Постанова № 58930177, 11.07.2016, Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
11.07.2016
Номер справи
157/585/16-а
Номер документу
58930177
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 157/585/16-а

Провадження №2-а/157/26/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2016 року місто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

в складі: головуючого судді Гончарука О.Н.,

за участю секретаря Раковець Р.М.,

позивачки ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дій відповідача неправомірними, зобовязання його провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

У поданому до суду 09 червня 2016 року адміністративному позові позивачка зазначає, що 01 жовтня 2004 року їй було призначено пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закону).

У звязку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам з 14 червня 2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та з 01 грудня 2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 05 травня 2016 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України у Камінь-Каширському районі (далі - ОСОБА_3) із заявою про проведення їй перерахунку пенсії згідно ст. 50-1 Закону, виходячи із розрахунку 90 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку, приєднавши до заяви дві довідки прокуратури Волинської області № 18-196 та № 18-197 від 28 квітня 2016 року про розмір зарплати працюючого працівника прокуратури станом на 14 червня 2012 року та станом на 01 грудня 2015 року на посаді аналогічній тій, з якої вона вийшла на пенсію.

За результатом розгляду її звернення у задоволенні вказаної заяви ОСОБА_3 було відмовлено з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, якою вносились зміни до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення.

Вважає такі дії відповідача незаконними, необґрунтованими та такими, які порушують її конституційне право на соціальний захист.

Посилаючись на окремі норми законодавства, просила позов задовольнити. Визнати протиправними дії ОСОБА_3 щодо відмови їй в перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від нинішнього розміру заробітної плати за посадою, з якої вона вийшла на пенсію. Зобовязати управління провести їй перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 відсотків від середньомісячного заробітку за минулий час, але не більш як за 12 місяців на час звернення за перерахунком, тобто за період з 05 травня 2015 року (за 12 місяців до дня звернення) по 01 грудня 2015 року з розрахунку заробітної плати згідно довідки № 18-196 від 28 квітня 2016 року; провести їй перерахунок і виплату пенсії за минулий час з 01 грудня 2015 року з врахуванням фактично виплачених сум та без обмеження її максимальним розміром у розмірі 90 відсотків від середньомісячного заробітку з розрахунку заробітної плати згідно довідки № 18-197 від 28 квітня 2016 року та здійснювати подальшу виплату пенсії у розмірі 90 відсотків від середньомісячного заробітку без обмеження її максимальним розміром.

Судові витрати, повязані із розглядом справи, стягнути з відповідача.

Відповідач подав до суду заперечення в яких зазначив, що позов не визнає враховуючи таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі як одержувач пенсії за віком на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Перерахунок її пенсії з 01 березня 2008 року проведено відповідно до статті 50-1 цього Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій (далі-Постанова) згідно поданої заяви від 26 березня 2008 року та довідки про заробітну плату на посаді старшого помічника прокурора №18/113 від 29 лютого 2008 року.

Для перерахунку пенсії було взято заробітну плату на момент виникнення права на перерахунок, тобто на лютий 2008 року, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої їй призначено пенсію.

Пенсія станом на 01 березня 2008 року призначена в розмірі 90 %.

05 травня 2016 року позивачкою надано довідки про заробітну плату станом на 14 червня 2012 року та 01 грудня 2015 року на посаді старшого прокурора прокуратури №18-196, №18-197 від 28.04.2016 року.

В наданих довідках, крім посадового окладу, надбавки за чин, за вислугу років, за особливо важливу роботу, премії, вказані також інші виплати - матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які визначені за відповідною посадою в розмірі 1/12 розміру цих матеріальних допомог.

Пенсія призначається від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не належать до інших надбавок, визначених Законом України «Про прокуратуру».

У пункті 4 Постанови визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховують у відповідних розмірах для перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям згідно з рішенням Кабінету Міністрів України.

Зокрема, премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Оскільки позивачка з 26 листопада 2004 року не працює, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань станом на 14 червня 2012 року та станом на 01 грудня 2015 року їй фактично не виплачувалась та з них не було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування), то включати їх для перерахунку пенсії неможливо.

Згідно статті 50-1 Закону, пенсія працівникам прокуратури з 01 жовтня 2011 року призначалась в розмірі 80 відсотків, з 01 травня 2014 року - 70 відсотків, з 01 січня 2015 року - 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213- VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Оскільки такого закону не прийнято, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

У звязку з викладеним право на перерахунок призначеної пенсії у позивачки відсутнє. Просить у задоволенні її адміністративного позову відмовити.

В судовому засіданні позивака позовні вимоги підтримала повністю з підстав, які зазначені в адміністративному позові уточнивши періоди за які має бути здійснено перерахунки, а саме з 05 травня по 31 грудня 2015 року та з 01 січня 2016 року.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, які зазначені у заперечення на позов.

Заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підставний і підлягає до часткового задоволення.

Судом установлено, що ОСОБА_1 з 01 жовтня 2004 року перебуває на обліку в ОСОБА_3 як одержувач пенсії за вислугу років, згідно ст.50-1 Закону у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора району.

05 травня 2016 року вона подала заяву до відповідача про перерахунок пенсії згідно довідок прокуратури Волинської обласної №18-196 та № 18-197 від 28 квітня 2016 року з розрахунку 90 % від середньомісячного заробітку працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді (а.с.11, 12, 13).

ОСОБА_3 від 20 травня 2016 року у задоволенні її заяви відмовлено (а.с.13-15) з підстав на які вказано у запереченні на позов.

Така відмова відповідача суперечить вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 18 ст. 50-1 вказаного Закону передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачці пенсії у жовтні 2004 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії, тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.

За статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи людини і громадянина, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи наведені правові норми та фактичні обставини справи, виходячи з принципу верховенства права, закріпленого в ст.1 Конституції, однією з складових частин якого є незворотність дії законів у часі, суд доходить висновку, що положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії також те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

За вказаних обставин відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.

Необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Згідно з ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Виходячи із вказаної норми закону та часу звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії (05 травня 2016 року), суд зобовязує відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 01 травня 2016 року, а не з 01 січня 2016 року.

Позовні вимоги в частині зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за період з 05 травня по 31 грудня 2015 року на підставі довідки прокуратури Волинської області №18-196 від 28 квітня 2016 року задоволенню не підлягають, оскільки такі вимоги заявлені з пропущенням шестимісячного строку звернення до суду визначеного ст.99 КАС України.

Не підлягають задоволенню і позовні вимоги в частині зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, оскільки спору з цього приводу між сторонами немає.

Позивачці призначено пенсію у розмірі 90% від заробітку без обмеження її максимального розміру. Такий її розмір відповідач не зменшив.

Суд стягує з відповідача у користь позивачки понесені нею витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст. ст. 11, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Камінь-Каширському районі Волинської області щодо відмови у перерахунку пенсії призначеної ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05 жовтня 1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-111, що діяла станом на 01 жовтня 2004 року) на підставі її заяви від 05 травня 2016 року та довідки прокуратури Волинської області від 28 квітня 2016 року №18-197 про заробітну плату з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, протиправними.

Зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05 жовтня 1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-111, що діяла станом на 01 жовтня 2004 року) на підставі її заяви від 05 травня 2016 року та довідки прокуратури Волинської області від 28 квітня 2016 року №18-197 про заробітну плату з розрахунку 90% від суми місячного заробітку починаючи з 01 травня 2016 року.

У задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

ОСОБА_3 Державного казначейства України в Камінь-Каширському районі із Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунку бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у Камінь-Каширському районі повернути ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд шляхом подачі апеляційних скарг протягом десяти днів з дня отримання її копії з подачею копій цих скарг до апеляційної інстанції.

Головуючий: ОСОБА_4