Справа № 2-а/679/75/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2016 року Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі головуючого судді Ходоровського Б.В., при секретарі Федорчук Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Згідно позовної заяви ОСОБА_1, уточнень до позову від 14 червня 2016 року та усних пояснень в судовому засіданні, в органах прокуратури України він працював з 21.10.1994 року по 06.03.2014 року, протягом цього часу обіймав низку прокурорсько-слідчих посад-старшого помічника Котовського транспортного прокурора Південно-Української транспортної прокуратури, старшого слідчого прокуратури та прокурора прокуратури м. Нетішина.
01 грудня 2009 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» управлінням Пенсійного фонду України в м. Нетішині йому призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до наказу прокурора Хмельницької області він звільнений з органів прокуратури 06.03.2014 року за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
Частиною 17 ст.50-1 Закону «Про прокуратуру» у редакції №1789-ХІІ, яка діяла на час призначення йому пенсії, працівникам прокуратури призначені пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року збільшено заробітну плату працівникам прокуратури, що є підставою для перерахунку пенсії і не визначає відсотки заробітку з якого призначається пенсія, а визначає розмір заробітної плати.
Ним отримана довідка прокуратури Хмельницької області №18-268 вих16 від 21.03.2016 року про перерахунок заробітної плати станом на 1 грудня 2015 року.
25.03.2016 року ним подано до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 90% та у відповідності до довідки прокуратури Хмельницької області №18-268 вих16 від 21.03.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії.
Листом управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині від 01.04.2016 №1782/03 йому відмовлено у перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та виплаті її без обмеження максимального розміру згідно довідки №18-268 вих16 від 21 березня 2016 року, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213.
З посиланням на ст.22, ст. 58 ч. 1 Конституції України, ст.5 ЦК України просить визнати вищевказані дії управління Пенсійного фонду України в місті Нетішині щодо відмови у перерахунку йому пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати без обмеження максимального її розміру протиправними; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Нетішині здійснити з 1 квітня 2016 року перерахунок та виплату йому пенсії з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати в розмірі, зазначеному у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-268 вих 16 від 21 березня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії; стягнути на його користь судові витрати за рахунок Державного бюджету України.
Представник відповідача позов не визнала і пояснила, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Враховуючи неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними Законами не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, відповідно провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням довідки № 18-268 вих 16 від 21.03.2016 року немає законних підстав. Просить в позові відмовити.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Згідно ст. 50-1 ч. 1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-УІ, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини 13-18 ст. 50-1 Закону "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів №3668-УІ та № 1789-ХІІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» у редакції №1789-ХІІ, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно з абзацом першим пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Оскільки пенсія позивачу призначена 01.12.2009 року, то при здійсненні перерахунку пенсії у цій справі має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 6 жовтня 2015 року (справа №127/11720/14-а). Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Конституційний Суд України у своєму рішенні №4-рп/2016 від 8 червня 2016 року визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.12.2009 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», у розмірі 90% від середнього заробітку.
25.03.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області із завою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 90% та у відповідності до довідки № 18-268 вих.16 від 21.03.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії.
01.04.2016 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), відповідач порушив соціальні права і свободи позивача.
За встановлених судом обставин, рішення управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області №1782/03 від 01.04.2016 про відмову позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції чинній на час виникнення у позивача права на перерахунок) з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-268 вих.16 від 21 березня 2016 року, слід визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
Згідно ч. 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступає стороною у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 11,14, 71, 86, 94, 158-163, 256 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області від 01.04.2016 №1782/03 щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, у розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 01 квітня 2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області провести з 01 квітня 2016 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення у позивача права на перерахунок) з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-268 вих-16 від 21 березня 2016 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 21 коп.
Звернути до негайного виконання постанову суду в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ходоровський Б.В.
Копія вірна:
Суддя Ходоровський Б.В.