Справа №635/771/16-к
Провадження 1-кс/635/653/2016
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2016 року Харківський районний суд Харківської області в складі:
слідчого судді - Шинкарчука Я.А.,
при секретарі судового засідання - Шарапато А.О.,
за участю прокурора - Доценко А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області юриста 2 класу ОСОБА_1, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015220430000073 від «23» жовтня 2015 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 197-1, ч. 2 ст. 364, ч.1 ст.358 КК України, про проведення перевірки, -
встановив:
До Харківського районного суду Харківської області надійшло клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області юриста 2 класу ОСОБА_1, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015220430000073 від «23» жовтня 2015 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 197-1, ч. 2 ст. 364, ч.1 ст.358 КК України, про проведення перевірки, в якому останній просить:
1) призначити позапланову перевірку Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194), розташованої за адресою: 62422, Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11, щодо додержання субєктом господарювання вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства при використанні упродовж 2013-2015 років 2198,8102 га державних земель, розташованих на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області, в ході якої, зокрема, визначити розмір завданих державі збитків, тривалістю 10 робочих днів;
2) проведення позапланової перевірки Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) доручити Державній екологічній інспекції у Харківській області;
3) датою початку перевірки визначити 25 липня 2016 року.
Як вбачається з клопотання, слідчим відділом Харківського ВП ГУ НП в Харківській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню № 42015220430000073 від 23.10.2015, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 197-1, ч. 2 ст. 364, ч.1 ст. 358 КК України.
Місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні.
Встановлено, що 01.03.2010 між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області та ЮКПФ «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) укладено договір оренди 2198,8102 га землі, розташованої на території Тернівської сільської ради Харківського району.
Так, в користування ЮКПФ «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) передано, зокрема, 302,8455 га земель, що перебувають у меліоративному стані; 626,8844 га багаторічних насаджень; 184,4905 га лісових земель; 40,5440 га болота; 20,6052 га ставка; 1,1693 га земель під гідротехнічною спорудою.
Підставою для передачі земельної ділянки в оренду слугувало розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 09.11.2004 № 397, яке ще 05.05.2008 було скасоване розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 05.05.2008 № 272. Передача земельної ділянки відбулася без розроблення проекту землеустрою щодо її відведення.
Разом з тим, встановлено, що всупереч вимогам закону та п. 41 договору, договір оренди землі від 01.03.2010, укладений між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області та ЮКПФ «ЦСРСГР», не пройшов у встановленому законом порядку державну реєстрацію (лист управління Держгеокадастру у Харківській області від 20.11.2015 № 10-20.06-0.5-6/2-14).
Таким чином, у ЮКПФ «ЦСРСГР» не виникло речових прав на 2198,8102 га землі, розташованої на території Тернівської сільської ради Харківського району.
Враховуючи відсутність належним чином оформлених речових прав на землю, на замовлення Головного управління Держземагентства у Харківській області, за договором від 23.06.2013 № т6, Харківською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру» розроблено технічну документацію щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності по Тернівській сільській раді Харківського району Харківської області.
Вищевказані 2198,8102 га землі проінвентаризовано як землю державної власності.
Встановлено, що 2198,8102 га державних земель, розташованих на території Тернівської сільської ради Харківського району, є вільними, тобто ненаданими у власність або користування фізичним чи юридичним особам (лист управління Держгеокадастру у Харківській області від 20.11.2015 № 10-20.06-0.5-6/2-14).
Разом з тим, в ході проведеного 16.10.2015 обстеження вказаних земель встановлено, що вони використовується ЮКПФ «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194). Так, на площі близько 500 га проводяться польові роботи; на земельних ділянках зайнятих багаторічними насадженнями (садами) та лісовою рослинністю здійснюється вирубка деревини.
Відповідно до інформації Тернівської сільської ради Харківського району ЮКПФ «ЦСРСГР» використовує вказані 2198,8102 га земель на території органу місцевого самоврядування. Станом на 01.10.2015 ЮКПФ «ЦСРСГР» сплатила до бюджету 40240,00 грн. за їх використання (лист від 20.10.2015 № 312).
За інформацією Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області ЮКПФ «ЦСРСГР» звітує про використання 2198,8102 га земель на території Тернівської сільської ради Харківського району. Станом на 20.10.2015 ЮКПФ «ЦСРСГР» сплатила до бюджету 40240,00 грн. за її використання (лист від 21.10.2015 № 366/9/20-23-15-03-14).
Крім того, відповідно до декларації зі сплати за землю від 05.02.2015, поданою ЮКПФ «ЦСРСГР», юридична особа використовує 2198,8102 га земель, розташованих на території Тернівської сільської ради Харківського району, на підставі договору оренди землі від 01.03.2010, який, враховуючи вищевикладені обставини, не набув чинності.
Таким чином, має місце факт самовільного зайняття ЮКПФ «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) 2198,8102 га державних земель на території Тернівської сільської ради Харківського району упродовж 2010-2015 років.
Для встановлення наявності порушень вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства, визначення розміру збитків, завданих самовільним зайняттям вищевказаних державних земель, виникла необхідність провести відповідну перевірку.
Встановлено, що державний нагляд (контроль) за додержанням вимог природоохоронного та земельного законодавства в області здійснює Державна екологічна інспекція в Харківській області.
14 грудня 2015 року за клопотанням прокурора, слідчим суддею Харківського районного суду Харківської області прийняте рішення щодо надання дозволу на проведення позапланової перевірки Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) щодо додержання субєктом господарювання вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства при використанні 2198,8102 га державних земель, розташованих на території Тернівської сільської ради Харківського району. Проведення заходу контролю доручено Державній екологічній інспекції у Харківській області.
18 грудня 2015 року за № 04-25-3721-15 на адресу Державної екологічної інспекції у Харківській області направлено лист щодо виконання ухвали Харківського районного суду Харківської області від 14.12.2015.
Разом з цим, 28 грудня 2015 року прокуратурою отримано відповідь з Державної екологічної інспекції у Харківській області щодо обставин виконання ухвали Харківського районного суду Харківської області від 14.12.2015.
Зі змісту листа вбачається, 21 грудня 2015 року державними інспекторами з охорони навколишнього середовища Харківської області здійснено виїзд за місцезнаходженням Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194), однак для проведення фактичної перевірки їх не допустили посадові особи юридичної особи. В результаті чого державними інспекторами складено ОСОБА_1 про недопущення на обєкт для здійснення державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Враховуючи той факт, що позапланова перевірка Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) проведена не була, то, відповідно, досудовим розслідуванням не встановлено, зокрема: факту наявності/відсутності порушення вимог природоохоронного законодавства; факту наявності/відсутності шкоди (збитків), завданої державі внаслідок самовільного зайняття 2198,8102 га земель та їх точну суму, що виключає прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Таким чином, ухвала Харківського районного суду Харківської області від 14.12.2015 не виконана, з огляду на протиправну поведінку Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194).
Прокурор в обґрунтування клопотання зазначає, що з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування у кримінальному провадженні, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, встановлення розміру завданих державі збитків виникла необхідність в призначенні та проведенні позапланової перевірки Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) щодо додержання субєктом господарювання вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства при використанні упродовж 2013-2015 років 2198,8102 га державних земель, розташованих на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області.
Встановлено, що державний нагляд (контроль) за додержанням вимог природоохоронного та земельного законодавства в області здійснює Державна екологічна інспекція в Харківській області.
Відповідно до п. 4.2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Харківській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011, Держекоінспекція в області відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог природоохоронного, в т.ч. законодавства про використання та охорону земель.
Разом з цим, Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII внесено зміни до п.6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України. Так, з 15.07.2015 прокурор/слідчий позбавлений можливості призначати перевірки у порядку, визначеному законом.
Відповідно до п. п. 3.1. наказу № 464 від 10.09.2008 «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Крім цього, п. п. 3.9 наказу № 464 від 10.09.2008 року «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» визначено, що тривалість позапланової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів.
Таким чином, прокурор вказує, що необхідність в призначенні та проведенні перевірки Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) обумовлена виконанням завдання кримінального провадження (ст. 2 КПК України).
Отримані в ході перевірки документи матимуть важливе доказове значення в рамках кримінального провадження (ст. 91 КПК України).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) № НОМЕР_1 місцем знаходження Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) є: 62422, Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11.
Прокурор клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.
Дослідивши та оцінивши додані до клопотання документи, вислухавши думку прокурора, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Частиною 4 статті 38 КПК України передбачено, що орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Пунктом другим Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
У відповідності до норм Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державний нагляд (контроль) у галузі використання та охорони земель здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно п.1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до пп.пп. «б», п.п. 2 п. 4 Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
Згідно п.п.5, 12 п.6 Положення Держекоінспекція в межах своїх повноважень має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Відповідно до п.7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Територіальним органом Держекоінспекції України у Харківській області є Державна екологічна інспекція у Харківській області.
На підставі п. п. 3.1 наказу № 464 від 10.09.2008 «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку. Між тим, п.п. 3.9 вказаного вище наказу визначено, що тривалість позапланової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів.
Відповідно до ч.1, п.4 ч.2 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що маються всі правові підстави для задоволення клопотання та надання дозволу на проведення перевірки додержання субєктом господарювання вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства при використанні упродовж 2013-2015 років 2198,8102 га державних земель, розташованих на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області, в ході якої, зокрема, визначити розмір завданих державі збитків, тривалістю 10 робочих днів, яку доручити Державній екологічній інспекції у Харківській області.
Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням ст.107 КПК України.
Керуючись ст.ст. 92, 93, 99, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області юриста 2 класу ОСОБА_1, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015220430000073 від «23» жовтня 2015 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 197-1, ч. 2 ст. 364, ч.1 ст.358 КК України, про проведення перевірки - задовольнити.
Призначити позапланову перевірку Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194), розташованої за адресою: 62422, Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11, щодо додержання субєктом господарювання вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства при використанні упродовж 2013-2015 років 2198,8102 га державних земель, розташованих на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області, в ході якої, зокрема, визначити розмір завданих державі збитків.
Проведення позапланової перевірки Юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» (ЄДРПОУ 24279194) доручити Державній екологічній інспекції у Харківській області.
Початок проведення перевірки визначити з 25 липня 2016 року, тривалістю - 10 робочих днів, тобто по 05 серпня 2016 року (включно).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя -