Постанова № 58963477, 04.07.2016, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
504/381/16-а
Номер документу
58963477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Комінтернівський районний суд Одеської області

Справа № 504/381/16-а

провадження №2-а/504/64/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.07.2016смт. Комінтернівське

Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Добров П.В., розглянувши у порядку скороченого (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області про визнання дії субєкта владних повноважень протиправною, скасування рішення щодо відмови в призначенні пенсії та зобовязання субєкта владних повноважень в призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -

ВСТАНОВИВ:

05 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області, в якому просить суд визнати протиправною відмову відповідача щодо відмови в призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії; скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області № 31 від 23.11.2015р. як незаконне; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач подав свої письмові заперечення, у яких заперечує проти задоволення позовних вимог оскільки, позивачем разом з заявою про призначення пенсії надано документи, які не підходять під перелік первинних документів для призначення пенсії, передбачених Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому не дають підстав для призначення пенсії на пільгових умовах.

Справа розглянута в письмовому провадженні.

Розглянувши доводи та пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази на предмет їх належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний звязок доказів у їх сукупності, суддя приходить до висновку про можливість задоволення позову виходячи з наступного:

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, належить до другої категорії, як особа, яка потерпіла в наслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 246494, виданого 14.05.1993 року Одеською обласною державною адміністрацією та копією витягу з протоколу № 20 від 14.05.1993р. Комісії з визначення статусу громадян, постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, судом встановлено, що позивач має право на пенсію як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС і віднесений до 2 категорії. Цей факт не заперечується відповідачем у наданих суду запереченнях на позов.

Згідно ст. 72 КАС України дана обставина не потребує доказування як така, що визнається сторонами, суддя не має сумнівів щодо достовірності цієї обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанові Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р за № 1566/11846 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку ) пенсій відповідно до Законеу України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області з вимогою призначення пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи зі змісту позовних вимог, змісту поданих відповідачем заперечень, характеру правовідносин, суддею встановлено, що предметом спору між сторонами у справі є визначення права на призначення пенсії на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Відповідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод забороняється.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

При вирішенні питання щодо призначення пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та віднесені до другої категорії, органи пенсійного фонду України мають керуватись положеннями ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р за № 1566/11846 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області було відмовлено позивачу у призначенні пенсії з посиланням на те, що ним не було надано довідки ф.122, яка видається на підставі первинних документів тих підприємств, установ та організацій, в складі яких він, як працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії, зазначивши, що первинними документами є лист на відрядження, шляховий лист з товарно-транспортними накладними.

Про те, з такою правовою позицією Управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області,як субєкта владних повноважень суд погодитися не може за наступного.

Відповідно до положень, викладених у підпункті «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за документ, який засвідчує особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області не прийнято до уваги тієї обставини, що відповідно до довідки КСГП «Україна», шляхові листи та посвідчення по відрядженню, як первинні документи, у господарстві не збереглися, оскільки документація первинної звітності зберігається строком до пяти років та відповідно до акта №1 від 15.07.1992р. були знищені створеною правлінням КСГП «Україна» відповідною комісією.

За такої умови, відповідач мав прийняти до уваги вимоги підпункту «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого, до документів які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та(або) інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Суд вважає, що такими документами є надані до суду ОСОБА_1 документи, а саме: копія довідки правління колгоспу «Україна» від 04.06.1997р. та КСГП«Україна» б/д; копія витягу з протоколу № 20 від 14.05.1993р. Комісії з визначення статусу громадян, постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986р. другої категорії - синього кольору; (а.с. 7-9).

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем надано достатній склад та кількість документів на підтвердження його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та права на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а порушені права позивача мають бути відновлені.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї, а також практику Європейського суду як джерело права.

Як свідчить позиція Європейського Суду у справі Yvonne van Duym v. Home Office (Case 41/74 van Duym v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобовязань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку обчислення і призначення пенсій, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії; скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області № 31 від 23.11.2015р.; зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є обгрунтованими, та такими що засновані на законі.

Оскільки позивач відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору за подання до суду позову, суддя, з урахуванням положення ст. 94 КАС України, приходить до висновку про необхідність стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області судового збору.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46, 95, 152 Конституції України, ст. 49, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», , ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», ст.ст. 6, 7, 8, 9, ч. 2. ст. 11, 12, 17, 18, 21, 94, 99, 100, 105, 162, 167, 183-2, 185, 186 КАС України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області № 31 від 23.11.2015р. як незаконне.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеській області, код ЄДРПОУ 24528177, на користь Держави судовий збір у розмірі 1 378,00 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу отримання копії постанови через Комінтернівський районний суд Одеської області.

Суддя: П.В. Добров