Постанова № 58966224, 14.07.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
161/8307/16-а
Номер документу
58966224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/8307/16-а

Провадження № 2-а/161/493/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2016 року м.Луцьк

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Івасюта Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій відповідача та зобовязання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», -

В С Т А Н О В И В:

Позов мотивує тим, що з 18.02. 2010 року він перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області (надалі - управління Пенсійного фонду), у звязку з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991р. зі змінами станом на 18.02.2010р.) в розмірі 90% середнього заробітку. 31. 03.2014 року він був звільнений з органів прокуратури відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991р.), у зв'язку з виходом на пенсію. На його звернення 12.03.2015року до управління Пенсійного фонду про перерахунок пенсії і її подальшу виплату без обмеження її граничного розміру, 07.04.2015 року вказаним управлінням йому було необґрунтовано відмовлено. Згідно з постановою Луцького міськрайонного суду від 27.05.2015 року, яка залишена в силі ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2015 року, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХII від 05.11.1991) в редакції, яка діяла на час призначення пенсії та постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури»,у звязку з підвищенням заробітних плат працівників прокуратури, управлінням Пенсійного Фонду, йому проведено перерахунок пенсії у розмірі 90% середнього заробітку за відповідною посадою та з жовтня 2015 року здійснюється її оплата по даний час без обмеження граничного розміру його пенсії. Виконавши рішення суду за його позовними вимогами, Луцьким об'єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Волинської області підтверджено його право на перерахунок пенсії та її виплату без обмеження граничного розміру, яке в нього виникло з травня 2012 року.

На даний час, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України, у нього, як у пенсіонера органів прокуратури, виникло законне право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р.

09.03.2016 року він звернувся до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, із заявою про перерахунок йому пенсії без обмеження її максимального розміру та надав довідку прокуратури Волинської області від 11.02.2016 року №18-85 вих. про заробітну плату, згідно посади заступника прокурора області, з якої йому призначена пенсія відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991) в розмірі 90% середнього заробітку.

18.03.2016 року листом за №140/11-01 відповідачем йому відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії та зазначено, що згідно п.5 Прикінцевих положень від 02.03.2015р. №213-VІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У листі відповідача зазначено, що підстав для задоволення його заяви про перерахунок пенсії немає.

Вважає, що дії управління Пенсійного фонду, щодо відмови у перерахунку його пенсії, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати, що зазначена у наданій ним довідці та без обмеження її максимального розміру, є неправомірними і такими, що порушують його соціальні права на пенсійне забезпечення.

Посилаючись на вищенаведене, позивач просить суд визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку йому пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»; зобов'язати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок призначеної йому пенсії, у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012р., №763 від 30.09.2015р. та №1013 від 09.12.2015р., згідно з вимогами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, в редакції станом на 18.02.2010р., в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Волинської області № 18-85 вих. від 16.02.2016 року, без обмеження пенсії максимальним розміром; та стягнути з Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України в його користь понесені судові витрати по справі.

Позивач подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує, просив їх задовольнити.

Представник відповідача подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та письмове заперечення проти позову, адміністративний позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні повністю.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 18.02. 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області, у звязку з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991р. зі змінами станом на 18.02.2010р.) в розмірі 90% середнього заробітку.

Як встановлено судом, позивач 31. 03.2014 року був звільнений з органів прокуратури відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991р.), у зв'язку з виходом на пенсію.

На його звернення 12.03.2015року до управління Пенсійного фонду про перерахунок пенсії і її подальшу виплату без обмеження її граничного розміру, 07.04.2015 року вказаним управлінням йому було відмовлено. Проте, згідно з постановою Луцького міськрайонного суду від 27.05.2015 року, яка залишена в силі ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2015 року, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХII від 05.11.1991) в редакції, яка діяла на час призначення пенсії

та постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури»,у звязку з підвищенням заробітних плат працівників прокуратури, управлінням Пенсійного Фонду, позивачу проведено перерахунок пенсії у розмірі 90% середнього заробітку за відповідною посадою та з жовтня 2015 року здійснюється її оплата по даний час без обмеження граничного розміру його пенсії.

30 вересня 2015 року Кабінетом Міністрів України видано постанову 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» визначено у п.3, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01.12.2015р. підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

На підставі зазначених актів Кабінету Міністрів України у ОСОБА_1, як пенсіонера органів прокуратури, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р.

З матеріалів справи вбачається, що 09.03.2016 року позивач звертався до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, із заявою щодо проведення перерахунку йому пенсії без обмеження її максимального розміру на підставі довідки прокуратури Волинської області від 11.02.2016 року №18-85 вих. про заробітну плату, згідно посади заступника прокурора цієї області, з якої йому призначена пенсія відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991) в розмірі 90% середнього заробітку.

Як вбачається з матеріалів справи, в задоволенні заяви ОСОБА_1 18.03.2016 року листом за №140/11-01 відповідачем йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії та зазначено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень від 02.03.2015р. №213-VІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

На думку суду, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати, що зазначена у наданій ним довідці та без обмеження її максимального розміру, є неправомірними і такими, що порушують його гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.

Посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України №213-VIIІ є безпідставним, так як у згаданій нормі Закону обумовлено лише призначення, а не перерахунок раніше призначених пенсій.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Як встановлено судом, у 2010 році позивачу призначено пенсію у розмірі 90%, з урахуванням загального стажу роботи понад 20 років, у тому числі, під час роботи в органах прокуратури понад 15 років.

Гарантовані законом підстави та порядок перерахунку призначених раніше пенсій прокурорам врегульовані частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХII (у редакції, що діяла на час призначення пенсії).

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 зазначеного Закону, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 цього ж Закону, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Як слідує із змісту ч.13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично утримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ). Пунктом 2 розділу II "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, всі обмеження та зміни до законодавства, прийняті в наступні роки не стосуються пенсіонерів, які до 1 жовтня 2011 року вже отримували пенсію і мали гарантоване право на її перерахунок.

Відповідно до ст.8 ОСОБА_2 України в Україні діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй.

ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Нею передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з вимогами ст.64 ОСОБА_2 України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_2 України.

Таким чином, держава взяла на себе обовязок забезпечити не лише нарахування, а й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органом державної виконавчої влади і суб'єктами

владних повноважень, а тому, керуючись вимогами ст. 19 ОСОБА_2 України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.

Передбачена дефініція у п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких

законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі, «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01.06.2015 не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, що не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".

Питання про застосування цього Закону у часі регулюється згідно з ст.ст.21,22 ОСОБА_2 України, які гарантують людині, що її права і свободи, будучи невідчужуваними та непорушними, не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, ці закони, зміни до законів, не розповсюджуються на вже існуючі права і свободи людини, якщо вони звужують зміст та обсяг цих прав і свобод. Тому зазначена норма не може застосовуватися на раніше призначені пенсії під час їх перерахунку.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1, як працівнику прокуратури, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії і якою не встановлювалося обмежень щодо максимального розміру пенсії.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 року, зокрема, до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві, та перехідні положення» названого Закону, обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим ним Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Як встановлено судом, позивачу пенсія була призначена у 2010 році, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, повязані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої ОСОБА_2 України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами,в тому числі і Законом України Про прокуратуру.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 ОСОБА_2 України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Як слідує із змісту вищевказаних рішень Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21 -348а1 ) та від 17 грудня 2013 року (справа №21 -445а13 ).

Закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності» та «передбачуваності».

Відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести н обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Посилання відповідача у своїх запереченнях на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є необґрунтованими, тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.

Разом з цим, таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 ОСОБА_2 України, згідно з якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Таким чином, обсяг прав позивача не може бути звуженим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 року , і під час проведення перерахунку пенсії позивача повинна бути врахована норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, без обмеження її граничного розміру.

За таких обставин, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури Волинської області № 18-98 вих. від 16.02.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Суд вважає, що рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачу за вислугу років є протиправним, а позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України, яке повинно було перерахувати йому пенсію згідно довідки прокуратури Волинської області 11.02.2016 року №18-85 вих., відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити ОСОБА_1 виплати зазначених коштів.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що слід визнати незаконними дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі вищевказаної довідки прокуратури Волинської області; та зобов'язати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури .

Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України,якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, слід стягнути з Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області в користь позивача понесені і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551, 20грн. (а.с.1)

Керуючись ст.ст. 7, 71 ч.2, 99, 159-163, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру, ст. ст. 19, 22, 58 ОСОБА_2 України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (або його правонаступника) здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012р., №763 від 30.09.2015р. та № 1013 від 09.12.2015р., згідно з вимогами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, в редакції станом на 18.02.2010р., відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Волинської області № 18-85 вих. від 16.02.2016 року, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Стягнути з Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України в користь ОСОБА_1 551,20грн. (пятсот пятдесят одну гривню 20 копійок) понесених судових витрат по справі.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В.Івасюта