Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2016 р. Справа № 818/685/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М., суддів: Павлічек В.О., Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 16.03.2016 р. ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" отримало рішення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області № НОМЕР_1 від 03.03.2016 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску згідно з ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким позивачу нарахована штрафна санкція в розмірі 60703,60 грн та пеня в сумі 749,66 грн за період з 21.10.2015 р. по 27.10.2015 р. Вважаючи дане рішення незаконним, позивач звернувся з відповідними скаргами до Головного управління ДФС у Сумській області та Державної фіскальної служби України, за наслідками розгляду яких рішення залишено без змін, а скарги без задоволення. Зазначає, що рішення про результати розгляду скарги винесені відповідачами всупереч Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженому наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 N 452.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Відповідно до п. 3 глави 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року N 449 (у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення), фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках:
якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):
платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Оскільки ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" вимогу про сплату недоїмки на кінець календарного місяця не отримувало, то рішення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області винесено з грубим порушенням норм законодавства, відповідно, підстав для нарахування пені та штрафу немає. Просив позов задовольнити.
У судове засідання представник позивача не прибув, 12.07.2016 р. подав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі (а.с.29).
У судовому засіданні представник відповідачів позов не визнав, просив суд у його задоволенні позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідачів, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 03.03.2016 р. Шосткинською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області винесено рішення № НОМЕР_1 від 03.03.2016 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу за період з 21.10.2015 р. по 27.10.2015 р. нарахована штрафна санкція в розмірі 60703,60 грн та пеня в сумі 749,66 грн (а.с.7).
15.04.2016 р. Головним управлінням ДФС у Сумській області прийняте рішення про результати розгляду скарги, яким рішення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області № НОМЕР_1 від 03.03.2016 р. залишене без змін, а скарга ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" від 23.03.2016 р. без задоволення (а.с.8-9).
27.05.2016 р. Державною фіскальною службою України прийняте рішення про результати розгляду скарги, яким рішення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області № НОМЕР_1 від 03.03.2016 р. та рішення за результатами розгляду первинної скарги від 15.04.2016 р. залишене без змін, а скарга ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" від 27.04.2016 р. без задоволення (а.с.10-11).
Суд вважає, що рішення Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, та рішення Головного управління ДФС у Сумській області та Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги є обґрунтованими та прийняті у повній відповідності з нормами чинного законодавства з огляду на таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Закон).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч.ч. 8, 11 ст. 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону).
Частиною десятою ст. 25 Закону передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Згідно з ч. 16 ст. 25 Закону строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Так, ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" згідно зі звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, поданим до Шосткинської ОДПІ 16.10.2015 р., узгодило єдиний внесок за вересень 2015 року в сумі 303517,96 грн по строку сплати до 20.10.2015 р.
Єдиний внесок по строку нарахування та сплати 20 жовтня 2015 року сплачений не був, у звязку з чим виникла недоїмка в сумі 303517,96 грн, яка була погашена згідно з платіжними дорученнями в період з 21 по 27 жовтня 2015 року:
21 жовтня 2015 року в сумі 96289,99 грн (платіжні доручення від 21.10.2015 р. № 1610 (87722,39 грн), № 1576 (8080,80 грн), № 30 (486,80 грн), внаслідок чого підлягає нарахуванню пеня в розмірі 96,29 грн;
22 жовтня 2015 року в сумі 147500,00 грн (платіжне доручення від 22.10.2015 р.), внаслідок чого підлягає нарахуванню пеня в розмірі 295,00 грн;
26 жовтня 2015 року в сумі 59727,97 грн (платіжне доручення від 26.10.2015 р. № 1680), внаслідок чого підлягає нарахуванню пеня в розмірі 358,37 грн.
Шосткинською ОДПІ здійснено розрахунок, на підставі якого за несвоєчасну сплату єдиного внеску за вересень 2015 року видано рішення від 03 березня 2016 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 61453,26 грн, де штрафні санкції 60703,60 грн, пеня 749,66 грн.
У свою чергу, твердження позивача про те, що прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску без надсилання вимоги про сплату боргу (недоїмки) є помилковим, оскільки відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вказаним рішенням встановлюються заходи впливу за окреме правопорушення і його надсилання платнику не ставиться в залежність від видання іншого виконавчого документа.
Крім того, процедура подання та розгляду контролюючим органом скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами десятою, одинадцятою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", визначена Порядком розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 09 грудня 2015 року N 1124 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 р. за N 178/28308.
Відповідно до п. 1 розділу IV вказаного Порядку контролюючий орган, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під підпис.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідачами дотримано строк прийняття рішення за результатами розгляду первинної та повторної скарг ПАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів". У свою чергу, незгода позивача зі змістом рішень не означає їх протиправності та не свідчить про необґрунтованість нарахування штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, дотримався вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", дане рішення відповідає приписам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.03.2016 р. № НОМЕР_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДФС у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішень відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) Л.М. Опімах
Судді(підпис)В.О. Павлічек
(підпис)ОСОБА_1
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 18 липня 2016 року.