Постанова № 59056539, 04.07.2016, Новобузький районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
481/610/16-а
Номер документу
59056539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 481/610/16-а

Провадж.№ 2-а/481/11/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.07.2016 року Новобузький районний суд Миколаївської області в складі головуючої судді Уманської О.В., за участю секретаря Кузьміної Н.П. за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Новий Буг Миколаївської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

03 червня 2016 року позивач звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області про визнання неправомірною відмову відповідача включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно довідки № 430 від 03 червня 2016 року; зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з коригуванням та індексацією згідно з діючим законодавством України та розміри відсотків від заробітку, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби та провести відповідні перерахунки з дати призначення пенсії.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області як пенсіонер та отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» з початку 2010 року. 19 травня 2016 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі з заявою про перерахунок пенсії та включення усіх виплат, що відображені у довідці, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включити до складу заробітної плати для здійснення донарахування призначеної пенсії, в тому числі, індексацію грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Проте, 23 травня 2016 року листом за вих. № л-03/08-08 УПФУу Новобузькому районі надало відмову у перерахунку пенсії, оскільки ці виплати як складові заробітної плати державного службовця не передбачені Законом України «Про державну службу». Вважає такі дії відповідача неправомірними, такими що суперечать нормам діючого законодавства і пенсію державного службовця їй необхідно перерахувати і виплачувати з урахуванням таких виплат.

Відповідач скористався своїм правом та подав заперечення на позов, мотивуючи їх тим, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не передбачені Законом України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, а також питання щодо пенсійного забезпечення державних службовців врегульовано Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 року. А положеннями даного Закону не передбачено право на проведення перерахунків призначених пенсій державним службовцям.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання зявилась, свої позовні вимоги підтримала з мотивів зазначених у позові та просила позов задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила позовну заяву ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Суд, заслухавши сторони, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області та отримує пенсію державного службовця з 24.04.2010 року.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи або за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої управлінням Державної казначейської служби України у Новобузькому районі Миколаївської області від 03.06.2016 року № 430, розмір інших виплат ОСОБА_1 за період з 01 травня 2008 року до 01 травня 2010 року становив 10926,18 грн. і складався з матеріальної допомоги. На вказані виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .

19 травня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та включення усіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації грошових доходів, матеріальної допомоги .

Проте листом управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області за вих. № Л-03/08-08 від 23.05.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та на оздоровлення.

За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати (ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу»). В ст.33 даного Закону встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 даного Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

В ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовані види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно ч.1 ст.66 даного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Як визначено ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм слідує, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначене узгоджується зпрактикою Верховного Суду України, викладеною у постанові від 04.03.2014 року у справі №21-3а14.

Відповідно ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Так, у спірних правовідносинах слід надати перевагу нормам ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які є спеціальними в питаннях призначення та перерахунку пенсії державного службовця, а не положенням Законів України «Про державну службу», який щодо спірних правовідносин є загальним.

Таким чином суд зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено для розрахунку пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію з першого числа наступного місяця після дати його звернення із відповідною заявою про перерахунок пенсії та надання уточнюючих довідок.

Крім того, відповідно ст.37 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності 01.04.2014 року, внесені зміни до Закону України «Про державну службу». Так, відповідно ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, з 01.04.2014 року положення ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення пенсії державним службовцям у розмірі 90 % заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює ст.37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» змін не зазнали.

Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Посилання представника відповідача на те, що з 01.05.2016 року втратив чинність Закон України « Про державну службу» від 16.12.1993 року також не заслуговують на увагу виходячи з наступного .

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі № 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

При визначенні дати, з якої позивачу необхідно провести перерахунок та виплату пенсії, суд керується наступним.

Відповідно ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 19 травня 2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії. Таким чином, перерахунок їй пенсії необхідно провести з 01.05.2016 року, а у задоволенні позовних вимог за період з дня призначення пенсії по 1 травня 2016 року необхідно відмовити, оскільки підстави для перерахунку пенсії позивача за цей період відсутні.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивачем фактично оскаржується рішення управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі 23 травня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби.

На думку суду рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 не спрямоване на виконання завдань Пенсійного фонду України за змістом п.п.3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280, та не спрямоване на забезпечення гарантій прав громадянина закріплених в статтях 22, 46 Конституції України.

Згідно п.1 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень.

Суд вважає, що вказане рішення управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі є протиправним в частині щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, що призвело до порушення прав позивача на своєчасний перерахунок та отримання пенсії .

Тому виходячи з вимог ч.2 ст.11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, що на розсуд суду призвело до порушення прав позивача на своєчасний перерахунок та отримання пенсії.

Виходячи з вимог ст.46 Конституції України, ст.2 КАС України суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області в частині відмови ОСОБА_1 включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та шляхом зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії, відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) з коригуванням та індексацією згідно з діючим законодавством України та розміри відсотків від заробітку, який діяв по Закону України «Про державну службу» на момент призначення пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідки управлінням Державної казначейської служби України у Новобузькому районі Миколаївської області від 03.06.2016 року № 430 та провести відповідні виплати з 01.05.2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Таким чином, проаналізувавши вищезазначені нормативні акти, а також ознайомившись із зібраними по справі доказами, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню .

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст.94 КАС України та вважає, що підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі на користь позивача документально підтверджені судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп., понесені ним на сплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 184, 195,196,198 ч. 1 п. 3,202 п. 4, 205ч. 2,207,211, 212, 254 КАС України, суд ,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області про відмову у проведенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії з врахуванням допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсію державного службовця з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, виходячи з 90 % суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на час призначення пенсії) та згідно довідки № 430 від 03.06.2016 року , та провести відповідні виплати з 19 травня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі управління Пенсійного фонду України у Новобузькому районі Миколаївської області на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. в рахунок повернення сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новобузький районний суд Миколаївської області шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новобузькому районі в місячний строк з дня набрання даною постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.

Суддя: