Постанова № 58921810, 30.06.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
805/880/16-а
Номер документу
58921810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2016 р. Справа № 805/880/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля», Відокремлений підрозділ шахта «Добропільська», про стягнення пені за прострочення сплати страхових внесків, суд -

В С Т А Н О В И В:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області (далі за текстом «позивач» або «ФСС») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля», Відокремлений підрозділ шахта «Добропільська» (далі за текстом «відповідач») про стягнення пені за прострочення сплати страхових внесків у розмірі 705949,58 гривень. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві є некомерційною, самоврядною організацією, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків і фінансується за рахунок страхових внесків страхувальників. Відповідачем не виконаний обов'язок щодо своєчасної і повної сплати страхових внесків до ФСС, у зв'язку із чим на несплачену суму недоїмки нарахована пеня в сумі 705949,58 гривень. Підставами позову зазначені ст.ст. 42,52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», п.п. 4.12, 5.1, 8.4 «Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України». Просив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати пені у сумі 705949,58 гривень.

Представники сторін надали суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

За таких підстав суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області (далі за текстом «позивач» або «ФСС») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля», Відокремлений підрозділ шахта «Добропільська» (далі за текстом «відповідач») про стягнення пені за прострочення сплати страхових внесків у розмірі 705949,58 гривень.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16.02.2012року по справі №2а/0570/1524/2012 у позвних вимогах Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля», Відокремлений підрозділ шахта «Добропільська», про стягнення пені за прострочення сплати страхових внесків було відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.04.2012року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2012 року у справі № 2а/0570/1524/2012 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Добропільська» про стягнення пені було скасовано.

Позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Добропільська» про стягнення пені були задоволені частково.

Було стягнуто з Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Добропільська» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області суму пені у розмірі 72225,87 грн.87 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.06.2014року по справі №К/9991/30013/12 постанови Донецького окружного адміністративного суду від 16.02.2012року та Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.04.2012року були скасовані. Справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.

Суд касаційної інстанції вказав на не з'ясування судами попередніх інстанцій періоду виникнення заборгованості, на яку Відділенням Фонду нарахована пеня у розмірі 72225,87грн., та не врахування, що до її складу могла б бути включена пеня, стягнута по судовим рішенням по справам №2а-39/10/0570, №2а-11506/10/0570, №2а/0570/4975/2011.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.07.2014року було прийнято до судового провадження адміністративну справу №2а/0570/1524/2012 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля», Відокремлений підрозділ шахта «Добропільська», про стягнення пені за прострочення сплати страхових внесків у розмірі 705949,58 гривень.

Разом з тим, внаслідок захоплення 16 вересня 2014 року незаконним озброєним формуванням двох корпусів Донецького окружного адміністративного суду, розташованих за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, буд.17, адміністративна справа №2а/0570/1524/2012 була втрачена.

Відповідно до ч.3 ст.277 КАС України судове провадження, втрачене до закінчення судового розгляду, не підлягає відновленню у встановленому цим розділом порядку. Заявник у цьому разі може пред'явити новий позов.

Таким чином, керуючись приписами ч.3 ст.277 КАС України позивачем було подано до суду зазначений позов.

Судом встановлено, що відокремлений підрозділ шахта «Добропільська» Державного підприємства «Добропіллявугілля» зареєстроване без права юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за кодом 26352481 є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Позивачем проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Відокремленому підрозділі Шахта «Добропільська» Державного підприємства «Добропіллявугілля» за період з 01.12.2010 р. по 30.09.2011р., за результатами якої складено акт № 194 від 29.12.2011 р. Згідно цього акту, виявлені порушення строків сплати страхових внесків, за що нарахована пеня у розмірі 705949,58грн.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV (далі - Закон №1105-ХІV) та підпункту 4.12 пункту 4 «Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» від 20.04.2001 № 12, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Інструкція), роботодавець як страхувальник зобов`язаний своєчасно і повно сплачувати в установленому порядку страхові внески в Фонд соціального страхування від нещасних випадків.

Частиною 2 статті 52 Закону №1105-ХІV, в редакції що діяла по 1 січня 2011 року, було передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

Відповідно до ст. 15 Закону №1105-ХІV страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.

«Статутом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 18 квітня 2000 року №4, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не надано право встановлювати засади юридичної відповідальності за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня.

Статтею 92 Конституції України встановленою, що виключно законами України визначаються, зокрема, засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.

Пунктом 1.1 рішення Конституційного Суду України від 30.05.2001 № 7-рп/2001 «У справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частин першої, третьої статті 2, частини першої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про відповідальність юридичних осіб) роз'яснено, що положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ним безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить, зокрема, офіційне тлумачення Конституції України та законів України. З питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Згідно з ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

В періоді, який перевірявся, не існувало закону, який передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Такими чином, пункти 4.12,5.1, 8.4 «Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» не можуть бути правовою підставою для нарахування та стягнення пені за період після 01.01.2011року. Водночас, суд зазначає, що до 01.01.2011 року підставою для нарахування страховикам пені за порушення строку сплати страхових внесків з загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, були положення ст.49 та ч.2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

З 01.01.2011 року вони втратили чинність на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

З наданої позивачем до суду довідки від 06.04.2012 року № 01/11-02/423 вбачається, що на недоїмку зі страхових внесків за період 01.12.2010 року по 31.12.2010 року нарахована пеня у розмірі 72225,87 грн.

Згідно пункту 7 розділу VIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким визначено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Враховуючи те, що нарахування пені за період 01.12.2010 року по 31.12.2010 року у розмірі 72225,87 грн. було здійснено позивачем до 01.01.2011 року, суд вважає позовні вимоги в цій частині обгрунтованими.

Таким чином, позивачем на момент нарахування пені з 01.01.2011 року застосована неіснуюча норма Закону, що робить вимоги про стягнення суми цієї пені необґрунтованими.

Доводи позивача про правомірність нарахування пені з посиланням на абзац 6 пункту 7 розділу VIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суд не приймає до уваги, оскільки вказаною нормою визначено, що законодавцем за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування залишені повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності вказаним Законом, однак, підстави для застосування штрафних санкцій та нарахування пені за законодавством, яке втратило чинність, не передбачено.

Разом з тим, суд зазначає, що спірна пеня в розмірі 72225,87 грн. не була предметом розгляу у справах №2а-39/10/0570, №2а-11506/10/0570, №2а/0570/4975/2011, що підтверджується постановами Донецького окружного адміністративного суду по справам №2а-39/10/0570, №2а-11506/10/0570, №2а/0570/4975/2011, з яких вбачається, що предметом розгляду зазначених справ є або стягнення страхових внесків без нарахування пені, або стягнення пені за періоди що передували спірному періоду в цій справі.

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, як є суб'єкт владних повноважень при вчиненні певних дій, діяв без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована ця дія, та без дотримання принципу верховенства права.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.

Згідно ст.94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля», Відокремлений підрозділ шахта «Добропільська», про стягнення пені за прострочення сплати страхових внесків в розмірі 705949,58 гривень - задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Добропільська» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області суму пені у розмірі 72225,87 грн. (сімдесят дві тисячі двісті двадцять п'ять гривень 87 копійок).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Галатіна О.О.