства є забезпечення казначейського обслуговування Державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейского розрахунку, що серед іншого передбачає розрахунково-касове обслуговування і одержувачів бюджетних коштів; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів за цими зобов'язанням. Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо грошової допомоги на оздоровлення за 2004, 2005 та 2007 роки, суд виходить з того, що визначений Кабінетом міністрів розмір щорічної допомоги на

оздоровлення не відповідає вимогам ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян,

які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-ХІ від 28 лютого 1991 року, тому до

спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили - Закон. Нарахування та виплата

щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві здійснювалася УПСЗН у розмірі, значно нижчому за

відповідний розмір мінімальної заробітної плати, який визначається на момент виплати або на кінець

відповідного року, якщо виплати в поточному році не здійснювалися та становив:

щодо виплат за 2004 рік визначається станом на 31 грудня 2004 року, оскільки відповідні

виплати в 2004 році не здійснювалися, - 237 гривень (Закон України № 1344- IV;

щодо виплат за 2005 рік визначається станом на 23 грудня 2005 року, на час здійснення

виплати, - 322 гривні (Закон України № 2285-IV від 23.12.2004р.);

щодо виплат за 2007 рік визначається станом на 27 серпня 2007 року, на час здійснення

виплати, - 440 гривень (Закон України № 489-V від 19.12.2006р.);

Суд оцінює як безпідставне посилання представника відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради, на те, що Закони України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на відповідні роки виключають можливість застосування встановлених в цих Законах розмірів мінімальної заробітної плати для розрахунку щорічної допомоги на оздоровлення, встановленої ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено, що мінімальний розмір заробітної плати визначається виключно Законами України. Зі змісту вказаних Законів не вбачається обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати, встановленої цими Законами з метою реалізації норми ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки в них передбачається обов'язок Кабінету Міністрів України здійснювати застосування цих норм виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету на відповідні роки. Між тим, з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів № 836, встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення до прийняття 12.07.2005 року постанови Кабінету Міністрів України „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за №562, залишалися незмінними, у той час, як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався новий державний бюджет. Тому позовні вимоги до УПСЗН щодо визнання незаконними дій та зобов'язання до вчинення дій підлягають задоволенню.

Також суд не приймає до уваги посилання відповідачів на те, що згідно п. 30 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", зупинена дія на 2007 рік відповідних положень ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині виплат компенсацій і допомог у розмірах кратних мінімальній заробітної плати, оскільки зазначена норма визнана неконституційною рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007. Визначаючи розмір недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення, яку відповідач УПСЗН

зобов'язаний виплатити позивачеві, суд виходить з наступних розрахунків:

· за2004 рік-237x4-21, 5 = 926 гривень 50 копійок;

· за2005 рік-332x4-90 = 1238 гривень;

· за 2007 рік -440x4 -90 = 1670 гривень;

усього 926, 5 + 1238 + 1670 = 3834 гривні 50 копійок.

Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області слід зобов'язати

забезпечити казначейське обслуговування Управління праці та соціального захисту населення

Торезької міської ради, а саме: розрахунково-касове обслуговування Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради та контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень і проведенні платежів позивачеві на виплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2004, 2005, 2007 роки в сумі 3834 гривні 50 копійок, тому позовні вимоги до ГУДКУ підлягають задоволенню. Щодо позовних вимог, що стосуються виплат щорічної допомоги на оздоровлення за 2006 рік, то згідно п. 37 ст. 77 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" від 20 грудня. 2005 року № 3235 - IV, з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом зупинено на 2006 рік дію в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого та сьомого частини першої, частини третьої, абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого, сьомого частини четвертої та частини сьомої статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначена правова норма була чинною, на час

4

виникнення спірних правовідносин та є чинною й на час розгляду справи в суді. Відповідно відповідач УПСЗН Торезької міської ради правомірно здійснив нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві за 2006 рік в розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за №562 від 12.07.2005 року, а саме в розмірі 90 гривень. За наведених обставин у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний

захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-ХІ від 28 лютого 1991

року, п. 37 ст. 77 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" від 20 грудня 2005

року № 3235 - IV , Положенням «Про Державне Казначейство України», затвердженим ЩМУ від .21

грудня 2005 року за № 1232, ч. 2 ст. 3, ст. ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного

судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту начелення Торезької міської ради Донецької області та Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання протиправними дій УПСЗН Торезької міської ради щодо нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, зобов'язання відповідачів до вчинення певних дій - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (код 25968041, 86600, Донецька область, м. Торез вул. Сизранцева 76) при визначенні ОСОБА_2 сум щорічної допомоги на оздоровлення за 2004, 2005, 2007 роки такими, що не відповідають вимогам ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-ХІ від 28 лютого 1991 року, протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради здійснити ОСОБА_2, який народився 10 лютого 1954 року у м. Вільнюс, Литва, нарахування та виплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення: за 2004 рік - 926 гривень 50 копійок, за 2005 рік - 1238 гривень, за 2007 рік - 1670 гривень, а всього 3834 (три тисячі вісімсот тридцять чотири) гривні 50 (п'ятдесят копійок) копійок.

Зобов'язати Головне управління державного казначейства України в Донецькій області забезпечити розрахунково-касове обслуговування Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради та контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень і проведенні платежів ОСОБА_2 на виплату недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2004, 2005, 2007 роки в розмірі 3834 гривні 50 копійок.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Торезький міський суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження; з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, Постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги Постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови згідно ст. 160 КАС України складено 06 березня 2008 року.

Постанову надруковано в єдиному примірнику в нарадчій кімнаті суддею Сенчишиним Ф.М.