ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2016 р. Справа № 804/2872/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКононенко О. В. при секретаріДмитрієнко О.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про оскарження рішення, -
ВСТАНОВИВ:
23.05.2016 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому позивачі просять зобов'язати Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області прийняти декларацію про введення в експлуатацію об'єктів: житловий будинок літ.А-1 з прибудова літ.а2-1; прибудова літ.а3-1; господарчий блок літ.Є; гараж літ.І; гараж літ.М, вбиральня літ.К, розташовані за адресою АДРЕСА_1, з додатками, та зареєструвати вказані об'єкти відповідно до Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що він не є замовником та суб'єктом містобудування, а тому не може бути притягнутий до відповідальності за порушення передбачене абзацом 4 пункту 6 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що відповідач безпідставно відмовив в прийнятті декларації посилаючись на те, що Порядок № 79 втратив чинність, не враховуючи, що із відповідною заявою позивачі звернулись під час дії Порядку № 79, та відповідач повернув декларацію на доопрацювання.
Позивачі в судове засідання не з'явились, надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає необхідним задовольнити позов з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 09.04.2010 року, спадкоємцями зазначеного в заповіті майна ОСОБА_6 є ОСОБА_3 на одну другу частину спадкового майна та ОСОБА_4 на одну другу частину спадкового майна.
Спадщина, на яку у вказаних частках видано свідоцтво складається з житлового будинку №34 з надвірними будівлями вартістю 99148 грн., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що належав померлій ОСОБА_6 на підставі свідоцтва про право на спадщину №2-3220 від 21.10.2009 року, виданого Вишгородською районною державною нотаріальною конторою Київської області.
Цей житловий будинок з брусу загальною площею 51,7 кв.м., житловою 24,8 кв.м., а також надвірні будівлі: дві літні кухні - "Б,В", погріб - "Г", огорожа " 1-6", колодязь питний " 1", колонка питна "ІІ", сарай "Ї", навіс "Й", літній душ "Л".
Самочинно збудовано: прибудова - "а2". Загальна площа збільшена на 25,7 кв.м. Гараж "І", госпблок - "Є", убиральня - "К". Вартість самочинних забудов складає 149683 грн.
Згідно технічного паспорту від 12.11.2015 року, складеного ТОВ «Дніпропетровський проектно-конструкторський технологічний інститут», об'єкт забудівлі по вул. Сваромська, 34 Вишгородського району Київської області складається з: житлового будинку (літ. А-1) рік побудови 1969, ганок (літ.а) рік побудови 1969, погріб (літ.Г) рік побудови 1975, а також об'єктів збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт: прибудови (літ.а2-1) рік побудови 2005, (літ.а3-1) рік побудови 2010, госпоблок (літ.Є) рік побудови 1998, гараж (літ.І) рік побудови 2009, гараж (літ. М) рік побудови 2010, убиральня (літ.К) рік побудови 1998 (а.с.48-54).
Земельна ділянка під вказаними вище об'єктами забудови та самочинної забудови згідно Державного акту НОМЕР_1 про право власності на земельну ділянку площею 0,2500 га (а.с.56-57) і на підставі свідоцтва про право на спадщину №2-994 та №2-986 від 09.04.2010 року (а.с.58-59), що розташована за адресою: АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_2, належить ОСОБА_3 та ОСОБА_4 по одній другій частці у спільній власності.
03.12.2015 року вх. №10/10-К-0312/172/П через центр надання адміністративних послуг Печерської районної державної адміністрації у м. Києві ОСОБА_7 та ОСОБА_8 подано заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта "Житловий будинок літ. "А-1", прибудова - літ. "а2-1", прибудова - літ. "а3-1", господарчий блок - літ "Є", гараж літ. "М", вбиральня - літ. "К" за адресою: АДРЕСА_1, який побудований без дозволу на виконання будівельних робіт, до якої було додано два примірники декларації про готовність об'єкта до експлуатації та копію технічного паспорту та копію документу, що посвідчує право власності на земельну ділянку.
Листом від 16.12.2015 року №10/10-91/1612/02 ОСОБА_3 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області надано відповідь на заяву, в якій зазначено, що під час перевірки декларації про готовність об'єкта до експлуатації виявлено, що її оформлено з порушенням вимог, установлених «Порядком прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд, сільськогосподарського призначення І та ІІ категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт», затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.04.2015 року №79 (далі - Порядок №79).
Після усунення вищевказаних недоліків, позивачі повторно звернулись з заявою від 28.12.2015 року вх. №10/10-К-2812/103/П до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області через центр надання адміністративних послуг Печерської районної державної адміністрації у м. Києві, в якій просили прийняти в експлуатацію об'єкта "Житловий будинок літ. "А-1", прибудова - літ. "а2-1", прибудова - літ. "а3-1", господарчий блок - літ "Є", гараж літ. "М", вбиральня - літ. "К" за адресою: АДРЕСА_1, який побудований без дозволу на виконання будівельних робіт. До заяви були подані всі передбачені порядком документи, що підтверджено відповідачем у судовому засіданні.
Листом від 31.12.2015 року №10/10-518/3112/02 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області надано відповідь на заяву, в якій зазначено, що встановлено порушення вимог, установлених Порядком №79, а саме:
- в пункті 3 поданої декларації не надано інформацію про наявність чи відсутність площі вбудованих або прибудованих приміщень;
- в пункті 7 невірно зазначено дату проставляння відмітки про проведення технічного обстеження;
- в пункті 7 декларації не надано інформацію про відповідального виконавця робіт, зокрема, не зазначено інформацію про його прізвище, ім'я та по батькові та його кваліфікаційний сертифікат.
На підставі викладеного, позивачам було повернуто декларацію про готовність об'єкта до експлуатації та додаткового повідомлено, що Порядок №79 діє до 31.12.2015 року.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивачі звернулись до суду з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії (справа № 804/546/16).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 року в задоволенні позову було відмовлено.
Разом з цим суд зазначає, що при розгляді справи № 804/546/16 встановлено, що при дослідженні відповіді Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, оформленої листом від 31.12.2015 року №10/10-518/3112/02, встановлено обмеження відповідачем прав позивачів, що виразилось у повідомленні в останньому абзаці позивачам про те, що Порядок №79 діє до 31.12.2015 року, із чого слідує, що строк на звернення до органу державного архітектурно-будівельного контролю з питання прийняття в експлуатацію самовільно збудованого об'єкту нерухомого майна у позивачів сплив 31.12.2015, що виключає можливість реалізації права позивача встановлених Законом України від 13.01.2015 року №92-VIII.
Позивачу було повернуто декларацію, тому після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації, він не позбавлений права подати до органу державного архітектурно-будівельного контролю виправлену декларацію, навіть після 31.12.2015 року, оскільки вказаний термін був встановлений Законом України від 13.01.2015 року №92-VIII саме для подання відповідних заяв, проте не обмежує реалізацію прав громадян в межах процедур належного складення декларацій, приведення їх у відповідність до наявних документів, що має наслідком виконання відповідачем повноважень, наданих чинним законодавством, а саме прийняття в експлуатацію об'єкту шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
04.05.2016 року, після усунення недоліків декларації зазначених в рішенні Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 31.12.2015 року №10/10-518/3112/02 позивачі звернулись до Центру надання адміністративних послуг м. Києва із заявою, до якої додано:
- два примірники заповненої декларації;
- звіт про проведення технічного обстеження об'єкта з інформацією щодо можливості його надійної та безпечної експлуатації;
- постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 року
- копія технічного паспорту з відміткою про проведене технічне обстеження, відповідно до якої об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт не суперечать вимогам державних будівельних норм, передбачених ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень».
Копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом №2-991, копія витягу про реєстрацію права власності на нерухому майно;
- копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом №2-993, копія витягу про реєстрацію права власності на нерухому майно;
- засвідчені нотаріально копія Державного акту НОМЕР_1 про право власності на земельну ділянку;
- копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом №2-986;
- копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом №2-994;
11.05.2016 року відповідачем надано відповідь №10/10-12/1105/03 про відмову в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації на підставі тог, що Порядок № 79 втратив чинність, та разом з поданими документами повернуто без реєстрації.
Як вбачається зі змісту декларації, яка була подана разом із заявою від 04.05.2016 року, недоліки декларації, які стали підставою, для її повернення для доопрацювання згідно рішення від 31.12.2016 року №10/10-518/3112/02 були усунені, а саме:
- у пункті 3 зазначено інформацію про площу прибудованих територій;
- у пункті 7 зазначено ту проставляння відмітки про проведення технічного обстеження - 01.122.015 року;
- у пункті 7 зазначено відповідального виконавця робіт - ОСОБА_9, інженер з інвентаризації нерухомого майна, сертифікат НОМЕР_3 від 13.05.2013 року.
Відповідно до Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт" від 13.01.2015 року №92-VIII пункт 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" викладено в такій редакції:
" 9. Орган державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2015 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:
індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року;
збудовані до 12 березня 2011 року:
громадські будинки I і II категорій складності;
будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.
Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті.
До власників (користувачів) земельних ділянок, які відповідно до цього пункту подали документи про прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт об'єктів будівництва, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, та за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються".
На виконання зазначеної норми Закону прийнято Порядок №79, яким визначено процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт і проведення технічного обстеження об'єктів нерухомості.
Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №79 визначено, що замовник або його уповноважена особа подає з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги" до органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта, до якої додаються:
- два примірники заповненої декларації;
- звіт про проведення технічного обстеження об'єкта з інформацією щодо можливості його надійної та безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно);
- засвідчені в установленому порядку копії:
- документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт;
- технічного паспорта (з відміткою про проведене технічне обстеження у випадках, передбачених пунктом 6 розділу II цього Порядку).
Згідно пункту 3 розділу ІІІ Порядку №79 орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає документи, зазначені в пункті 2 цього розділу, та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення у строк, передбачений пунктом 1 цього розділу.
Відповідно пункту 4 розділу ІІІ Порядку №79 дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватися з документами, які подаються разом з нею. Замовник є відповідальним за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації, відповідно до закону.
Положеннями пункту 5 розділу ІІІ Порядку №79 визначено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає замовнику декларацію на доопрацювання з обґрунтуванням причин, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства, виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.
Документи, які було додано замовником до заяви, зберігаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 року по справі № 804/546/16 було встановлено, що під час розгляду звернень позивачів Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області не встановлено відхилень від вимог державних будівельних норм, а визначено лише неповноту даних при заповненні декларації, що є підставою для повернення декларації для доопрацювання.
Згідно частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив в прийнятті декларації посилаючись на те, що Порядок № 79 втратив чинність. Враховуючи, що декларацію було повернуто на доопрацювання, та позивачем 04.05.2016 року надано декларацію, яка відповідає вимога Порядку № 79, суд вважає, за необхідне зобов'язати Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області прийняти декларацію про введення в експлуатацію об'єктів: житловий будинок літ.А-1 з прибудова літ.а2-1; прибудова літ.а3-1; господарчий блок літ.Є; гараж літ.І; гараж літ.М, вбиральня літ.К, розташовані за адресою АДРЕСА_1, з додатками, та зареєструвати вказані об'єкти відповідно до Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області про оскарження рішення задовольнити.
Зобов'язати Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області прийняти декларацію про введення в експлуатацію об'єктів: житловий будинок літ.А-1 з прибудова літ.а2-1; прибудова літ.а3-1; господарчий блок літ.Є; гараж літ.І; гараж літ.М, вбиральня літ.К, розташовані за адресою АДРЕСА_1, з додатками, та зареєструвати вказані об'єкти відповідно до Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт.
Стягнути з Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській за рахунок бюджетних асигнувань області на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 275,60 грн. та на користь ОСОБА_4 судовий збір в сумі 275,60 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В. Кононенко