Постанова № 59002313, 17.07.2016, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
17.07.2016
Номер справи
766/7093/16-а
Номер документу
59002313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №766/7093/16-а

Пров. №2-а/766/320/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2016 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області

у складі: головуючого - судді Ус О.В.,

секретар Ханіков І.І.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі міського суду в м. Херсоні адміністративну справу за позовом кандидата в народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 183 ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії № 650719, третя особа: Херсонський відділ поліції (м.Херсон) Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправним дій , -

В С Т А Н О В И В:

17 липня 2016 року кандидат в народні депутати ОСОБА_2 через довірену особу ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив визнати протиправними дії дільничної виборчої комісії № 650719 щодо зупинення процесу голосування 17.07.2016 року між 9 годиною 30 хвилинами та 10 годиною 25 хвилинами. В обґрунтування позову зазначив про те, що 17 липня 2016 року відбувається голосування на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №183. Відповідач є дільничною виборчою комісією 650719 в селищі Камишани. Голосування на даній дільниці почалося о 8 годині 00 хвилин. Близько 9 години 40 хвилин до приміщення виборчої комісії без дозволу голови, заступника або секретаря виборчої комісії увійшли представники національної поліції України та повідомили про те, що поступила інформація про можливе замінування виборчої дільниці. Після цього ДВК 650719 припинила роботу, члени комісії залишили приміщення для голосування, залишивши при цьому бюлетені та списки виборців, а також скриньки для голосування без нагляду. При цьому комісія не отримувала будь-яких документів, які б підтверджували факт повідомлення про замінування, будь-яких підтверджень того, що воно насправді відбувалося - немає. Лише близько 10 години 30 хвилин комісія повернулася до приміщення для голосування та продовжила свою роботу. Оскільки Законом України «Про вибори народних депутатів України» не передбачені перерви в голосуванні, зупинення роботи комісії є протиправним. Вказаний закон є спеціальним законом по відношенню до всіх інших нормативно-правових актів, а тому будь-які інші акти, що стосуються цивільного захисту та прав національної поліції не впливають на пряму заборону здійснювати перерву у роботі виборчої комісії. Внаслідок протиправних дій деякі виборці покинули дільницю та не проголосували, тобто голосування скоротилося на 1 годину, чим порушені права виборців.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі, вказав, що у письмовому вигляді рішення ДВК не приймалося, вважав в даному випадку можливо комісія допустила бездіяльність щодо продовження виборчого процесу. Зазначив, що відповідач заперечень не надав, але саме на відповідача покладається обов'язок доказування.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився - про час, дату та місце розгляду адміністративного позову відповідач повідомлений телефонограмою о 14-50 год. 17.07.2016 р., копія ухвали про відкриття провадження у справі, позовної заяви та доданих до неї документів спрямована електронною поштою на адресу ОВК о 15-11 год. 17.07.2016 р.; ухвала в порядку підготовки справи до судового розгляду - о 15-33 год.17.07.2016 року.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув - про час, дату та місце розгляду справи третя особа повідомлена шляхом передачі копії ухвали про притягнення до участі в справі третьої особи та зобов'язання надання доказів за суттю розглядає мого питання нарочно шляхом передання до чергової частини відділу поліції о 15-45 год.

За приписами ч.8 ст. 172 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені , не перешкоджає судовому розгляду.

Суд дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановив наступне.

Постановою ЦВК від 20 травня 2016 року № 121 призначені проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 183 (Херсонська область) на неділю, 17 липня 2016 року.

Позивач є кандидатом в народні депутати України, що не оспорюється сторонами та є загальновідомим фактом.

З акту про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України», складеному у м.Херсон, с.Комишани 17 липня 2016 року кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2 та виборцями ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вбачається, що останні зафіксували факт порушення виборчого законодавства, а саме ч.1 та ч.2 ст. 85 Закону України «Про вибори народних депутатів України, які виразилися в тому, що на виборчій дільниці № 650719 близько 09-40 год. голосування було припинено, на виборчу дільницю без дозволу увійшли працівники Національної поліції, які змусили виборців залишити приміщення ДВК. Після цього працівники поліції змусили всіх членів комісії, крім голови ДВК залишити приміщення для голосування (арк. справи 4). На вказаному акті зазначено, що він прийнятий головою ДВК Бєлєй Т.В. та заступником голови Самойленко, секретарем прізвище нерозбірливо, печатка ДВК про прийняття акта відсутня.

З листа Херсонського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області вбачається, що 17.07.2016 о 08.09 год. в Корабельному ВП ХВП зареєстровано повідомлення, що виборчі дільниці, розташовані в смт. Комишани заміновані. Вищевказане повідомлення зареєстровано в ЖЄО № 13503 від 17.07.2016, на місце події направлено слідчо-оперативну групу Корабельного ВП Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області. З метою перевірки інформації, що надійшла, на виборчих дільницях №650717, №650718, №650719, №650720, № 650722, що розташовані у смт. Комишани, було проведено огляд місця події із дотримання вимог наказу МВС України від 09.07.2014 № 653 «Про затвердження Інструкції про поводження з вибуховими матеріалами в органах і підрозділах внутрішніх справ України», із залученням фахівців вибухотехників. На час проведення огляду місця події усі присутні громадяни були евакуйовані з приміщень виборчих дільниць. О 10.30 год. 17.07.2016 роботу виборчих дільниць було поновлено, будь-яких підозрілих предметів не виявлено. За даним фактом слідчим відділом Корабельного ВП ХВП ГУНП відомості внесено до ЄРДР за № 12016230020002723 від 17.07.2016 року ст. 259 ч.1 КК України (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян,знищення чи пошкодження об'єктів власності) /арк. справи 15/.

Розділом XI Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17.11.2011 року регламентований процес голосування та встановлення результатів виборів, а статтею 85 цього Закону безпосередньо організація і порядок голосування.

Голосування за приписами першого речення ч.1 ст. 85 Закону України проводиться в день голосування з 8 години до 20 години без перерви.

За частиною 2 статті 85 вищевказаного Закону Організація проведення голосування та підтримання у приміщенні для голосування належного порядку, забезпечення таємності волевиявлення виборців під час голосування покладаються на дільничну виборчу комісію. У разі вчинення правопорушень, за які законом встановлена відповідальність, голова або заступник голови дільничної виборчої комісії мають право запросити у приміщення для голосування поліцейського, який повинен вжити до порушника передбачених законом заходів та залишити приміщення для голосування. Перебування поліцейських у приміщенні для голосування в інших випадках забороняється.

Судом встановлено, що громадяни були евакуйовані з приміщення виборчої дільниці через знаходження інформації щодо замінування. При цьому працівники поліції діяли на підставі наказу МВС України від 09.07.2014 № 653 «Про затвердження Інструкції про поводження з вибуховими матеріалами в органах і підрозділах внутрішніх справ України», із залученням фахівців вибухотехників.

Відповідно до п. 2.4 вищевказаної інструкції наряд міліції або слідчо-оперативна група прибув на місце події повинна провести евакуацію громадян на безпечну відстань у будівлі на 50м або на максимально можливу відстань з урахуванням властивостей місцевості, виставити оточення на безпечній відстані та забезпечити охорону місця події.

За ч.1 ст. 3 Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 8 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Ч.1 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

Відповідно до ч. 11 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує адміністративні справи, що надійшли в день голосування до закінчення голосування.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вважає факт прериванння виборчого процесу що відбувсяя на ДВК № 650719 приблизно з 09-30 год. до 10-30 год. 17 липня 2016 року непереборною силою, тобто суспільним явищем, яке зумовило переривання виборчого процесу на час, зумовлений перевіркою факту про замінування, внаслідок чого вважає що бездіяльність членів комісії ДВК № 650719 щодо продовження виборчого процесу при наявній загрозі небезпеки для життя та здоров'я громадян не є протиправними, внаслідок чого приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

Судом не можуть бути прийняти до уваги, як посилання на порушення виборчих прав громадян відсутність доступу до приміщення, де відбувається виборчий процес, оскільки добросовісним виборцям ніщо не заважало здійснити своє виборче право після перевірки факту замінування.

На підставі ч.9 ст. 172, ст. 74 КАС України з позивача підлягає стягненню судові витрати у вигляді суми судового збору, який повинний бути сплачений при подання позовної заяви.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.11, 160-163, 172 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову кандидата в народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 183 ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії № 650719, третя особа: Херсонський відділ поліції (м.Херсон) Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправним дій відмовити.

Стягнути з кандидата на посаду нагородного депутата України на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 551,20 (п'ятсот пьятдеся одна грн. 20 коп.) за реквізитами: отримувач коштів УК у м Херсоні /м Херсон/ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959779, банк отримувача ГУДКСУ у Херсонській області, код банку отримувача (МФО) 852010, рахунок отримувача 31210206700002, код класифікації доходів бюджету 2203010 .

Копії судового рішення невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена протягом двох днів з дня проголошення постанови до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсоснький міський суд Херсонської області.

СуддяО. В. Ус