КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 761/35091/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Макаренко І.О.
Суддя-доповідач: Бабенко К.А
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., розглянувши адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 04 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Як зазначено в п. 41 Рішення Європейського Суду з прав людини від 29 жовтня 2015 року (остаточне 29 січня 2016 року) у справі «Устименко проти України», зокрема, суд неодноразово постановляв, що такі спори стосовно пільг, які сплачуються відповідно до систем соціального забезпечення, є суто технічними, а тому їх краще розглядати в рамках письмової процедури, а не за допомогою усних слухань (див., наприклад, рішення у справах «Міллер проти Швеції» (Miller v.), заява № 55853/00, п. 29, від 8 лютого 2005 року, та «Шулер-Цграгген проти Швейцарії» (Schuler-Zgraggen v.), від 24 червня 1993 року, п. 58, Series A № 263). Справа заявника підпадає під цю ж категорію.
Згідно з частиною другою ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Главою 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості провадження окремих категорій адміністративних справ. Зокрема, частиною першою ст.1832 Кодексу адміністративного судочинства України, яка є імперативною нормою встановлюється перелік адміністративних справ щодо яких обов'язково застосовується скорочене провадження. Проте, частиною другою цієї статті, передбачається можливість розгляду в скороченому провадженні за умови, що вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб. Тобто, лише у випадку залучення до участі у справі третіх осіб адміністративна справа не може бути розглянута в скороченому провадженні.
Крім того, зазначені у частині першій ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи щодо яких застосовується скорочене провадження, можуть бути розглянуті не у скороченому провадженні у випадку, передбаченому частиною четвертою ст. 1832 цього Кодексу з обов'язковим постановленням відповідної ухвали.
При відкритті провадження в адміністративних справах за позовними вимогами, зазначеними у частині першій ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суди першої інстанції мають зазначати, що саме скорочене провадження відкривається в адміністративній справі, а постанови суду першої інстанції за результатом розгляду таких справ мають містити виключно відомості, зазначені у частині шостої цієї статті.
Проте, порушення судом першої інстанції особливості провадження справи, а саме розгляд її не у скороченому провадженні, не є перешкодою для апеляційного її розгляду в порядку письмового провадження, в зв'язку з чим і оскарження постанови суду першої інстанції здійснюється в порядку, передбаченому частинами восьмою-десятою ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 04 лютого 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в частині.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову Постанову, якою задовольнити адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Позивач є громадянином України, що підтверджується відповідним паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії КС №658206 терміном дії до 08 серпня 2021 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.13).
Як зазначено в адміністративному позові, Позивач з 2002 року виїхала на постійне місце проживання до Держави Ізраїль.
Позивач через свого законного представника ОСОБА_3 звернулась до Відповідача із Заявою про призначення/перерахунок пенсії від 22 вересня 2015 року, копія якої також наявна в матеріалах справи (а.с. 4), в якій просила з врахуванням ст. 29 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як непрацюючому пенсіонеру призначити їй пенсію за віком.
Як вбачається із зазначеної Заяви, законним представником Позивача - ОСОБА_3 до неї додано: Нотаріально посвідчені копії довіреності №394/15 від 31.08.2015 року та паспорта НОМЕР_2 від 08.08.2001 року; Нотаріально посвідчену копію трудової книжки від 09.04.1968 року; Копію паспорта представника НОМЕР_3 від 24.06.1996 року.
ОСОБА_4 від 01 жовтня 2015 року №15368/10, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.5), Позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком.
Крім того, Позивач через свого законного представника ОСОБА_3 звернулась до Відповідача із Заявою від 08 жовтня 2015 року, копія якої також наявна в матеріалах справи (а.с.6), в якій просила призначити їй, як непрацюючому пенсіонеру, пенсію за віком.
ОСОБА_4 від 04 листопада 2015 року №18542/10, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.7), Позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком.
ОСОБА_4 до частин першої та другої ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом; не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно з п. 1 частини першої ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV), право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
ОСОБА_4 до частини першої ст. 44 Закон №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п. 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції Постанови Правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (надалі - Порядок), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
ОСОБА_4 до частини першої ст. 45 Закону №1058-IV, зокрема пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності підстав для задоволення адміністративного позову повністю, оскільки Позивачем надано Відповідачу всі необхідні документи, що передбачено чинним законодавством, для призначення їй пенсії за віком.
ОСОБА_4 до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим Постанова Шевченківського районного суду м. Києва від 04 лютого 2016 року скасовується та ухвалюється нова Постанова, якою адміністративний позов задовольняється повністю.
Згідно з частиною десятою ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 183-2, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити, Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 04 лютого 2016 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_2.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва (код за ЄДРПОУ 26087323) призначити та виплатити ОСОБА_2 (індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком з 22 вересня 2015 року.
Постанова набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Степанюк А.Г.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Степанюк А.Г.
Кузьменко В. В.