ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" червня 2016 р. Справа № 813/6561/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Кишинського М.І.
Суддів: Боршовського Т.І., Черепія П.М.
за участю секретаря судового засідання: Дмитрашко О.М.
позивача: ОСОБА_1
відповідача: Журавльової Н.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Робочої групи Львівського регіонального центру з проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури, Генеральної прокуратури України
про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов"язання вчинити дії.,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до Робочої групи Львівського регіонального центру з проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури, Генеральної прокуратури України про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов"язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в липні 2015 року позивач подав заяву для участі в конкурсі на зайняття посади прокурора Коломийської місцевої прокуратури Івано-Франківської області та успішно пройшов тестування на знання законодавства (професійний тест) та тестування загальних здібностей, за результатами набрав 126,33 балів, яких було недостатньо для зайняття адміністративної посади, так як на вимогу працівника кадрового підрозділу прокуратури області він відкликав подану заяву і вимушено прийняв участь у конкурсі на зайняття керівної посади. Однак Робочою групою Львівського регіонального центру не включено його в рейтинговий список кандидатів на зайняття посади прокурора Коломийської місцевої прокуратури Івано-Франківської області (протокол засідання Робочої групи Львівського регіонального центру від 08.12.2015 року). Вважає такі дії Робочої групи Львівського регіонального центру протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з обставин викладених в адміністративному позові підтримав, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову в судовому засіданні заперечила повністю, просила в задоволенні позову відмовити, свої обґрунтування виклала в письмових запереченнях.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.
Підпунктом 1 пункту 5-1 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону №1697-VІІ визначено, що до набрання чинності положеннями, передбаченими абзацом третім пункту 1 розділу XII "Прикінцеві положення" цього Закону, встановлено, що прокурорами місцевих прокуратур призначаються:
а) особи, які не мають досвіду роботи в органах прокуратури, - за умови успішного проходження ними тестування та подальшого стажування строком до одного року. На таких осіб поширюються вимоги частин першої та п'ятої статті 27 цього Закону, крім вимоги щодо наявності стажу роботи в галузі права;
б) особи, які мають досвід прокурорської діяльності, проте на день набрання чинності цим Законом не працюють в органах прокуратури, - за умови успішного проходження ними тестування;
в) прокурори, які на день набрання чинності цим Законом працюють у міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратурах, - за умови успішного проходження ними тестування.
Проведення тестування здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором України.
Підпунктом 2 пункту 5-1 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону №1697-VІІ визначено, що до набрання чинності положеннями, передбаченими абзацом 3 пункту 1 розділу XII "Прикінцеві положення" цього Закону призначення на адміністративні посади, передбачені пунктами 11, 12, 13 частини 1 статті 39 цього Закону, здійснюється за результатами чотирирівневого відкритого конкурсу, порядок проведення якого затверджується Генеральним прокурором України. Проведення конкурсу забезпечують п'ять конкурсних комісій.
Таким чином, з метою реформування органів прокуратури до 15.12.2015 року - до реорганізації органів прокуратури, а саме утворення місцевих прокуратур згідно з Додатком до Закону щодо переліку та територіальної юрисдикції місцевих прокуратур, які набирають чинності з 15.12.2015 року, необхідно було провести тестування для призначення на посаду прокурора місцевої прокуратури, а для зайняття адміністративної посади прийняти участь у конкурсі.
20.07.2015 року згідно з положеннями розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону №1697-VІІ наказом Генерального прокурора України № 98 затверджені Порядок проведення конкурсу та Порядок проведення тестування.
Зазначеними Порядками передбачені такі органи як робоча група регіонального центру, конкурсна комісія та їх повноваження.
20.07.2015 року Наказом Генерального прокурора України № 99 "Про утворення робочих груп з організації та проведення тестування та проведення відкритого чотирирівневого конкурсу" утворені Дніпропетровський, Київський, Львівський, Одеській та Харківський регіональні центри, яким доручено забезпечити тестування на територіях відповідних адміністративно - територіальних одиниць. Також утворені в центрах робочі групи з організації та проведення тестування та відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на посади у місцевих прокуратурах на перехідний період.
20.07.2015 року Генеральним прокурором України видано наказ №104 "Про проведення тестування для зайняття посад у місцевих прокуратурах", яким на виконання п.5-1 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону №1697-VІІ з метою кадрового наповнення місцевих прокуратур наказано керівникам кадрових підрозділів прокуратур регіонального рівня, робочих груп регіональних центрів з метою проходження тестування для зайняття посад у місцевих прокуратурах розпочати прийом документів з дня повідомлення про проведення відкритого конкурсу на офіційному веб-сайті Генеральної прокуратури України.
21.08.2015 року Генеральним прокурором України видано наказ № 157 "Про затвердження тестових запитань на зайняття законодавчої бази (професійний тест) для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури та посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників" .
Тестування, як на посаду прокурора прокуратури, так і на керівні посади місцевої прокуратури у межах проведення конкурсу, робочою групою ОРЦ проводились одночасно - 05.09.2015 року (тестування на знання законодавчої бази (професійний тест)) та 26.09.2015 року (тестування на загальні здібності).
05.09.2015 року та 26.09.2015 року позивач прийняв участь у конкурсі та успішно пройшов тестування, за результатами яких набрав 126,33 балів.
Наказом Генерального прокурора України № 81ш від 23.09.2015 року, у зв'язку з утворенням з 15.12.2015 року місцевих прокуратур та припиненням діяльності шляхом реорганізації міських, районних,районних у містах та міжрайонних прокуратур внесено зміни до структури та штатного розпису прокуратури Івано-Франківської області.
Відповідно до пункту 4 вказаний наказ вводився в дію з 15.12.2015 року.
08.12.2015 року протоколом засідання Робочої групи Львівського регіонального центру затверджено рейтинговий список кандидатів на зайняття посад прокурорів Коломийської місцевої прокуратури Івано-Франківської області, в який ОСОБА_1 не включено, незважаючи на те, що за сумарною кількістю балів він мав бути включений до рейтингового складу прокурорів Коломийської місцевої прокуратури.
Суд вважає дії Робочої групи Львівського регіонального центру щодо невключення позивача в рейтинговий список на зайняття посади прокурора Коломийської місцевої прокуратури протиправними з огляду на наступне.
За результатами проходження двох етапів тестування (на знання законодавчої бази та загальні здібності) позивач набрав 126,33 бали, що є умовою для прийняття його на службу в органах прокуратури, оскільки результат є успішним і він згідно рейтингового списку при бажанні мав бути призначеним на посаду прокурора Коломийської місцевої прокуратури. Вказані тестування аналогічні тим, які проходили претенденти на зайняття посад прокурорів місцевих прокуратур (однакові питання для тестування, однакове програмне забезпечення і місце проведення тестування), а тому посилання відповідача Генеральної прокуратури України на те, що це різні рейтинги є надуманими.
Пунктом 5.8 Порядку проведення чотирирівневого відкритого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України № 98 від 20.07.2015 року визначено, що для учасників конкурсу, які не пройшли на наступний етап, повторне тестування не проводиться, отримані за результатами тестування бали враховуються при формуванні рейтингового списку кандидатів на посаду прокурора місцевої прокуратури. Таким чином, вказаний Порядок дає право враховувати вказані результати тестування, які отримані в межах участі у конкурсі на керівні посади прокуратури, при формуванні рейтингового списку кандидатів на посаду прокурора місцевої прокуратури. За таких обставин позивач мав бути включений в рейтинговий список кандидатів на зайняття посади прокурора місцевої прокуратури.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Робочої групи Львівського регіонального центру з проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури щодо не включення ОСОБА_1 в рейтинговий список кандидатів на зайняття посад прокурорів Коломийської місцевої прокуратури Івано-Франківської області (протокол засідання Робочої групи Львівського регіонального центру від 08.12.2015 року).
Зобов'язати Робочу групу Львівського регіонального центру з проведення тестування для зайняття посади прокурора місцевої прокуратури включити ОСОБА_1 у рейтинговий список кандидатів на зайняття посад прокурорів в Коломийській місцеві прокуратурі прокуратури Івано-Франківської області та направити цей рейтенговий список в прокуратуру Івано-Франківської області для призначення позивача ОСОБА_1 на вакантну посаду прокурорів Коломийської місцевої прокуратури.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Кишинський М.І.
Судді: Боршовський Т.І.
Черепій П.М.
Постанова складена в повному обсязі 01 липня 2016 року.