УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2016 р.Справа № 816/504/16
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
представника позивача Приходько О.Я.
представника відповідача Хорішка А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2016р. по справі № 816/504/16
за позовом Публічного акціонерне товариство "Укрнафта" в особі Нафтогазвидобувного управління "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (22525915)-уповноваженої особи за договором від 14 вересня 1995 року №410/95 про спільну діяльність
до Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2016 року задоволено адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (22525915) - уповноваженої особи за договором від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області від 30 березня 2016 року № 28 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - "Договір від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), індивідуальний податковий номер 40373512".
Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області вчинити дії з відновлення реєстрації платника податку на додану вартість - "Договір від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), індивідуальний податковий номер 40373512" з моменту винесення спірного рішення, а саме з 30 березня 2016 року.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (22525915) - уповноваженої особи за договором від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756 грн (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень) згідно платіжного доручення №5 від 11 квітня 2016 року.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вказує на правомірність прийнятого рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - "Договір від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), індивідуальний податковий номер 40373512", оскільки спірне рішення прийнято на підставі та у відповідності до вимог абз. "г" п.184.1, ст.184 ПК України з підстав подання позивачем податкової звітності з податку на додану вартість протягом періоду з 01 березня 2015 року по 29 березня 2016 року з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та зазначив, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачає.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 14 вересня 1995 року між Підприємством "Полтаванафтогаз" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" був укладений договір № 410/95 про спільну діяльність без створення юридичної особи для здійснення спільної виробничо-господарської діяльності з видобутку нафти і газу у процесі освоєння та розробки Рудівсько- Червонозаводського родовища (пункти 1.1, 1.2 Договору № 410/95).
В зв'язку з реорганізацією Підприємства "Полтаванафтогаз" шляхом приєднання до ВАТ "Укрнафта", до Договору № 410/95 були внесені Зміни та доповнення від 26 серпня 1998 року, відповідно до яких учасниками за Договором № 410/95 визначено ВАТ "Укрнафта" та компанія "Carpatsky Petroleum Corporation", США /а.с.29-36/, відповідно до яких Договір № 410/95 доповнений "значенням терміну "Управляючий - розуміється НГВУ "Полтаванафтогаз", яке в особі його керівника та інших відповідальних працівників здійснює керівництво Спільною Діяльністю і організовує ведення спільних справ Учасників".
Відповідно до п. 1.13 Договору № 410/95 (в редакції Змін та доповнень від 26.08.1998) сторони обумовили строк дії Договору - до 03.03.2023.
Вказаний Договір про спільну діяльність перебуває за основним місцем обліку в ДПІ у м. Полтаві з 18 грудня 1997 року, що підтверджується Довідкою інспекції за формою № 4-ОПП від 24 грудня 2012 року за № 88385.
30 березня 2016 року відповідачем прийнято рішення №28 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - "Договір від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), індивідуальний податковий номер 40373512" з підстав подання позивачем податкової звітності з податку на додану вартість протягом періоду з 01 березня 2015 року по 29 березня 2016 року з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій 0 гривень, відповідно до положення підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та неправомірності дій відповідача під час прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - "Договір від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), індивідуальний податковий номер 40373512", оскільки пунктом 67.4 статті 67 ПКУ наведено вичерпний перелік обставин, при настанні яких такі договори знімаються з обліку у контролюючих органах, в тому числі з реєстрації платниками ПДВ, а саме - після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку, а відповідач, приймаючи спірне рішення на загальних підстав, порушив особливий порядок визначений саме для таких платників податків як позивач. Крім того, відповідач фактично порушив право позивача на розпорядження сумами від'ємного значення у розмірі 8840712 грн, наявність яких контролюючим органом не спростовувалась та підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили у справі № 816/2005/14.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до пункту 183.1. статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
Порядок реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації / анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; формування і надання витягів та довідок з Реєстру визначається Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 14 листопада 2014 року №1130 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 2.1 Положення реєстр - автоматизований банк даних, створений відповідно до пункту 183.12 статті 183 розділу V Кодексу для забезпечення: реєстрації та єдиного обліку платників ПДВ; єдиних принципів ідентифікації платників ПДВ; контролю за справлянням податку на додану вартість; організації суцільного й вибіркового аналізу. Складовою частиною Реєстру є реєстр суб'єктів спеціального режиму оподаткування.
Згідно пункту 3.1 Положення реєстрація осіб платниками ПДВ, перереєстрація платників ПДВ проводяться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням за кожним таким записом окремого ідентифікатора. Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру. Реєстрація платника ПДВ є анульованою з дати виключення цього платника ПДВ з Реєстру згідно з розділом V цього Положення.
Реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (пункт 5.1 Положення).
За загальним правилом відповідно до підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
При розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт "г" пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що: не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця; включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації. Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру (пункт 5.2 Положення).
Рішення №28 "Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість" від 30.03.2016р. прийнято на підставі підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України, а саме у зв'язку із тим, що протягом 12 послідовних податкових місяців платник ПДВ не подає контролюючому органу декларацію з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію, яка свідчить про відсутність постачання/придбання товарів.
Проте, колегія суддів зауважує, що стосовно договорів про спільну діяльність діючим законодавством України встановлено особливий порядок оподаткування, реєстрації платником податків та податку на додану вартість.
Так, статтями 64, 67 ПКУ встановлено обов'язок перебування на обліку у контролюючих органах платників податків за договорами про спільну діяльність від моменту набрання ними чинності до моменту їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, встановлено статтями 64, 67 ПКУ.
Відповідно до п. 64.6 ст. 64 ПКУ на обліку у контролюючих органах повинні перебувати договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені цим Кодексом. Цим же підпунктом встановлено, що взяття на облік договору здійснюється шляхом додаткового взяття на облік учасника договору про спільну діяльність як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання цього договору. Заяву про взяття на облік такий платник податків зобов'язаний подати протягом 10 календарних днів після реєстрації договору або після набрання ним чинності, якщо відповідно до законодавства реєстрація договору не проводиться.
Пунктом 67.4 статті 67 ПКУ встановлено, що договори про спільну діяльність знімаються з обліку у контролюючих органах після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку.
В силу вимог п.п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 та п.п. 4) п. 180.1 ст. 180 ПКУ договори про спільну діяльність є платниками податку на додану вартість.
Так, згідно з п.п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 ПКУ для цілей оподаткування податком на додану вартість дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності. Цим же підпунктом встановлено, що платником податку на додану вартість є особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи. При цьому такий облік ведеться платником податку на додану вартість, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору про спільну діяльність без утворення юридичної особи, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
Відповідно до п.п. 4) п. 180.1 ст. 180 ПКУ особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи, є платником ПДВ.
При цьому, особливості реєстрації договорів про спільну діяльність платниками ПДВ та анулювання такої реєстрації визначаються наступними приписами.
Підпунктом 6 пункту 3.5 Положення про реєстрацію платниками ПДВ встановлено, що для договорів про спільну діяльність реєстраційна заява платника ПДВ подається особою, відповідальною за утримання та внесення податку на додану вартість до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність або договору управління майном, одночасно із документами для взяття на облік договору про спільну діяльність згідно з Порядком обліку платників податку.
Аналогічну вимогу містить п. 4.6 Порядку обліку платників податку, яким встановлено, що подання документів для взяття на облік договорів про спільну діяльність здійснюється одночасно із реєстраційною заявою платника ПДВ.
Наведені приписи визначають обов'язок реєстрації осіб, що ведуть облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи, платниками ПДВ саме в момент їх реєстрації платником податків в контролюючому органі, та не передбачають іншої можливості їх реєстрації платниками ПДВ, в тому числі добровільної чи повторної.
Особливості визначення строку реєстрації платниками ПДВ договорів про спільну діяльність та моменту його закінчення визначаються п. 183.16 ст. 183 та п. 67.4 ст. 67 ПКУ, які за своєю правовою дією є спеціальними нормами по відношенню до п. 181.1 ст. 181, ст. 182 та п.п. "г" п. 184.1 ст. 184 ПКУ.
Підпунктом 183.16 пункту 183 ПКУ встановлено, що для осіб, для яких відповідно до законодавства визначено строк, на який утворено таку особу, або строк, після якого змінюються дані реєстрації платника податку, реєстрація платником податку діє до закінчення такого строку.
Вказану законодавчу вимогу закріплено в п. 3.14 Положення про реєстрацію ПДВ, згідно якого якщо відповідно до законодавства визначено строк, на який утворено особу, або строк, після якого змінюються дані реєстрації платника ПДВ, реєстрація платником ПДВ діє до закінчення такого строку. У таких випадках до Реєстру вноситься дата такого строку. Якщо до/після закінчення зазначеного строку у порядку, визначеному законодавством, такий строк продовжується, платник ПДВ підлягає перереєстрації.
Для договорів про спільну діяльність законодавчо встановлений строк, на який утворено таку особу та пунктом 67.4 статті 67 ПКУ наведено вичерпний перелік обставин, при настанні яких такі договори знімаються з обліку у контролюючих органах, в тому числі з реєстрації платниками ПДВ, а саме - після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку.
Таким чином, законодавством встановлено, що для договору про спільну діяльність реєстрація платником ПДВ є обов'язковою, яка починається з моменту його реєстрації в контролюючому органі та закінчується при настанні обставин, встановлених п.67.4 ст.67 Податкового кодексу. Інших обставин припинення такої реєстрації стосовно договорів про спільну діяльність не передбачено, як самим ПКУ, так і іншими нормативно-правовими актами, які визначають особливий порядок ведення обліку за такими договорами.
Анулювання контролюючим органом реєстрації платника ПДВ за обставини подання протягом 12 послідовних податкових місяців декларації з податку на додану вартість, яка свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту стосується загального кола платників ПДВ, однак не може застосовуватись до платників податку за договорами про спільну діяльність в силу положень п.67.4 ст.67 ПКУ.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з довідки №4-ОПП № 88385 від 24.12.2012р. про взяття договору №410/95 на облік платника податків, строк дії довідки - до 03.03.2023р., що узгоджується з п.1.13 Договору №410/95.
Разом з цим, судова колегія зазначає, що на даний час вказаний договір не є ні припиненим, ні розірваним, ні визнаним недійсним в судовому порядку.
Також, колегія суддів зазначає, що у позивача існує від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 8840712 грн, наявність якого контролюючим органом не спростовувалась та підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили у справі № 816/2005/14 (а.с.103-115).
Згідно пункту 200.4 статті Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Таким чином, з вищевикладеного також слідує, що відповідач, приймаючи рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - "Договір від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (22525915), індивідуальний податковий номер 40373512", фактично порушив право позивача на розпорядження сумами від'ємного значення у розмірі 8840712 грн, а відтак і норм Податкового кодексу України, оскільки анулювання реєстрації платника податку на додану вартість унеможливило звернення позивача до контролюючого органу із заявою про бюджетне відшкодування ПДВ через відсутність законодавчо визначеної можливості отримання такого відшкодування особами, позбавленими статусу платника податку на додану вартість.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позивних вимог позивача та відсутності правових підстав для прийняття відповідачем спірного рішення №28 "Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість" від 30.03.2016р., оскільки оскаржуване рішення прийняте відповідачем необґрунтовано та не на підставі закону, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Дводи апеляційної скарги про те, що контролюючим органом правомірно прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - "Договір від 14 вересня 1995 року № 410/95 про спільну діяльність - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Інші доводи апеляційної скарги не впливають на прийняте колегією суддів рішення.
Таким чином, постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2016р. по справі № 816/504/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Жигилій С.П. Повний текст ухвали виготовлений 11.07.2016 р.