СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2016 р. Справа №818/716/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчук О.А.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Роменського споживчого товариства, магазин ТПП, "Взуття", "Промтовари", "Культтовари" про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, звернувся до суду з адміністративним позовом до Роменського споживчого товариства, магазин ТПП, "Взуття", "Промтовари", "Культтовари" (далі - відповідач, Роменське споживче товариство), в якому просить застосувати до відповідача захід реагування у вигляді повного зупинення роботи Роменського споживчого товариства, магазин ТПП, "Взуття", "Промтовари", "Культтовари", яке знаходиться за адресою: Сумська область, Роменський район, с. Гришине, вул. Миру, 38-Б до повного усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки. Покласти обов’язок щодо забезпечення виконання рішення суду на управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області та встановити спосіб виконання судового рішення - опечатування, опломбування, знеструмлення.
В обґрунтування позову зазначає, що представниками ДСНС здійснено планову перевірку суб’єкта господарювання - Роменського споживчого товариства (знаходиться за адресою: Сумська область, Роменський район, с. Гришине, вул. Миру, 38-Б) на предмет додержання і виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки. За результатами перевірки складено акт від 31.05.2016 року № 325, в якому встановлено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної безпеки, при цьому всі 7 виявлених порушень створюють загрозу життю та здоров’ю людей, що свою чергу стало підставою для звернення до суду із даним адміністративним позовом.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що в період з 30.05.2016 року по 31.05.2016 року, відповідно до наказу Шосткинського МРВ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 20.04.2016 року № 6, позивачем проведено планову перевірку суб’єкта господарювання – Роменського споживчого товариства щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, за результатами якої складено акт від 31.05.2016 року № 325 (а.с.14-17).
Перевіркою виявлені 7 порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, в тому числі 7 з яких створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:
- п. 1.2 Розділу 4 Правил пожежної безпеки України (далі - Правила) - приміщення магазину не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту";
- п. 2.5 Розділу 5 Правил - не проведено вогнезахисну обробку дерев’яних конструкцій горищного приміщення магазину;
- п. 3.17 Розділу 5 Правил - не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників;
- п. 1.20 Розділу 5 Правил - не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- п. 1.6 Розділу 5 - з’єднання жил проводів виконано без допомоги опресування, зварювання, паяння або затискачів;
- п. 3.12 Правил - приміщення не забезпечені вогнегасниками;
- п. 1.18 Розділу 5 - використовується тимчасова електромережа.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Чинним Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України визначено санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до ч. 2. ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а саме підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Правила пожежної безпеки в Україні затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року № 1417 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 р. за N 252/26697 (далі – Правила) та є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах. Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (розділ I Правил).
З матеріалів справи вбачається, що під час проведення планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки порушення нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про відкриття скороченого провадження по даній справі, заперечень проти позову не надіслав, доказів усунення виявлених порушень суду не надав.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 розділу I Правил).
Згідно з ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи Роменського споживчого товариства, магазин ТПП, "Взуття", "Промтовари", "Культтовари" (Сумська область, Роменський район, с. Гришине, вул. Миру, 38-Б) до повного усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки від 31.05.2016 року № 325, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Роменського споживчого товариства, магазин ТПП, "Взуття", "Промтовари", "Культтовари" про застосування заходів реагування – задовольнити.
Застосувати захід реагування у вигляді повного зупинення роботи Роменського споживчого товариства, магазин ТПП, "Взуття", "Промтовари", "Культтовари" (42006, Сумська область, Роменський район, с. Гришине, вул. Миру, 38-Б, код ЄДРПОУ 01766336) до повного усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, встановлених пунктами 1-7 акту перевірки від 31.05.2016 року № 325.
Покласти обов’язок щодо забезпечення виконання рішення суду на Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області.
Встановити спосіб виконання судового рішення – опечатування, опломбування, знеструмлення.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.А. Прилипчук