Ухвала суду № 58922103, 08.07.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2016
Номер справи
809/255/16
Номер документу
58922103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без розгляду

"08" липня 2016 р. № 809/255/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Гундяка В.Д.,

при секретарі Бунич Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов,-

ВСТАНОВИВ:

в провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_3 до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Ухвалою від 10.05.2016 року судом прийнято заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої позивачем предявлено додаткову вимогу про визнання протиправною та скасування постанови за №6/1009/02-43/2016 від 02.03.2016 року.

27.05.2016 року на адресу суду від управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області надійшло заперечення на заяву про збільшення позовних вимог, зі змісту якого вбачається, що вимогу ОСОБА_3 про скасування вищевказаної постанови від 02.03.2016 року слід залишити без розгляду у звязку із пропущенням строку звернення до адміністративного суду.

Представник відповідача у судовому засіданні викладені у вказаному запереченні доводи підтримала, просила позовну заяву в частині скасування постанови управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області за №6/1009/02-43/2016 від 02.03.2016 року залишити без розгляду.

Судом встановлено, що при зверненні зі вищезгаданою заявою про зміну позовних вимог ОСОБА_3 вказала, що про вищевказану постанову на початку квітня (а.с. 73). Однак жодних доказів даної обставини ні позивачем, ні її представником, суду надано не було.

В судовому засіданні на вимогу суду представником позивача було надано оригінал постанови управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області за №6/1009/02-43/2016 від 02.03.2016 року та коверт, в якому остання надійшла на адресу ОСОБА_3

Згідно баз даних офіційного сайту Укрпошти відповідно до штрихового ідентифікаторка, який міститься на вищевказаному поштовому відправленні, судом встановлено, що оскаржувана постанова була отримана позивачем 11.03.2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярного звернення до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.

У відповідності з частиною 3 статті 99 даного Кодексу для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.5 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" постанову управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України або її територіального органу про накладення штрафу може бути оскаржено до суду протягом 15 днів з дня її винесення з повідомленням про таке оскарження у той самий строк органу, який виніс постанову.

Таким чином, строк на оскарження постанови закінчився 26.03.2016 року, однак позовна вимога про скасування даної постанови заявлена позивачем 10.05.2016 року.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачем пропущено строк, встановлений чинним законодавством України.

Частиною першою та другою статті 100 КАС України визначено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Вказаною нормою передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Разом з тим, законодавством не встановлено перелік випадків, які можуть розцінюватись судом, як поважні причини пропуску строків, тому суд в кожній конкретній справі з врахуванням всіх обставин самостійно визначає поважність таких причин. Проте, на переконання суду це мають бути об'єктивні обставини, які не залежить від волевиявлення сторони та пов'язані з труднощами, що заважали звернутись до суду у межах встановленого строку.

Однак жодних поважних причин пропущення строку звернення до суду позивачем ні у заяві про збільшення позовних вимог та доданих до них матеріалах, ні в судовому засіданні, не наведено, жодних заяв чи клопотань про поновлення строку ні в адміністративному позові, ні в судовому засіданні, не подано.

Виходячи з вищенаведеного, зважаючи на значний пропуск строку звернення до суду, невстановлення причин такого пропуску, які визнано поважними, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов в частині скасування постанови управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області за №6/1009/02-43/2016 від 02.03.2016 року слід залишити без розгляду, як такий, що поданий після закінчення строків, установлених законом.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

позовну заяву в частині скасування постанови управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області за №6/1009/02-43/2016 від 02.03.2016 року залишити без розгляду.

Згідно ст.254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копї ухвали.

Суддя Гундяк В.Д.

Ухвала складена в повному обсязі 12.07.2016 року.