Постанова № 59059929, 19.07.2016, Покровський міський суд Дніпропетровської області (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області)

Дата ухвалення
19.07.2016
Номер справи
184/1157/16-а
Номер документу
59059929
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 184/1157/16-а

Номер провадження 2-а/184/26/16

П О С Т А Н О В А

19.07.2016м. Покров

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Коваля А.М.

секретаря судового засідання - Бринзи Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

До Орджонікідзевського міського суду надійшли матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії та просить суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області здійснити їй перерахунок пенсії в розмірах та відповідно до норм Закону України "Про державну службу" з дати звернення із заявою про призначення, а саме з 11.01.2013 року, враховуючи для обчислення пенсії 80% від заробітної плати, що береться для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням при розрахунку заробітної плати для призначення пенсії всіх складових заробітної плати, що враховані при її виплаті та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2011-2012 pp. згідно довідки № 2 від 30.01.2014 року та сум індексації грошових доходів населення за 2011-2012 pp. згідно довідки № 1 від 30.01.2014 року, враховуючи при перерахунку також суми індексації нараховані з лікарняних, відпускних та відряджень, що зазначені в додатку № 1 від 23.06.2016 року, а також, здійснити виплату недоотриманих сум пенсії, тобто різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи виплату з дати призначення, а саме з 11.01.2013 року та здійснити перерахунок пенсії на підставі статті 37-1 Закону України "Про державну службу" з урахуванням підвищення розмірів заробітної плати працюючих державних службовців з 01.12.2015 року відповідно до змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року та з 01.05.2016 року відповідно до змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року, із забезпеченням виплати недоотриманих сум пенсії з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.

Мотивуючи свої позовні вимоги тим, що з 29.01.1999 року по 29.05.2015 року працювала на посаді начальника управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області. На підставі Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, в редакції, що діяла на момент її звільнення за пенсією з 30.05.2015 року у розмірі 80% від заробітної плати, що бралась для обчислення пенсії.

26.06.2014 року рішенням Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м. Орджонікідзе про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії позовні вимоги було задоволено в повному обсязі. Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області виконуючи постанову Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 26.06.2014 року по справі № 184/1824/14-а, включило до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги за 2011-2012 рр. у розмірі 16 603 грн. 79 коп.. та індексації грошових доходів населення за 2011-2012 рр. у розмірі 10 666 грн. 23 коп. Однак не включило до цього розрахунку суми індексації з лікарняних, відряджень та відпускних за 2011-2012 рр..

11 січня 2013 року позивач звернулась із заявою до УПФУ в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про призначення їй пенсії відповідно до норм Закону № 3723-ХІІ та надала необхідні для цього документи. Однак в ході проведення інвентаризації пенсійних справ , відповідно до протоколу №49 від 23.13.2013 року , у пенсійній справі позивача було виявлено невідпрацьовану заяву від 11.01.2013 року. На підставі розпорядження №131100 від 16.01.2014 року заяву позивача було опрацьовано та здійснено перерахунок пенсії з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з дати звернення з 11.01.2013 року. З 30.05.2015 року позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, яка обчислена на виконання Постанови Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 26.06.2014 року по справі №184/1824/14-а та призначена з 30.05.2015 року.

Крім того, ст. 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» та пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначають порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

15 грудня 2015 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09 грудня 2015 року. Постановою передбачено внесення ряду змін, які стосуються підвищення посадових окладів держслужбовців, а також новий порядок проведення індексації. Постанову № 1013 було офіційно опубліковано 15 грудня 2016 року в газеті "Урядовий курєр" 2015, № 234(5608) від 15.12.2015р. Однак, у постанові передбачено, що згідно пункту 6, постанова застосовується з 01 грудня 2015 року.

Підпунктом 3 пункту 1 постанови КМУ № 1013 установлено наступне: у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено додатками 1-37, 43-1, 43-2, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".

Отже на підставі вищевикладеного позивач була змушена звернутись із даним позовом до суду.

06.07.2016 року позивач надала до суду заяву про уточнення позовних вимог та згідно якої просить уточнити вимоги у позові, а саме викласти їх у такій редакції: зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області здійснити мені перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України "Про державну службу" з дати звернення із заявою про призначення, а саме з 11.01.2013 року, враховуючи для обчислення пенсії 80% від заробітної плати, що береться для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням при розрахунку заробітної плати для призначення пенсії всіх складових заробітної плати, що враховані при її виплаті, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2011-2012 pp. згідно довідки № 2 від 30.01.2014 року та сум індексації грошових доходів населення за 2011-2012 pp. згідно довідки № 1 від 30.01.2014 року, враховуючи при перерахунку також суми індексації нараховані з лікарняних, відпускних та відряджень, що зазначені в додатку №1 від 23.06.2016 року, а також здійснити виплату недоотриманих сум пенсії, тобто різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи виплату з дати призначення, а саме з 11.01.2013 року

07.07.2016 року представник відповідача надав заперечення на позовну заяву та вважає, що на законодавчому рівні, а саме ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій держави службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.3,5 Постанови Кабінету Міністрів України " про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії № 865 від 31.05.2000 року (зі змінами від 24.04.2014 року) посадовий оклад, надбавку за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Отже, здійснення перерахунку з моменту призначення, не відповідає нормам, що регулюють призначення або перерахунок пенсії. Тому представник відповідача вважає, що жодних підстав для задоволення позовних вимог немає.

Позивач у судове засідання не з'явилась, але надала письмове клопотання згідно якого просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача не з'явився, але згідно наданих заперечень на позов просить суд розглянути справу без його участі та у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Суд за результатами розгляду справи приходить до наступного висновку.

Так, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Орджонікідзе Дніпропетровської області та з 30.05.2015 року отримує пенсію після звільнення з посади за власним бажанням у звязку із виходом на пенсію доЗакону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

26.06.2014 року рішенням Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м. Орджонікідзе про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії позовні вимоги було задоволено в повному обсязі. Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області виконуючи постанову Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 26.06.2014 року по справі № 184/1824/14-а, включило до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги за 2011-2012 рр. у розмірі 16 603 грн. 79 коп.. та індексації грошових доходів населення за 2011-2012 рр. у розмірі 10 666 грн. 23 коп. Однак не включило до цього розрахунку суми індексації з лікарняних, відряджень та відпускних за 2011-2012 рр..

11 січня 2013 року позивач звернулась із заявою до УПФУ в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про призначення їй пенсії відповідно до норм Закону № 3723-ХІІ та надала необхідні для цього документи. Однак в ході проведення інвентаризації пенсійних справ , відповідно до протоколу №49 від 23.13.2013 року , у пенсійній справі позивача було виявлено невідпрацьовану заяву від 11.01.2013 року. На підставі розпорядження №131100 від 16.01.2014 року заяву позивача було опрацьовано та здійснено перерахунок пенсії з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з дати звернення з 11.01.2013 року. З 30.05.2015 року позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, яка обчислена на виконання Постанови Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 26.06.2014 року по справі №184/1824/14-а та призначена з 30.05.2015 року.

03 лютого 2014 року позивач звернулась із заявою до УПФУ в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України "Про державну службу" з дати звернення із заявою про призначення, а саме з 11.01.2013 року, враховуючи для обчислення пенсії 80% від заробітної плати, що береться для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням при розрахунку заробітної плати для призначення пенсії всіх складових заробітної плати, що враховані при її виплаті, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2011-2012 pp. згідно довідки № 2 від 30.01.2014 року та сум індексації грошових доходів населення за 2011-2012 pp. згідно довідки № 1 від 30.01.2014 року, враховуючи при перерахунку також суми індексації нараховані з лікарняних, відпускних та відряджень, що зазначені в додатку №1 від 23.06.2016 року, а також здійснити виплату недоотриманих сум пенсії, тобто різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи виплату з дати призначення, а саме з 11.01.2013.

Листом відповідача від 24.06.2016 року №3680/05/34 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням наст. 33 Закону України "Про державну службу".

Згідност. 1 Закону України "Про оплату праці"заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

При цьомуст. 2 Закону України "Про оплату праці"визначено структуру заробітної плати, до складу якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

За змістом ст.33,37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Так, згідно Додатку№1 до довідки № 147/04-34 від 09.01.2013 р. про нарахування індексації з лікарняних, відпускних, відрядження, то на ці виплати позивачу були нараховані суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки судом здійснені з урахуванням правової позиції Верховного Суду України у справі № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та у справі № 21-97а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимогч. 2 ст.161та ч. 1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства Україниповинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.

Крім того, суд вважає, за необхідне дотримуватися принципу верховенства права, а тому розглядаючи справи, повинен відновлювати порушене органами Пенсійного фонду України право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі, порушене внаслідок неправомірного неврахування сум зазначених вище виплат при призначені пенсії. Отже, оскільки право на призначення пенсії в розмірі, розрахованому з урахуванням додаткових виплат, виникає саме в момент її первинного призначення, то право на включення таких виплат відновлюється з того ж моменту.

Тобто, відповідач безпідставно відмовив позивачеві в перерахунку пенсії на її звернення від 24.06.2016 року, а також безпідставно не врахував зазначені суми виплат при призначені пенсії.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню у повному обсязі

Відповідно дост. 94 КАС Україниз Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області на користь позивача слід стягнути 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст.94,99,100,159-163,167 КАС України, ст.ст. 66,87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 33 Закону України "Про державну службу", суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Орджонікідзе Дніпропетровської області здійснити мені перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України "Про державну службу" з дати звернення із заявою про призначення, а саме з 11.01.2013 року, враховуючи для обчислення пенсії 80% від заробітної плати, що береться для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням при розрахунку заробітної плати для призначення пенсії всіх складових заробітної плати, що враховані при її виплаті, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2011-2012 pp. згідно довідки № 2 від 30.01.2014 року та сум індексації грошових доходів населення за 2011-2012 pp. згідно довідки № 1 від 30.01.2014 року, враховуючи при перерахунку також суми індексації нараховані з лікарняних, відпускних та відряджень, що зазначені в додатку №1 від 23.06.2016 року, а також здійснити виплату недоотриманих сум пенсії, тобто різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи виплату з дати призначення, а саме з 11.01.2013 року.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили у порядку, встановленомустаттею 254 КАС України.

Суддя Орджонікідзевського міського суду ОСОБА_3