КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про витребування доказів та зупинення провадження у справі
07 липня 2016 року 810/918/16
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Дудіна С.О., суддів Кушнової А.О., Виноградової О.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства ГРІН ВІК до Вишгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області та Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське товариство ГРІН ВІК звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Вишгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління юстиції Державної фіскальної служби у Київській області та Державного реєстратора Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.04.2016 було залучено до участі у справі в якості другого відповідача ОСОБА_1 фіскальну службу України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 16.03.2016 було витребувано від Державного реєстратора Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області наступні документи: належним чином засвідчену копію реєстраційної справи позивача; докази отримання від податкової інспекції за місцем обліку позивача повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням; повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки та докази його направлення позивачеві; докази повернення зазначеного повідомлення; Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань із зазначенням в ньому всіх даних та реєстраційних записів про юридичну особу позивача.
Вказана ухвала була направлена до Державного реєстратора Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області рекомендованою кореспонденцією та отримана представником відповідача за довіреністю згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, 29.03.2016.
Однак, вимоги суду ОСОБА_1 реєстратором Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області виконані не були, витребувані докази надані не були, причини ненадання суду не повідомлені.
У судовому засіданні 31.03.2015 усною ухвалою суду була прийнята заява позивача про зміну позовних вимог, згідно якої змінився склад сторін, а саме: замість Державного реєстратора Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області в якості відповідача була зазначена Реєстраційна служба Вишгородського районного управління юстиції Київської області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.03.2016 (з урахуванням ухвали Київського окружного адміністративного суду від 31.03.2016 про виправлення описки) суд повторно витребував вказані документи від Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області. Копія вказаної ухвали суду була отримана відповідачем 08.04.2016, про що свідчить рекомендоване повідомлення з відміткою про вручення.
Проте, відповідач у судове засідання 14.04.2016 не зявився, про причини неявки суду не повідомив, витребувані документи суду не надав, з приводу чого судом була постановлена окрема ухвала від 14.04.2016.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.04.2014 суд втретє витребував вказані документи від Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області.
Копія вказаної ухвали суду була направлена на адресу відповідача, однак рекомендована кореспонденція була повернута до суду з відміткою за зазначеною адресою не проживає.
Положеннями ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2016 суд знов витребував вказані документи від відповідача.
Копія вказаної ухвали суду буда направлена до Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області та отримана представником відповідача за довіреністю, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, 03.06.2016.
Проте, відповідач у судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, витребувані докази суду не надав, про причини ненадання витребуваних доказів суд не повідомив.
Згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 24.06.2016 до Реєстру був внесений запис про припинення Вишгородського районного управління юстиції, з приводу чого суд зазначає наступне.
Законом України від 26 листопада 2015 року N 835-VIII були внесені зміни до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та викладено цей закон в новій редакції з іншою назвою «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» суб'єктами державної реєстрації є, зокрема, виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти - у разі державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно з ч. 3 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця:
- щодо юридичної особи (крім громадського формування) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях.
Підпунктом 7 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону N 835-VIII встановлено, що територіальні органи, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями реалізації повноважень у сфері державної реєстрації, але не пізніше 30 квітня 2016 року.
Підпунктом 5 пункту 4 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону N 835-VIII Кабінет Міністрів України зобовязано забезпечити до 1 січня 2016 року, а в разі наділення повноваженнями у сфері державної реєстрації до 1 січня 2016 року - у строки, визначені рішенням Кабінету Міністрів України, передачу Міністерством юстиції України та його територіальними органами реєстраційних справ виконавчим органам міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міським, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям.
Таким чином, після законодавчих змін та передачі повноважень по реєстрації юридичних осіб фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від реєстраційних справ до органів місцевого самоврядування та місцевих органів державної влади реєстраційні справи були передані відповідним уповноваженим органам.
Отже, враховуючи, що місцезнаходженням Фермерського товариства ГРІН ВІК є: 07353, Київська область, Вишгородський район, с. Старі Петрівці, вул. Князя Святослава, 2, ідентифікаційний код 36084022), реєстраційна справа зазначеної юридичної особи знаходиться у Вишгородській районній державній адміністрації, у звязку з чим має бути витребувана від зазначеного органу державної влади, для вирішення справи.
Згідно з ч. 4 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Частиною 4 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребує названі документи та матеріали.
Згідно з положеннями статті 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» витребування (вилучення) документів з реєстраційних справ здійснюється в порядку, визначеному законом.
Суб'єкт державної реєстрації, у якого зберігається реєстраційна справа, зобов'язаний зробити копії документів, що вилучаються з реєстраційної справи, у паперовій та електронній формі у разі їх відсутності в Єдиному державному реєстрі. Копії документів у паперовій формі повинні бути пронумеровані, прошиті та завірені печаткою. До реєстраційної справи долучаються копія судового рішення про витребування документів, супровідний лист або документ, яким суд уповноважив особу на їх одержання, а також копія опису вилучених документів.
Оригінали документів, вилучені з реєстраційної справи, надсилаються поштовим відправленням до суду або передаються безпосередньо особі, уповноваженій судом на їх одержання, і підлягають негайному поверненню суб'єкту державної реєстрації, у якого зберігаються реєстраційні справи, після проведення відповідних процесуальних дій.
Суд зазначає, що витребування доказів є не правом, а обов'язком суду, що направлений на повний та всебічний розгляд справи.
Згідно з частиною 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Статтею 129 Конституції України обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.
Відповідно до ст. 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно зі ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України також зазначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Частиною 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
При цьому, у разі відмови особи (підприємства, установи, організації, посадової особи, фізичної особи тощо) в наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору і витребуваних судом у порядку ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд може реагувати, зокрема, шляхом винесення в порядку ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України окремої ухвали у звязку з виявленням порушення законності, що містить ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання судового рішення (ухвали суду). В свою чергу, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст. 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З урахуванням цього, суд вважає за необхідне також роз'яснити Вишгородській районній державній адміністрації можливі наслідки невиконання вимог суду.
У судове засідання представник відповідача не зявився, проте направив до суду заяву про зупинення провадження у справі, у звязку з необхідність витребування доказів.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд може зупинити провадження у справі за наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання представника відповідача та зупинити провадження у справі, призначивши при цьому дату наступного судового засідання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 55, 71, 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Витребувати від Вишгородської районної державної адміністрації (07301, Київська область, м. Вишгород, пл. Шевченка, 1) реєстраційну справу Фермерського товариства ГРІН ВІК є: 07353, Київська область, Вишгородський район, с. Старі Петрівці, вул. Князя Святослава, 2, ідентифікаційний код 36084022) .
2. Витребувані докази надати суду в строк до 31.08.2016.
3. Роз'яснити Вишгородської районної державної адміністрації, що у разі відмови у наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору і витребуваних судом у порядку статті 71 КАС України, адміністративний суд може реагувати, зокрема, шляхом винесення в порядку ст. 166 КАС України окремої ухвали у звязку з виявленням порушення законності, що містить ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання судового рішення (ухвали суду).
4. Клопотання представника відповідача задовольнити.
5. Зупинити провадження у справі до 31.08.2016 до 15 год. 00 хв., призначивши на цей час наступне судове засідання.
Ухвала суду в частині витребування доказів набирає законної сили з моменту постановлення і не може бути оскаржена окремо. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Дудін С.О.
СуддіКушнова А. О.
ОСОБА_2