Постанова № 58947972, 13.07.2016, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.07.2016
Номер справи
752/8897/16-а
Номер документу
58947972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 752/8897/16-а

Провадження №: 2-а/752/236/16

ПОСТАНОВА

іменем України

13.07.2016 Голосіївський райсуд м. Києва

в складі головуючого судді Чередніченко Н.П.

з участю секретаря Литвиненко Ю.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об"єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру і зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з позовом про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру і зобов'язання вчинення певних дій.

Свої вимоги мотивує тим, що 14.10.2014 року вона звільнилася з органів прокуратури за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

06.06.2016 року вона звернулась до відповідача за перерахунком пенсії на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та довідки Генеральної прокуратури України від 02.06.2016 року № 10-839зп про розмір її середньомісячного заробітку.

Однак листом від 13.06.2016 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України "про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " від 02.03.2015 року № 2134 та повідомленням, що на підставі вказаних положень закону з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб,яким пенсійне/щомсячне довічне грошове утримання призначалося відповідно до спецзаконів , в тому числі відповідно до Закону України " Про прокуратуру" , у зв"язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вказаним законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються .

Вважає дії відповідача протиправними, оскільки закон не має зворотної сили, а тому розмір її пенсії не може бути зменшений.

Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії за вислугою років та скасування обмежень у виплаті її розміру; зобов`язати відповідача перерахувати їй пенсію за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України від 02.06.2016 року № 10-839 зп , із 06.06.2016 в розмірі 90% із середньомісячного заробітку ; не встановлювати обмежень у виплаті її розміру з моменту її звернення за її перерахуванням.

До суду сторона позивача та сторона відповідача подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Позивач просила задовольнити позовні вимоги , а представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову .

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача з грудня 2010 року і отримувала пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% середньомісячного заробітку, що складала 6939 грн 49 коп.

Наказом №2438ц від 14.10.2014 року позивач звільнена з посади старшого прокурора відділу Генераьної прокуратури України з 14.10.2014 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

02 червня 2016 року Генеральною прокуратурою України позивачу видано довідку № 839, відповідно до якої заробітна плата позивача становить 19972,80 грн., з яких: основний оклад -2812,00грн, класний чин - 135 грн, вислуга років -884,10 грн. інші виплати, які передбачені чиним законодавством.

06.06.2016 року позивач звернулась до відповідача за перерахунком пенсії на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та довідки Генеральної прокуратури України від 02.06.2016 року № 839зп про розмір її середньомісячного заробітку.

Розпорядженням відповідача №815117 від 19.12.2014 року проведено перерахунок загального страхового стажу позивача, який склав 34 роки 7 місяців 3 дні (пораховано по 31.08.2014 року), в тому числі стаж роботи прокурора/слідчого склав 21 рік 4 місяці 27 днів, держслужба з вищою юридичною освітою - 2 роки 3 місяці 17 днів (загальний процент розрахунку пенсії від заробітку склав 70%) та середньомісячного заробітку - 14478 грн 99 коп. Основний розмір пенсії від середньомісячного заробітку - 10135 грн 29 коп (14478 грн 99 коп х 70%). Відповідно до пенсійного реформування максимальна виплата пенсії встановлена з 17.12.2014 року - 9490 грн.

19.12.2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила встановити їй пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», який діяв на момент призначення пенсії та не встановлювати обмежень у виплаті пенсії в розмірі 90 % та виплатити їй різницю в пенсії з вказаного розрахунку та фактично виплаченої з 17.10.2014року.

Відповідач своїм листом від 26.12.2014 року №637/12/Г-611 повідомив її, що у зв'язку із внесенням Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.10.2011 року пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Крім того, максимальний розмір призначених (перерахованих) пенсій не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тому розмір перерахованої пенсії з 17.10.2014 року становить 9490 грн (494,00 грн х10).

Ст.50-1 ч.1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, чинній до 01.10.2011 року) передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 року №3668-V, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

Відповідно до постанови КМ України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року.

Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Згідно ч.18 ст.50-1 Закону перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Разом з тим, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст.50-1 Закону внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щорічне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії порушує права позивача, оскільки Закон України №3668-VІ від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру» щодо зменшення розміру пенсії працівників прокуратури до 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, набрав чинності 01.10.2011 року і не розповсюджується на працівників прокуратури, пенсія яким була призначена до набрання ним чинності.

З огляду на викладені обставини суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії за вислугою років та обмеження її розміру неправомірними, зобов`язавши відповідача перерахувати позивачу пенсію за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України від 16.10.2014 року №18-110зп, в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити їй різницю між фактично отриманою нею та належною до сплати сумою пенсії з 17.10.2014 року по 09.09.2015 року.

Позовні вимоги щодо не встановлення обмежень у виплаті розміру пенсії з моменту її звернення за її перерахуванням задоволенню не підлягають, так як право на перерахунок пенсії, встановлене судом, підлягає захисту у випадку його порушення після набрання законної сили рішенням суду.

Підстав для негайного виконання постанови суд не вбачає, так як стягується різниця неотриманої пенсії за певний період.

Відповідно до ст.94 КАСУ суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача понесені нею судові витрати в розмірі 73 грн 08коп.

На підставі наведеного та, керуючись ст.58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», постановою КМ України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», ст.ст.8,9,70,71,94, 158-163,167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовільнити .

Визнати дії Правобережного об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років у розмірі 90% містячного заробітку неправомірними.

Зобов`язати Правобережне об"єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за вислугою років із середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України від 02.06.2016 року №839зп, в розмірі 90% місячного заробітку з 17.10.2014 року з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб , які втратили працездатність на відповідний рік .

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Голосіївський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: