ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
15.07.2016Справа № 910/12838/16Суддя Господарського суду міста Києва Чинчин О.В., розглянувши клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву про відстрочку сплати судового збору, -
ВСТАНОВИВ
Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ХОЛДИНГ ГРУП» про розірвання договору оренди та повернення майна.
Одночасно Позивач просив Суд відстрочити сплати судового збору за подання позовної заяви до прийняття рішення у справі.
Дослідивши матеріали позовної заяви, Суд приходить до висновку про задоволення клопотання про відстрочку сплати судового збору з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 44 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Одночасно, відповідно до п.3 ч.1 ст.57 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються, зокрема, документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно із ст.ст.1, 2 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду.
Статтею 4 вказаного Закону України встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За приписами статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір встановлюється у розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати (1 378 грн. 00 коп.) та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати (206 700 грн. 00 коп.). З позовних заяв немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 мінімальної заробітної плати (1 378 грн.).
При зверненні до суду з вказаним позовом Позивач просив розірвати договір оренди нерухомого майна від 07.11.2013 року №6646 та зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ХОЛДИНГ ГРУП» повернути майно з оренди, тобто дві вимоги немайнового характеру.
Таким чином, Суд приходить до висновку, що при подачі даної позовної заяви, Позивачем повинен бути сплачений судовий збір у розмірі 2 756 грн. 00 коп., оскільки його вимоги носять немайновий характер відповідно до норм статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Судом враховано рекомендації, викладені у пункті 2.21. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013, стосовно того, що платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою додаються до позовної заяви (заяви, скарги) і мають містити відомості про те, яка саме позовна заява (заява, скарга, дія) оплачується судовим збором.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення від сплати судового збору.
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Отже, за приписами зазначеної норми, звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин.
Відповідно до пункту 3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" № 7 від 21.02.2013 року, клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. Підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування майнового стану заявника.
В обґрунтування поданої заяви про відстрочку сплати судового збору Заявник посилається на те, що згідно з пунктом 15 Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 № 678, Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву утримується за рахунок коштів Державного бюджету України. Так, тимчасовим кошторисом на 2016 рік, який затверджений начальником Регіонального відділення Фонду державного майна України 11.01.2016 року закладено 1 400 грн. 00 коп. (інші поточні видатки) на сплату, зокрема судового збору. Оскільки станом на липень 2016 року кошти не надійшли, у Регіонального відділення відсутні грошові кошти на сплату судового збору. Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву відповідно до завдань, встановлених пунктом 4.5 Положення, з метою захисту інтересів держави у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, здійснює контроль у сфері організації та проведення приватизації державного майна, повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства та має право звертатися до суду з відповідними позовами, але кошти на справляння судового збору при подачі таких позовів державним бюджетом не закладені, що унеможливлює сплату судового збору, при поданні до суду позовних заяв.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Отже, самі лише обставини перебування у складному матеріальному становищі не може вважатися підставою для відстрочки сплати судового збору.
Суд, з огляду на матеріали справи, дійшов висновку, що клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про відстрочку сплати судового збору підлягає задоволенню, оскільки Заявником доведено Суду належними та допустимими доказами відповідно до норм ст.ст. 33, 34, 36 Господарського процесуального кодексу України наявність виключних обставин, з якими закон пов»язує право Суду відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення у справі відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 44, 86 Господарського процесуального кодексу України, статтею 8 Закону України "Про судовий збір", Суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про відстрочку сплати судового збору за подання до Господарського суду міста Києва позовної заяви до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ХОЛДИНГ ГРУП» про розірвання договору оренди та повернення майна - задовольнити.
Відстрочити Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву сплату судового збору в розмірі 2 756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. 00 коп. до прийняття судом рішення у справі №910/12838/16.
Суддя О.В. Чинчин