Справа № 296/5442/16-а
2-а/296/208/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2016 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м.Житомира Бондарчук В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення різниці пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 28.08.2015р. по 23.06.2016р. відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією; зобов'язати відповідача перевести позивачку на одержання пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та надалі виплачувати їй пенсію згідно вказаного закону.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 30.12.2014р. позивачка звільнена з роботи, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності. На час виходу на пенсію її трудовий стаж на державній службі складав 21 рік 8 місяців. Позивачка звернулася до УПФ України в м.Житомирі з проханням здійснити перерахунок пенсії в частині включення при обчисленні матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань. У відповіді №235/ш-02 від 29.05.2015р. на лист відповідач вказав, що підстав для здійснення перерахунку пенсії не має. Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 21.09.2015р. у справі №296/9808/15-а позов задоволено частково: позовні вимоги щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 30.12.2014р. по 26.02.2015р. в розмірі 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією за період з 30.12.2014р. по 26.02.2015р. - залишено без розгляду; визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі щодо включення індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань до розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 27.02.2015р. по 27.08.2015р. з урахуванням 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією. З відповіді Житомирського об'єднаного УПФ України в Житомирській області №108/ш-8 від 27.05.2016р. на запит позивачки, вбачається, що перерахунок пенсії було здійснено тільки за період з 27.02.2015р. по 27.08.2015р. Позивачка вважала, що оскільки рішенням суду вже було встановлено неправомірність дій відповідача, то надалі нарахування пенсії в розмірі 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, буде проводитися постійно.
Від відповідача надійшли заперечення на позов, відповідно до яких позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні. Вказав, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду в частині вимог позивача здійснити перерахунок з 28.08.2015р. по 23.05.2016р., оскільки позивачка була ознайомлена з рішенням суду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 21.09.2015р. у справі №296/9808/15-а позов задоволено частково: позовні вимоги щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 30.12.2014р. по 26.02.2015р. в розмірі 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією за період з 30.12.2014р. по 26.02.2015р. - залишено без розгляду; визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі щодо включення індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань до розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 27.02.2015р. по 27.08.2015р. з урахуванням 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією. З відповіді Житомирського об'єднаного УПФ України в Житомирській області №108/ш-8 від 27.05.2016р. на запит позивачки, вбачається, що перерахунок пенсії було здійснено тільки за період з 27.02.2015р. по 27.08.2015р. Позивачка вважала, що оскільки рішенням суду вже було встановлено неправомірність дій відповідача, то надалі нарахування пенсії в розмірі 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, буде проводитися постійно.
Судом у даній справі встановлено, що з 31.12.2014р. позивачці призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" при загальному стажі роботи 37 років 8 місяців 28 днів, в тому числі стажі державної служби 21 рік 8 місяців.
ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про роз'яснення щодо обчислення та нарахування пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
У відповіді №235/ш-02 від 29.05.2015р. на вказану заяву УПФ України в м.Житомирі повідомило, що враховувати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян для перерахунку розміру пенсії не має підстав.
Постанова суду набрала законної сили 08.12.2015р.
Згідно ст.61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
23.05.2016р. ОСОБА_1 звернулася до Житомирського об'єднаного УПФ України в Житомирській області із заявою про надання інформації, у відповіді №108/ш-8 від 27.05.2016р. на яку управління вказало, що перерахунок та виплата різниці у виплаченій і нарахованій пенсії були здійснені тільки за період з 27.02.2015р. по 27.08.2015р. в розмірі 2255,67 грн.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції від 26.10.2014р., пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (ч.1 ст.40).
Згідно із ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Згідно ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Частиною 1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначена правова позиція узгоджується з постановою Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11.
Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії позивача.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
За вказаних обставин, вимоги відповідача здійснити перерахунок пенсії з 28.08.2015р. по 23.06.2016р. відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та стягнення різниці між виплаченою та нарахованою пенсією за вказаний період є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, з огляду на викладене, підлягає задоволенню позовна вимоги щодо зобов'язання відповідача перевести позивачку на одержання пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та надалі виплачувати їй пенсію згідно вказаного закону.
Твердження відповідача, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду в частині вимог позивача здійснити перерахунок з 28.08.2015р. по 23.05.2016р., оскільки позивачка була ознайомлена з рішенням суду, є безпідставним. Оскільки, про те, що пенсія виплачується їй у тому ж розмірі, без врахування постанови суду від 21.09.2015р., позивачка дізналася з відповіді Житомирського об'єднаного УПФ України в Житомирській області №108/ш-8 від 27.05.2016р., а тому строк позовної давності при зверненні до суду з даним позовом пропущено не було.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.37, 37-1 Закону України "Про державну службу", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.6, 183-2, 256 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 28.08.2015р. по 23.06.2016р. відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 на одержання пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та надалі виплачувати їй пенсію згідно вказаного закону.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м.Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. В. Бондарчук