Справа № 760/7123/16-к
№1-кс/760/9260/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2016 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., при секретарі Семененко А.Д., за участю детектива Національного антикорупційного бюро України Жидкова В.Л., представників ПАТ «Укрнафта» ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши клопотання детектива Першого підрозділу (відділу) Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України Жидкова В.Л., погоджене з начальником четвертого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Симківим Р.Я. про продовження строку позапланової ревізії в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 42016000000000752 від 17.03.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч.4 ст.368 КК України,-
В С Т А Н О В И В :
До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання з якого вбачається, що Першим підрозділом (відділом) детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 42016000000000752 від 17.03.2016. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч.4 ст. 368 КК України.
Клопотання обґрунтовується тим, що в ході досудового розслідування встановлено, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 211-р «Про затвердження прогнозованого балансу надходження та розподілу природного газу на 2014 рік» ПАТ «Укрнафта» у 2014 році мало видобути 1 млрд. 756 млн. кубометрів природного газу і продати його ПАТ «НАК «Нафтогаз України» для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення за закупівельними цінами встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ).
Однак, в обліку ПАТ «НАК «Нафтогаз України» відсутні господарські операції щодо отримання газу від ПАТ «Укрнафта», а натомість для потреб населення надано 1 млрд. 606 млн. кубометрів імпортованого газу, що у свою чергу є порушенням ч. 4 ст. 10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу». Службовими особами ПАТ «Укрнафта», видобутий в 2014 році товарний газ, обліковано як газ для технологічних потреб та газ що використовується для власного виробництва аміаку на орендованих у ПАТ «Дніпроазот» (ЄДРПОУ 05761620) промислових потужностях.
В клопотанні детектив зазначив, що враховуючи наявність значної різниці у вартості газу власного видобутку та вартості імпортованого газу ПАТ «НАК «Нафтогаз України» завдано збитків в особливо великих розмірах.
Розслідуванням, як вказує детектив, також здобуто дані, що службові особи ПАТ «Укрнафта» за попередньою змовою із суб'єктами господарювання, у період 2014 - 2015 років, здійснюючи реалізацію природного газу та нафти за цінами, що менше ніж середні ринкові ціни на газ та нафту, заволоділи грошовими коштами в особливо великих розмірах.
В зв'язку з вищевикладеним, як вказує детектив, виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390), адреса реєстрації: м. Київ, провулок Несторівський, будинок 3-5). Дозвіл на проведення такої ревізії було надано ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 17.06.2016р., згідно з якою на вирішення ревізії було поставлено наступні питання:
- Встановити об'єм природного газу видобутого ПАТ «Укрнафта» (ЄДРПОУ 00135390) протягом 2014-2015 років (в тому числі видобутого під час спільної діяльності)?
- Законність та правильність проведення обліку видобутого природного газу (в тому числі видобутого під час спільної діяльності) та його оприбуткування?
- Встановити напрямки та порядок реалізації природного газу видобутку 2014-2015 років (обсяги, вартість реалізованого природного газу, контрагенти за договорами)?
- Законність рішень щодо розподілу (використання для власного виробництва, реалізація промисловим підприємствам та формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення) видобутого природного газу ПАТ «Укрнафта» (ЄДРПОУ 00135390) протягом 2014-2015 років?
- Чи відбувалась передача природного газу, видобутку 2014 та 2015 років, на умовах договорів комісії, давальницької переробки чи інших договорів?
- Собівартість, формування ціни під час реалізації природного газу видобутку 2014-2015 років?
- Встановити чи наявні порушення законодавства при вчиненні господарських операцій з реалізації видобутого в період 2014-2015 років природного газу, зокрема, чи маються підстави вважати зазначені операції фіктивними, такими, що не мають економічної суті та вчинені без мети досягнення фінансових результатів?
- Повнота надходження коштів на рахунки ПАТ «Укрнафта» від реалізації видобутого природного газу (в тому числі видобутого під час спільної діяльності) за період 2014-2015 років?
- Встановити чи наявні порушення законодавства під час укладення та виконання договору (договорів) оренди потужностей у ПАТ «ДніпроАзот» (ЄДРПОУ 05761620), зокрема, чи маються підстави вважати зазначені господарські операції, такими, що не мають економічної суті та вчинені без мети досягнення фінансових результатів?
- Фінансові результати господарської діяльності ПАТ «Укрнафта» на орендованих у ПАТ «ДніпроАзот» потужностях?
- Продукція, яка виробляється ПАТ «Укрнафта» на орендованих у ПАТ «ДніпроАзот» потужностях, чи відноситься вона до продуктів нафто- та газопереробки, її собівартість та формування ціни під час реалізації в період 2014-2015 років?
- Встановити напрямки та порядок реалізації продукції, виробленої на орендованих у ПАТ «ДніпроАзот» потужностях в період 2014-2015 (обсяги, вартість, контрагенти за договорами)?
- Загальний обсяг природного газу власного видобутку використаного ПАТ «Укрнафта» для власного виробництва, на орендованих у ПАТ «ДніпроАзот» потужностях в період 2014-2015 років?
- Загальний обсяг природного газу видобутку 2014 року використаного ПАТ «Укрнафта» для власного виробництва, на орендованих у ПАТ «ДніпроАзот» потужностях протягом 2014 року?
- Граничний обсяг природного газу, який може використовуватись на орендованих у ПАТ «ДніпроАзот» потужностях, з урахуванням технологічного процесу та обсягів виробленої продукції у 2014 та 2015 роках?
- Встановити чи наявні порушення законодавства при вчиненні господарських операцій з реалізації та використання для власного виробництва природного газу видобутого в період 2014-2015 років в розрізі ст. 10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»?
- Чи нанесені збитки державі, ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», діями службових осіб ПАТ «Укрнафта» та в якому розмірі?
- Провести зустрічну звірку з ПАТ «ДніпроАзот» (код ЄДРПОУ 05761620) щодо законності та економічної обґрунтованості передачі в оренду промислових потужностей для ПАТ «Укрнафта» (зокрема з урахуванням технологічного процесу виробництва), обсягів, видів та повноти проведення розрахунків під час фінансово-господарських взаємовідносинах (в тому числі при виробництва)?
- Провести зустрічну звірку з ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 20077720) щодо обсягів, видів та повноти надходження природного газу від ПАТ «Укрнафта» для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення відповідно до вимог ч. 1 ст. 10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» та щодо законності залучення для потреб населення у 2014 році 1 млрд. 606 млн. кубометрів імпортованого газу?
- Встановити об'єм нафти видобутої ПАТ «Укрнафта» (ЄДРПОУ 00135390) протягом 2014-2015 років (в тому числі видобутої під час спільної діяльності)?
- Законність та правильність проведення обліку видобутої нафти (в тому числі видобутої під час спільної діяльності) та її оприбуткування?
- Встановити напрямки та порядок реалізації нафти видобутку 2014-2015 років (обсяги, вартість реалізованої нафти, контрагенти за договорами)?
- Законність рішень щодо розподілу (використання для власного виробництва, реалізація промисловим підприємствам) видобутої нафти ПАТ «Укрнафта» (ЄДРПОУ 00135390) протягом 2014-2015 років?
- Чи відбувалась передача нафти, видобутку 2014 та 2015 років, на умовах договорів комісії, давальницької переробки чи інших договорів?
- Собівартість, формування ціни під час реалізації нафти видобутку 2014-2015 років?
- Встановити чи наявні порушення законодавства при вчиненні господарських операцій з реалізації видобутої в період 2014-2015 років нафти, зокрема, чи маються підстави вважати зазначені операції фіктивними, такими, що не мають економічної суті та вчинені без мети досягнення фінансових результатів, або реалізації нафти за цінами, що менше ніж середні ринкові ціни на нафту?
- Повнота надходження коштів на рахунки ПАТ «Укрнафта» від реалізації видобутої нафти (в тому числі видобутої під час спільної діяльності) за період 2014-2015 років?
- Встановити чи наявні порушення законодавства при вчиненні господарських операцій з реалізації та використання для власного виробництва нафти видобутої в період 2014-2015 років?
Проведення ревізії було доручено Державній аудиторській службі України (Державній фінансовій інспекції України) у період з 29.06.2016 року протягом п'ятнадцяти робочих днів, тобто по 19.07.2016 року.
У своєму клопотанні детектив вказує на неможливість закінчення ревізії в строк, передбачений ухвалою від 17.06.2016р., з огляду на великий обсяг матеріалів, які підлягають дослідженню, а тому просить на підставі ч.12 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» продовжити термін її проведення на 5 робочих днів з 19.07.2016р. по 25.07.2016р.
У судовому засіданні детектив підтримав своє клопотання.
Представники ПАТ «Укрнафта» проти задоволення клопотання детектива заперечували, наполягаючи на тому, що усі належні умови ревізорам для закінчення ревізії у передбачений ухвалою слідчого судді від 17.06.2016р. були створені, необхідні документи надані, а тому продовження строку ревізії є невиправданим. Представники ПАТ «Укрнафта» також звертали увагу на те, що порушення кримінального провадження в цілому є безпідставним, необгрунтованим, а перелік питань, поставлених на вирішення ревізії виходить за межі розслідування відомостей, які внесені до ЄРДР.
Згідно з ч.2 ст. 1 Кримінального процесуального кодексу України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Стаття 93 КПК України визначає, що збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Так, відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Частинами 6-8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Так, на підставі поданого детективом Національного антикорупційного бюро України ухвалою слідчого судді від 17.06.2016р. було надано дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ПАТ «Укрнафта» в період з 29.06.2016р. по 19.07.2016р.
Згідно з ч.12 ст.11 Закону подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.
Встановлено, що 04 липня 2016 року голова комісії з реорганізації Державної фінансової інспекції України (голова Державної аудиторської служби України) звернулась до Національного антикорупційного бюро із заявою про ініціювання подовження строку позапланової ревізії ПАТ «Укрнафта» з огляду на неможливість завершити контрольний захід у визначений термін у зв'язку зі значним обсягом видаткових, розрахункових та інших документів, що підлягають ревізії, а також проведення зустрічних звірок у ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Дніпроазот».
Таким чином, суд вважає обгрунтованим посилання детектива у клопотанні на те, що без подовження строку проведення позапланової ревізії завершити її не уявляється можливим, і з метою забезпечення ефективного досудового розслідування за фактами, викладеними у відомостях, які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань та кваліфікованими за ч.5 ст.191 КК України, слідчий суддя вважає необхідним клопотання задовольнити.
При цьому суд звертає увагу учасників справи на те, що обгрунтованість порушення кримінального провадження, перелік питань, які підлягають дослідженню в ході ревізії, в межах даного провадження вивченню не підлягають.
Виходячи із вищезазначеного та керуючись ст. ст. 91-93, 110, 369-372 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя -
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Подовжити термін проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390, адреса реєстрації: м. Київ, провулок Несторівський, будинок 3-5) у кримінальному провадженні № 42016000000000752 від 17.03.2016р., призначеної на підставі ухвали слідчого судді від 17.06.2016р., на період з 19.07.2016р. по 25.07.2016р. (на п'ять робочих днів).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: