Номер провадження 2-а/754/391/16
Справа №754/7644/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 липня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Лівобережного Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
У вказаному позові позивач просить суд:
-визнати протиправними дії заступника начальника Лівобережного Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві Шушкової Ольги Василівни щодо направлення на адресу позивача вимоги про надання копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з відміткою територіального підрозділу Державної і граційної служби про реєстрацію місця проживання;
-зобов'язати Лівобережне Об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві виконати дії викладені в заяві позивача від 26 квітня 2016 року, а саме: запросити пенсійну справу в УПФУ в Київському районі м. Донецька, перевести пенсійну справу позивача за місцем її проживання, почати виплату пенсії позивачу у встановлений законом строк.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що з 2009 року здобула право на отримання пенсії за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1, яке видано Пенсійним фондом України на ім'я позивача 26.02.2009 року. До червня 2014 року позивач проживала за адресою своєї реєстрації: АДРЕСА_1, перебувала як пенсіонер на обліку в УПФУ у Київському районі м. Донецька, та отримувала пенсію за місцем реєстрації. Наказом Антитерористичного центру при СБУ України N 33/6/а від 07.04.2014 року Донецька та Луганська області визначені в якості районів проведення антитерористичної операції з 07.04.2014 року. У зв'язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей у населеному пункті, де мешкала позивач, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України, а також зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Внаслідок цього позивач, не маючи інших джерел існування окрім пенсії, змушена була звернутися із заявою про взяття на облік та виплату пенсії до іншого територіального органу Пенсійного фонду України. 26 квітня 2016 року позивач звернулася з заявою на ім'я заступника начальника Лівобережного Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві Шушкової О.В. з проханням запросити пенсійну справу в УПФУ в Київському районі м. Донецька, перевести її пенсійну справу за місцем проживання, та почати виплату пенсії з 01.05.2016 року. До вказаної заяви нею були додані копія паспорта, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, копія пенсійного посвідчення, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, копія заяви по напрямку перерахування суми пенсії. Відповідно до довідки №3004014730 виданої 25 квітня 2016 року Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві Державної адміністрації позивач була зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою АДРЕСА_2. Листом № 792/01 від 28.04.2016 року за підписом заступника начальника управління Лівобережного об'єднаного УПФУ в м. Києві Шушкової О.В. позивач була повідомлена про необхідність надання копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з відміткою територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання. На теперішній час її пенсійна справа не запрошена та не переведена за місцем проживання, виплата пенсії не розпочата. Позивач вважає, що направлення заступником начальника управління Лівобережного об'єднаного УПФУ в м. Києві Шушковою О.В. на адресу позивача листа з вимогою про надання копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з відміткою територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання не відповідають закону, а тому є протиправними.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 10.06.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів
02.07.2016 року представник відповідача - Лівобережного Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що 26.04.2016 року позивач звернулася до Управління з заявою запросити пенсійну справу в УПФУ в Київському районі м. Донецька, перевести її пенсійну справу за тимчасовим місцем проживання. Гр. ОСОБА_1, яка є внутрішньо переміщеною особою з м. Донецьк (прописана за копією паспорту: АДРЕСА_1) та тимчасово проживає за адресою: АДРЕСА_2 відповідно до копії довідки «Про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» №3004014730 від 25.04.2016 року, яка видана управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровського району в місті Києві державної адміністрації надала 26.04.2016 року до Дніпровського підрозділу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заяву та необхідний пакет документів для переведення пенсійної справи з УПФУ в Київському районі міста Донецька, яке знаходиться на тимчасово окупованій території для поновлення виплати пенсії за місцем тимчасового проживання. В статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено поняття обліку внутрішньо переміщених осіб, а саме факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є - явність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент її виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного розділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Термін дії такої довідки становить шість місяців з моменту її видачі. У випадку продовження дії обставин, що визначені статтею 1 цього Закону, термін дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до відповідного структурного підрозділу відповідної місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення. Статтею 5 Закону довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону. Територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції га еміграції), проставляє у довідці про взяття па облік внутрішньо переміщеної особи відмітку про реєстрацію місця проживання. Статтею 7 Закону для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства У країни. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» закріплено право внутрішньо переміщених осіб на отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем тимчасового проживання. Згідно зі змінами Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішнього переміщених осіб» від 24.12.2015 року №921-VII, видача довідки внутрішньо переміщеної особи здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.01.2014 року №509 зі змінами внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 05.04.2015 року №264, від 26.08.2015 року № 636, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб не є дійсною без проставлення на її зворотному боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання. Позивачем до Управління була надана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №3004014730 від 25.04.2016 року, в якій на зворотному боці відсутня відмітка територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання. Гр. ОСОБА_1 було повідомлено листом №791/01 від 28.04.2016 року про надані копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з проставленням на її зворотному боці відмітку територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання, що надасть управлінню можливість вжити заходів щодо поновлення їй пенсійних виплат за новим місцем тимчасового проживання. Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 року №636, яка набрала чинності 09.09.2015 року, внесено зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509, зокрема, пункт 6 доповнено новим абзацом згідно з яким строк дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи становить шість місяців з дати її видачі. При цьому постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" визначено, що виплати, передбачені зазначеною постановою, припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У разі продовження строку дії такої довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати. Отже, враховуючи вищенаведене, при поновленні пенсії внутрішньо переміщеним особам довідка про взяття на облік таких осіб повинні відповідати вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509, тобто містити відмітку територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання внутрішньо переміщеної особи та встановлений термін дії довідок, виданих після 09.09.2015 року. З огляду на вищенаведені обставини управління немає можливості запросити справу ОСОБА_1, а отже, протиправних дій з боку управління не вбачається.
Судом встановлені такі обставини і визначені до них правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонеркою, що підтверджується відповідним пенсійним посвідченням серія НОМЕР_1 від 26.02.2009 року.
25.04.2016 року позивач отримала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №3004014730 в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, з якою 26.04.2016 року звернулася до відповідача для поновлення виплати пенсії з 01.05.2016 року в зв'язку з тимчасовим місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2. Строк дії вказаної довідки 24.10.2016 року.
16.05.2016 року відповідач листом повідомив позивача про те, що відповідно до п. 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ № 509 від 01.10.2014 року зі змінами внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 року № 264, від 26.08.2015 року №636, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб не є дійсною без проставлення на її зворотному боці відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання. А так, як позивач звернулася до Управління з вищезазначеною довідкою без вказаної відмітки, поновлення виплати пенсії не можливе.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Статтею 55 Конституції України передбачено що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст.4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
Пунктом 1 ст. 1 Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначених Законом України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» доповнена частина 1 статті 4 Закону України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Частина 1 статті 12 Закону надає вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб і такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Отже, з часу набрання чинності цим Законом, а саме з 13.01.2016 року, проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не є необхідним, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.
Такий висновок також випливає з того, що вносячи зміни Законом України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», законодавець виключив п. 5 ч. 2 ст. 9 Закону, норма якого передбачала обов'язок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.
Також слід зазначити, що Законом України № 888-VІП «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізацїї надання адміністративних послуг» повноваження з реєстрації місця проживання та місця перебування віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування, а не органів ДМС України.
Так, ст.117 Конституції України визначає, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.
З огляду на таке, протокол засідання Кабінету Міністрів України не є нормативно-правовим актом в розумінні ст.117 Конституції України.
Крім того, слід взяти до уваги те, що п. 2 розділу ІІ Перехідних положень Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено необхідність Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
На час відмови відповідача в проведенні виплати пенсії позивачу Кабінетом Міністрів України не було видано нормативно-правових актів, спрямованих на приведення їх у відповідність із внесеними до Закону змінами.
Юридична сила закону як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України.
Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади, та п. 3 ч.1 ст.85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України, яка є єдиним органом законодавчої влади.
Вища юридична сила закону також полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
З огляду на принцип законності - пріоритет закону над підзаконними актами, посилання відповідача як на підставу відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги на п. 7-1 Порядку через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби на зворотному боці довідки про взяття на облік, є таким, що не відповідає діючому законодавству.
Суд приходить до висновку, що довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, видана позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві Державної адміністрації, з огляду на ст.4 Закону України діє безстроково, до того ж під час судового розгляду не встановлено обставин для скасування такої довідки з підстав, визначених ст.12 Закону, а тому рішення відповідача, згідно якого позивачу було відмовлено у поновленні пенсійних виплат на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до заяви позивача від 26.04.2016 року є незаконними та протиправними.
Керуючись ст.ст. 19, 55, 56, 58, 64 Конституції України, Законом України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст. ст. 1, 3, 7-9, 11, 71, 94, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Лівобережного Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо вимоги про надання копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з відміткою територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію місця проживання - протиправними.
Зобов'язати Лівобережне Об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві поновити виплату ОСОБА_1 пенсію відповідно до заяви від 26.04.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Суддя Н.Г. Таран