ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
УХВАЛА
іменем України
"14" липня 2016 р. Справа № 806/329/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
сторін та їх представників:
представника позивача: Кузьмука Л.М.
представника відповідача: Житкевич С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "08" квітня 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІВАД 09" до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" звернулося з адміністративним позовом до Житомирського окружного адміністративного суду де з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог просило суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Новоград-Волинської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області, що виразилось в невиконанні приписів пункту 200.18, підпункту 200.18.1 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України (далі ПК України) по ненаданню протягом визначеного Законом строку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів:
- висновку із зазначенням суми 965 869 грн., що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за жовтень 2015 року;
- висновку із зазначенням суми 892 218 грн., що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за листопад 2015 року;
- висновку із зазначенням суми 1 238 256 грн., що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за грудень 2015 року, що призвело до невідшкодування в автоматичному режимі Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" податку на додану вартість в сумі 3 096 343 грн. у визначений законом строк.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що виразилось в невиконанні вимог Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23 та у ненаданні до Державного казначейства України узагальненої інформації по ТОВ "Вівад 09" про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, за жовтень, листопад, грудень 2015 року, що призвело до невідшкодування ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість в сумі 3 096 343 грн. у встановлений Законом строк.
3. Стягнути на користь ТОВ "Вівад 09" з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області:
- не перераховані кошти бюджетного відшкодування податку на додану вартість (бюджетну заборгованість) у сумі 965 869 грн. за декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2015 року;
- не перераховані кошти бюджетного відшкодування податку на додану вартість (бюджетну заборгованість) у сумі 892 218 грн. за декларацією з податку на додану вартість за листопад 2015 року;
- не перераховані кошти бюджетного відшкодування податку на додану вартість (бюджетну заборгованість) у сумі 1 238 256 грн. за декларацією з податку на додану вартість за грудень 2015 року,
а всього - в загальній сумі 3 096 343 грн.;
- пеню, нараховану на суми податку на додану вартість, не відшкодовані із Державного бюджету ТОВ "Вівад 09" протягом визначеного строку (заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість), згідно податкової декларації з податку на додану вартість:
а) в сумі 77 332,86 грн. за жовтень 2015 року;
б) в сумі 51 485,37 грн. за листопад 2015 року;
в) в сумі 44 658,41 грн. за грудень 2015 року,
а всього загальна сума пені складає 173 476,64 грн.
В обґрунтування позову зазначило, що внаслідок бездіяльності Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області, Державної фіскальної служби України не здійснюється відшкодування податку на додану вартість позивачу відповідно до поданих ним декларацій за жовтень - грудень 2015 року, тим самим позивач не отримує бюджетне відшкодування.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2016 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Новоград-Волинської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області та Державної фіскальної служби України щодо ненадання висновків про суми відшкодування податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" за період жовтень - грудень 2015 року.
Постановлено:
- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за період жовтень - грудень 2015 року в загальній сумі 3 096 343 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" 173 476 грн. 64 коп. пені нарахованої на заборгованість бюджету з відшкодуванням податку на додану вартість за період жовтень - грудень 2015 року;
- відшкодувати ТОВ "Вівад 09" сплачений судовий збір у сумі 50 601 грн. 07 коп. за рахунок державного бюджету.
Не погоджуючись з прийнятою постановою Державна фіскальна служба України звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову в частині визнання протиправною бездіяльності Державної фіскальної служби України, та прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції в зазначеній частині.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 18.11.2015 року ТОВ "Вівад 09" до Романівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ було подано: податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2015 року та уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, де заявлено до автоматичного бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку ПДВ у сумі 965 869 грн. (ряд.23.2), розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 965 869 грн.
Бюджетне відшкодування підприємству відповідно до вимог чинного законодавства не проведено. Граничний термін надання органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, ТОВ "Вівад 09" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість сплив 18 грудня 2015 року.
18.12.2015 року ТОВ "Вівад 09" до Романівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ було подано: податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2015 року та уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, де заявлено до автоматичного бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку ПДВ у сумі 892 218 грн. (ряд.23.2), розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 892 218 грн.
Станом на 02 березня 2016 року бюджетне відшкодування підприємству відповідно до вимог чинного законодавства не проведено. Граничний термін надання органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, ТОВ "Вівад 09" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість сплив 18 січня 2016 року.
18.01.2016 року ТОВ "Вівад 09" до Романівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ було подано: податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2015 року, де заявлено до автоматичного бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку ПДВ у сумі 1 238 256 грн. (ряд.23.2), розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 1 238 256 грн.
Станом на 02 березня 2016 року бюджетне відшкодування підприємству відповідно до вимог чинного законодавства не проведено. Граничний термін надання органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, ТОВ "Вівад 09" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість сплив 17 лютого 2016 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає.
Порядок проведення бюджетного відшкодування податку на додану вартість передбачений нормами Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Зі змісту п.200.18 ст.200 ПК України слідує, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Відповідно до пп.200.18.1 п.200.18 ст.200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
У відповідності до пп.200.18.2 п.200.18 ст.200 ПК України, орган, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом трьох операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Зі змісту п.200.17 ст.200 ПК України слідує, що джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Згідно зі ст.48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету.
Державне казначейство здійснює безспірне списання з рахунків, на яких обліковуються гроші Державного бюджету та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийнято державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування (ст.25 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до п.4 ч.4 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1232 від 21.12.2005 року, казначейство відповідно до покладених на нього завдань провадить безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів і бюджетних установ, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Згідно з п.200.23 ст.200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Після закінчення установлених чинним законодавством строків для адміністративної процедури перевірки наявності у платника права на бюджетне відшкодування у результаті не вчинення компетентними органами належних дій невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість.
Таким чином, невідшкодування ТОВ "Вівад 09" з Державного бюджету України 3096343 грн. податку на додану вартість у строки, визначені Законом, є заборгованістю бюджету, яка виникла з вини відповідачів, та дає законні підстави підприємству для пред'явлення вимоги про стягнення суми пені, нараховану на суму основної бюджетної заборгованості, яка є частиною цієї заборгованості.
Станом на 07 квітня 2016 р. сума пені, нарахованої на суми податку на додану вартість, не відшкодовані із Державного бюджету ТОВ "Вівад 09" протягом визначеного строку, згідно податкової декларації з податку на додану вартість:
- за жовтень 2015 року, в якій заявлено до автоматичного бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку ПДВ у сумі 965 869 грн., складає 77 332 грн.86 коп.;
- за листопад 2015 року, в якій заявлено до автоматичного бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку ПДВ у сумі 892 218 грн., складає 51 485 грн.37 коп.;
- за грудень 2015 року, в якій заявлено до автоматичного бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку ПДВ у сумі 1 238 256 грн., складає 44 658 грн.41 коп.
Загальна сума пені складає 173 476 грн.64 коп.
Розрахунок суми пені за жовтень-грудень 2015 року проведено відповідно до вимог п.200.23 ст.200 ПК України.
Отже, внаслідок протиправної бездіяльності Новоград-Волинської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби України у Житомирській області, що виразилось у невиконанні приписів пункту 200.18, підпункту 200.18.1 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України по ненаданню протягом визначеного Законом строку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням сум що підлягають автоматичному відшкодуванню з бюджету ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за деклараціями за жовтень - грудень 2015 р., до теперішнього часу не здійснено відшкодування податку на додану вартість в сумі 3096343 грн. у визначений Законом строк.
Підтвердженням цьому слугують листи управління Державної казначейської служби України у Романівському районі Житомирської області № 02-08/1510 від 02.12.2015 року та №02-08/297 від 26.02.2016 року про те, що висновки із зазначенням сум, які підлягають автоматичному бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість ТОВ "Вівад 09" протягом жовтня-грудня 2015 року та січня-лютого 2016 року від Романівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області не надходили, а також протягом зазначених вище періодів в узагальнених інформаціях щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ не було даних по ТОВ "Вівад 09".
Колегія суддів не погоджується з доводами апеляційної скарги та зазначає, що протиправна бездіяльність Державної фіскальної служби України виразилась в тому, що не виконуючи вимоги Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23, де передбачено, що центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими, не було сформовано узагальнені інформації і не направлено, як це вимагає Порядок, наступного робочого дня після її сформування до Державного казначейства України, що призвело до невідшкодування в автоматичному режимі ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за жовтень - грудень 2015 року в сумі 3 096 343 грн. у визначений Законом строк.
З урахуванням зазначених обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позов в частині визнання протиправною бездіяльність Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області щодо ненадання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновків із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ "Вівад 09" за період жовтень - грудень 2015 року та Державної фіскальної служби України щодо ненадання узагальненої інформації про суми відшкодування податку на додану вартість ТОВ "Вівад 09" за період жовтень- грудень 2015 року є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що позивач в повній мірі довів ті обставини, на яких грунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оспорюваних дій не доказана.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "08" квітня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" липня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІВАД 09" вул.Заводська,26,смт.Романів,Житомирська область,13001
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24,м.Житомир,10003 Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Ушакова,3,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11704 Державна фіскальна служба України Львівська площа,8,м.Київ,04655
- ,