Справа № 752/18512/14-а
Провадження №: 2-а/752/17/16
ПОСТАНОВА іменем України
13.07.2016 Голосіївський райсуд м. Києва
в складі головуючого судді Чередніченко Н.П.
з участю секретаря Литвиненко Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії ,-
встановив :
Позивачка звернулася до Голосіївського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просила визнати протиправними та зобов"язати вчинити певні дії щодо утримання сум пенсій, надміру виплачених пенсіонеру.
В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали позовні вимоги та просили суд постановити рішення, яким просили визнати дії відповідача щодо стягнення суми в розмірі 1142,58 грн. з ОСОБА_1протиправними;визнати дії щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 3913,80 грн. по 2771,22 грн. протиправними та скасувати їх. Просять зобов"язати відповідача провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2всю суму недоотриманої частини пенсії з 01.04.2014р. по день набрання Постановою Голосіївського районного суду м. Києва законної сили; зобов'язати провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.04.2014р. та призначити її виплату з вказаної дати у попередньому розмірі з подальшим коригуванням відповідно до чинного законодавства України; стягнути незаконно стягнені 1142,58 грн та моральну шкоду в розмірі 10000,00 грн.
В обгрунтування посилається на ті обставини, що 15 травня 2014р. вона отримала рекомендований лист від Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва з повідомленням про те, що по пенсійній справі ОСОБА_1виникла переплата пенсії за період з 01 квітня 2014р. по ЗО квітня 2014р. в сумі - 1142,58 грн. В зв"язку з чим Управлінням було прийнято рішення від 25 квітня 2014р. про утримання переплати пенсії щомісячно по 20% починаючи з червня 2014р. до повного погашення. Копію прийнятого рішення до даного повідомлення не докладено. Жодні інші пояснення чи документи в даному рекомендованому листі -відсутні. З жовтня 2012р. позивач отримувала пенсію в розмірі 3913,80 грн. В травні 2014р. позивач отримала пенсію в розмірі 2 771,22 грн Жодної інформації від Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо причин зменшення пенсії вона не отримувала. В подальшому в червні - вересні 2014р. пенсія виплачувалась в розмірі 2 771,22 грн.
Представник відповідача просила відмовити в задоволенні позову посилаючись на його необгрунтованість та безпідставність.
Вислухавши пояснення позивача, її представника, пояснення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За змістом ст.19 Конституції України органи Державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
В судовому засіданні встановлено, що з 11 квітня 2002 р. ,відповідно до Протоколу № 60474 від 06.06.2002р. ОСОБА_1 була призначена пенсія Голосіївським райуправлінням ПФУ. Пенсія призначена за віком на загальних підставах, загальний стаж роботи складає 36 років, 5 місяців і 21 день. Розмір пенсії з обмеженням складав 141,90 грн. В подальшому відповідач проводив перерахунки отримуваємої позивачкою пенсії, при чому Голосіївським райуправлінням ПФУ були враховувались для здійснення перерахунків пенсії документи що надавались (подання, заяви, довідки з місця роботи, довідки про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, довідки про заробіток для обчислення пенсії, копії трудової книжки, копія паспорту, копія ідентифікаційного коду, тощо).
На вимогу Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва позивачка отримала довідку від Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо платежів по страховим внескам ТОВ «Корсар», щодо інших підприємств, на який вона теж працювала, аналогічні довідки не вимагались. Тільки після отримання всіх документів відповідачем їй була нарахована та виплачувалась пенсія.
Жодних зауважень чи повернення документів від працівників Голосіївського райуправління ПФУ в м. Києві при призначення їй в 2002 році пенсії не було. В подальшому її пенсія перераховувалась відповідачем відповідно до чинного законодавства, розмір пенсії збільшувався після таких перерахунків, а з 01 січня 2014 р. Голосіївським районним управлінням ПФУ в м. Києві позивачу сплачувалась пенсія в розмірі 3913,80 грн. щомісячно, знову, без жодних зауважень. Виплата пенсії у такому розмірі відбувалася по 30 квітня 2014 р.
З травня 2014 р. відповідач в односторонньому порядку зменшив розмір пенсії, яку отримувала позивач, та позивачка стала отримувати пенсію розмірі 2771,22 грн.
При цьому відповідачем була грубо порушена сама процедура прийняття такого рішення. Так така процедура передбачає спочатку винесення рішення, ознайомлення з ним пенсіонера, та в подальшому при наявності згоди, винесення відповідного розпорядження щодо утримання надмірно виплачених сум пенсії.
У випадку з позивачкою відповідач спочатку видав протиправне Розпорядження № 184167 від 02.04.2014 року, а лише потім прийняв відносно пенсіонера ОСОБА_1 Рішення № 327 від 25.04.2014 року про утримання сум пенсій, надмірно виплачених пенсіонеру внаслідок зловживань з його сторони.
При цьому у рішенні № 327 від 25.04.2014 року відповідач зовсім не визначив в чому є зловживання пенсіонера ОСОБА_1 Які зловживання вона вчинила, яке вона має відношення до вилучення документації слідчими органами у ТОВ «Корсар», яке вона має відношення до передачі документації СП «Джоін Агро Інтернейшел ЛТД» до архіву органів державної влади.
Відповідно до вимог ст.ст. 65-66, 97-99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року-за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Пенсії щороку підвищуються відповідно до індексації грошових доходів населення, але не менш як на 2 проценти заробітку, з якого обчислено пенсію. В усіх випадках зазначене підвищення не може бути менше 2 процентів мінімальної пенсії за віком. Перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67 цього Закону.
Відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.
До заяви про призначення пенсії, крім інших документів подається довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 р.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема, законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом; відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 2 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до п. 1, п. 3, п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 р. «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», яка є правовою нормою загального характеру, що регулює порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення,характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Відповідно п.11 ч.2 ст.64 до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - виконавча дирекція пенсійного фонду зобов'язана - письмово інформувати застрахованих осіб про набуття права на призначення пенсії і порядок її призначення, про призначення або відмову в призначенні пенсії, її розмір, порядок виплати, а також про можливість та умови переходу на інший вид пенсії та порядок оскарження рішень виконавчих органів Пенсійного фонду; п.12 ч.2 ст.64 попереджати пенсіонера в письмові формі за місяць до закінчення строку, на який призначена пенсія, про дату та підстави її виплати. Жодних дій зі сторони відповідача позивачу не було.
Відповідачем у судовому засіданні не доведено вини позивача у здійсненні будь яких зловживань при призначенні пенсії. Подані відповідачем документи, які на думку відповідача начеб-то доводять провину пенсіонера є лише констатацією певних обставин.
Лист, який міститься в матеріалах справи № 1011 від 25.04.2014р. містить посилання відповідача на ст.1215 ЦК України. Даний лист роз'яснює позивачу про причини прийняття рішення щодо стягнення наче б то переплати, хоча саме ця стаття цивільного кодексу передбачає неможливість повернення виплаченої пенсії, яка була сплачена пенсійним фондом добровільно.
Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійною фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Стаття 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера, та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування, яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються з страхувальника.
Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 24.02.2016 року, яке набрало законної сили , визнано протиправним та скасуване Рішення Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва № 327 від 25.04.2014 року про утримання сум пенсій, надмірно виплачених пенсіонеру внаслідок зловживань з його сторони, прийняте відносно пенсіонера ОСОБА_1 та визнано протиправним та скасувано Розпорядження Управління пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва № 184167 від 02.04.2014 року винесене відносно пенсіонера ОСОБА_1
За наведеного лії відповідачів щодо зменшення розміру пенсії та стягнення надмірно виплачених коштів є протиправними та такими,що суперечать інтересам позивача та нормам чинного законододавства .
Щодо позовних вимог ,про стягнення з відповідачів на користь позивача моральної шкоди в розмірі 10000,00 грн., слід відмітити наступне.
Відповідно до ст..1167 ЦК України моральна шкода , завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями ,діями чи бездіяльністю ,відшкодовується особою, яка її завдала ,за наявності її вини , крім випадків ,встановлених частиною другою цієї статті .
Документи, долучені позивачем до позовної заяви, а саме : довідки з медичних установ від 12.12.2013 року ,24.01.2014 року та від 25.02.2014 року, договори про надання медичних послуг від 14.01.2014 року та від 20.01.2014 року, замовлення досліджень від 31.05.2014 року та 08.01.2014 року, копія медичної картки за період з 20.08.2007 року та копії фіскальних чеків на придання медикаментів, починаючи з 2011 року ,не можуть розглядатися ,як підтвердження вини управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва у завданні позивачу моральної шкоди .
Окрім того , згідно ч.1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « Пенсійний фонд є органом ,який здійснює керівництво та управління солідарною системою ,провадить збір ,акумуляцію та облік страхових внесків , призначає пенсії та підготовляє документи для її виплат, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов»язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду .
Статтею 73 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Пенсійного фонду використовуються на :
1)Виплату пенсій ,передбачених цим Законом ;
2)Надання соціальних послуг ,передбачених цим Законом;
3)Фінансування адміністративних виплат ,пов»язаних з виконанням функцій ,покладених на органи Пенсійного фонду ;
4)Оплату послуг з виплати та доставки пенсії;
5)Формування резерву коштів Пенсійного фонду .
Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі , не передбачені цим Законом .
За заведеного вище у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині стягнення коштів.
На підставі ст.ст. 19,22 Конституції України, ст.сст. 10,41,45,50 Закону України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV, ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. ст. 1166, 1215 ЦК України, керуючись ст.ст. 2,6,10,11,18,71,159,160-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії Правобережного об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо стягнення суми пенсії в розмірі 1142,58 грн. з ОСОБА_1 протиправними.
Визнати дії Правобережного об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 3913,80 грн. по 2771,22 грн. протиправними та скасувати їх.
Зобов"язати Правобережне об"єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 всю суму недоотриманої частини пенсії з 01.04.2014р. по день набрання Постановою Голосіївського районного суду м. Києва законної сили.
Зобов'язати Правобережне об"єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києв провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2014р. та призначити її виплату з вказаної дати у попередньому розмірі з подальшим коригуванням відповідно до чинного законодавства України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами які не були присутніми в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отриманні копії постанови.
Суддя :