Ухвала суду № 58981063, 13.07.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2016
Номер справи
815/821/16
Номер документу
58981063
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/821/16

Категорія: 8.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Градовського Ю.М.

- Кравченка К.В.,

при секретарі - Діденко К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2016 р. по справі за адміністративним позовом ТОВ "Дельта Вілмар СНД" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.10.2015р. №0000304100

В С Т А Н О В И Л А :

ТОВ "Дельта Вілмар СНД" звернулося до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.10.2015р. №0000304100.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2016 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Вілмар СНД" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.10.2015р. №0000304100 задоволено.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби від 15.10.2015р. №0000304100.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Вілмар СНД" (65481, Одеська обл., м.Южне, вул.Індустріальна,6, код ЄДРПОУ 33268860) судовий збір у сумі 1378 грн.

В апеляційній скарзі СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 23.09.2015р. по 29.09.2015р. на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст.79 Податкового кодексу України, Наказу СДПІ з обслуговування ВП у м. Одеси МГУ Міндоходів від 22.09.2015р. №190 "Про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки", головним державним ревізор-інспектором відділу податкового супроводження підприємств сфери промислового виробництва Мокряк К.В. в приміщенні СДПІ з обслуговування ВП у м. Одеси МГУ Міндоходів, проведено перевірку платника податку на прибуток ТОВ "Дельта Вілмар СНД" з питань своєчасності сплати податку на прибуток по наданій до СДПІ з обслуговування ВП у м.Одеси МГУ Міндоходів податковій звітності, а саме податковій декларації з податку на прибуток за 2013рік (від 28.02.2014року №9090896819).

За наслідками вказаної перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби складено Акт №40/28-08-41/33268860/21 від 01.10.2015р. "Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток", в якому встановлено, що ТОВ "Дельта Вілмар СНД" порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток, та як наслідок порушено вимоги п.57.1 ст.57, п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.

На підставі складеного Акта перевірки №40/28-08-41/33268860/21 від 01.10.2015р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби 15.10.2015р. винесено податкове повідомлення-рішення №0000304100.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з позовною заявою про його скасування.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафи винесені без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та в розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток в порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації. На суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу (в тому числі за наслідками попередніх звітних (податкових) періодів) зменшується сума авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом. Якщо сума авансових внесків з податку на прибуток, сплачена при виплаті дивідендів відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу, перевищує суму авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом, сума перевищення зараховується у зменшення авансових внесків, визначених цим пунктом, у наступних звітних місяцях до повного її погашення. У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань. При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного (податкового) року по лютий наступного звітного (податкового) року включно. Податкова декларація та розрахунок щомісячних авансових внесків за базовий звітний (податковий) рік подаються протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Відповідно до пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Вищезазначені норми співвідносяться з підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 ст.17 ПК України передбачено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Статтею 43 Податкового кодексу України визначено умови повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання, відповідно до якої помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті .

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що у платника податку є право, за умови відсутності бюджетної заборгованості, на спрямування надміру сплачених коштів по інших платежах для погашення податкових зобовязань.

Як вбачається із матеріалів справи, що в податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік позивачем самостійно розраховано суму узгодженого податкового зобов'язання по рядку 23 «Авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісячно» у сумі 732096 грн.

01.10.2014р. звернулось до начальника СДПІ з обслуговування ВП у м.Одесі МГУ Міндоходів Кучеренко М.З. із заявою №1708, за підписом фінансового директора Товариства Прилепи А.В., щодо зарахування суми у розмірі 732096грн. податку на прибуток приватних підприємств (11021000) в рахунок сплати 1/12 авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств (11024000) за жовтень 2014р., оскільки згідно Акта СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2012р. по 30.12.2012р. з податку на прибуток приватних підприємств, станом на 30.12.2012р. у ТОВ "Дельта Вілмар СНД" наявне позитивне сальдо по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 8639780,85грн.

На підставі вимог п.43.5 ст.43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Проте, перерахування платежів, після відповідного погодження було проведено на підставі висновку від 17 листопада 2014 року - тільки 19 листопада 2014 року.

Виходячи з наведених норм, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку що позивач подавши відповідну заяву щодо зарахування суми у розмірі 732096 грн. податку на прибуток приватних підприємств в рахунок сплати 1/12 авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств за жовтень 2014 року повністю дотримався вимог законодавства щодо ініціювання процедури повернення надміру сплачених коштів по податку на прибуток приватних підприємств із визначенням способу повернення таких коштів (в рахунок сплати 1/12 авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств за жовтень 2014р.) .

З огляду на викладене та враховуючи приписи чинного законодавства, винесення спірного рішення СДПІ є протиправним, оскільки позивач виконав свій обов'язок зі сплати у повному обсязі та у встановлений законодавством строк відповідних податкових зобов'язань шляхом подання заяв від 01.10.2014 року № 1708 щодо зарахування суми у розмірі 732096грн. податку на прибуток приватних підприємств (11021000) в рахунок сплати ? авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств (11024000) за жовтень 2014р..

Суд першої інстанцій, оцінивши вказані обставини у сукупності та дослідивши наявні у справі матеріали, дійшов обґрунтованого висновку про скасування оспорюваного податкового повідомлення-рішення від 02 15.10.2015р. №0000304100 з огляду на безпідставність доводів відповідача щодо порушення позивачем п. 57.1 ст. 57, п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.

Отже, доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржуване рішення є законними та обґрунтованими, і підстави для його скасування відсутні.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст.205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуюча суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: Ю.М. Градовський

Суддя: К.В. Кравченко