КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2016 року 810/1277/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» до Броварської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування рішення,-
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» (далі - позивач або ТОВ «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ») до Броварської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - відповідач або Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області), у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Броварської ОДПІ №1794/10/10-06-12-02/210 від 12.03.2016 про скасування (втрату) статусу платника єдиного податку четвертої групи для ТОВ «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» (Ідентифікаційний код 36301748).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 10.03.2016 він звернувся із запитом до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області з метою отримання витягу з реєстру платників єдиного податку четвертої групи. На вищезазначений запит позивач отримав відповідь Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 12.03.2016 року за № 1794/10/10-06-12-02/210, згідно з якою позивачу у наданні статусу платника єдиного податку четвертої групи і отримані витягу з реєстру платників податку відмовлено. Позивач вважає, що відмова у підтвердженні статусу ТОВ «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» як платника єдиного податку четвертої групи є необґрунтованою, оскільки позивачем 19.02.2016 були подані всі необхідні документи.
31.05.2016 через службу діловодства суду відповідач надав письмові заперечення, в яких просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що листом від 12.03.2016 року за № 1794/10/10-06-12-02/210 ТОВ «Мега Менеджмент Проект» відмовлено в наданні статусу платника єдиного податку четвертої групи, оскільки подані позивачем 19.02.2016 відомості про наявність земельних ділянок вказаних в декларації платника єдиного податку містять дані щодо площ земельних ділянок, по яких договори оренди укладені після 01.01.2013 та не зареєстровані в Міністерстві юстиції України відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV та ст. 4 ЗУ від 01.07.2004 № 1952 ІV «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 травня 2016 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Від представника відповідача 31.05.2016 надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. Представник позивача проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував, про що свідчить підпис на клопотанні.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Керуючись ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи клопотання сторін, суд дійшов висновку про можливість подальшого розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» зареєстроване як юридична особа за адресою: 07441, Київська область, Броварський район, с. Тарасівка, вул. 9 січня, буд. 1-Г, ідентифікаційний код: 3601748.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» 20.02.2009 року взято на податковий облік у Броварській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області як платник податків.
19.02.2016 до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області позивач подав загальну податкову декларацію платника єдиного податку за № НОМЕР_1 на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок для щорічного підтвердження статусу платника, з яких справляється податок; звітну податкову декларацію на поточний рік; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок.
10.03.2016 позивач звернувся до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області із запитом про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку (вхідний № 3818/529).
Листом від 12.03.2016 р. №1794/10/10-06-12-02/210 Броварською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повідомлено позивачу про відмову в наданні статусу платника єдиного податку четвертої групи і залишення запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку, поданого позивачем 10.03.2016 (вхідний № 3818/529), без виконання з посиланням на те, що відомості про наявність земельних ділянок до поданої позивачем декларації містять дані щодо площ земельних ділянок, по яких договори оренди укладені після 01.01.2013 року та не зареєстровані в Міністерстві юстиції України відповідно до ст.. 182 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV та ст.. 4 Закону України від 01.07.2004 № 1952- IV «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». В листі також зазначено, що оскільки підставою для нарахування єдиного податку платника четвертої групи є дані Державного земельного кадастру та/або дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п. 292-1.3, ст. 292-1 ПКУ), та враховуючи розяснення, надані листом ДФС України від 02.02.2016 № 3253/7/99-99-15-03-01-17 вказано, що обєктом оподаткування для платників четвертої групи, як і раніше, є площа сільськогосподарських угідь, право власності або користування якими зареєстровано відповідно до законодавства, площі земельних ділянок, щодо яких договори оренди не укладені або укладені, але не зареєстровані у встановленому чинним законодавством порядку, не включаються до обєкта оподаткування єдиним податком четвертої групи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) до платників єдиного податку, які відносяться до четвертої групи, належать сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
За умовами п. 291.5 прим.1 ст. 291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи:
- субєкти господарювання, у яких понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, та продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини);
- субєкти господарювання, що провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції;
- субєкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
У взаємозв'язку з наведеним суд зазначає, що у позивача відсутні умови визначені п.291.5 -1 ст. 291 Податкового кодексу України, які б перешкоджали йому у набутті статусу платника єдиного податку четвертої групи, та відмова Броварській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, викладена у листі, не повязана з такими обставинами.
Згідно з п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Згідно із ст.292-1 ПК України об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди. Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XII цього Кодексу. Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XII цього Кодексу. Підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані державного земельного кадастру та/або дані з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння податку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Поряд з цим, відповідно п. 299.6. ст. 299 ПКУ підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації субєкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:
1) невідповідність такого субєкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;
2) наявність у субєкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобовязань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
3) недотримання таким субєктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.
Згідно з п. 299.10. ст. 299 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у звязку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
Відповідно до підпункту 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) платниками єдиного податку четвертої групи є сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Згідно з підпунктом 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 Кодексу сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди (пункт 292-1.1 статті 292-1 Кодексу).
Підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані державного земельного кадастру та/або дані з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пункт 292 1.3 статті 292-1 Кодексу).
Обґрунтовуючи відмову у наданні позивачу статусу платника єдиного податку четвертої групи, відповідач у оскаржуваному рішенні у формі листа з посиланням, зокрема, на лист ДФС України від 02.02.2016 №3253/7/99-99-15-03-01-17 зазначив, що обєктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь, право власності або користування якими зареєстровано відповідно до законодавства. При цьому площі земельних ділянок, щодо яких договори оренди не укладені або укладені, але не зареєстровані у встановленому чинним законодавством порядку, не включаються до обєкта оподаткування єдиним податком четвертої групи.
Щодо таких тверджень відповідача суд зазначає, що лист ДФС України не є нормативно-правовим актом та не містить обовязкові для виконання приписи. Також слід зауважити, що за нормами п.22. 1 ст. 22 ПК України об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку. Поряд з цим відносини, пов'язані з орендою земельних часток (паїв), регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV "Про оренду землі", іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі, та не належать до компетенції Державної фіскальної служби України.
Таким чином, вимога відповідача щодо реєстрації в Міністерстві юстиції України договорів, які містять відомості про наявність і площу земельних ділянок, вказаних в поданій позивачем декларації для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи є протиправною.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності своєї відмови.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення у формі листа податкового органу від 12.03.2016 №1794/10/10-06-12-02/210 про відмову у наданні статусу Товариству з обмеженою відповідальністю «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» платника єдиного податку четвертої групи та залишення запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку без виконання є необґрунтованим, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
За приписами ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення у формі листа Броварської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 12.03.2016 №1794/10/10-06-12-02/210 про відмову у наданні статусу Товариству з обмеженою відповідальністю «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» платника єдиного податку четвертої групи та залишення запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку без виконання.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕГА МЕНЕДЖМЕНТ ПРОЕКТ» (07441, Київська область, Броварський район, с. Тасавівка, вул. 9 січня, буд. 1-Г, ідентифікаційний код: 3601748) судовий збір у сумі 1 378,00 грн. 00 коп. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривен 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39463945).
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
СуддяЯ.В. Горобцова
ОСОБА_1