Справа № 640/9038/16-а
н/п 2-а/640/205/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.2016
Суддя Київського районного суду м. Харкова Діденко С.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Харкова про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, у якому вона просить визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району у ХМР, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2014р. в розмірі 80%; стягнути з Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 551,20грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що з 23.01.2014р. вона одержує пенсію за віком по ЗУ «Про державну службу», яку їй призначено у розмірі 80% від заробітної плати. Вона звернулася до відповідача -УПФУ у Київському районі м.Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем, виданої управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району ХМР. Рішенням УПФУ у Київському районі м.Харкова від 31.05.2016р. №161 їй відмовлено в перерахунку пенсії, з підстав , передбачених статтею 37-1 ЗУ «Про державну службу» №3723-ХІІ (в редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014р.) щодо умов та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям за рішенням Кабінету Міністрів України. Вважає рішення відповідача по справі протиправним.
Відповідач надав заперечення на позов, в якому просить суд в задоволені позову відмовити. Посилається на те, що відповідно до пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до спеціальних законів (у тому числі Закону України "Про державну службу") та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" фінансується за рахунок кощтів Державного бюджету України. З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII (ділі по тексту - Закон №76), згідно з пунктом 2 частини 11 якого текст статті 37-1 Закону №3723 викладений у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», яким передбачались умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року.10.12.2015р. Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про державну службу» №889-VIII, який набув чинності 01.05.2016 р. В статті 90 вищезазначеного Закону зазначається, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Посилання позивача на підвищення заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015р. вважає недоречним, бо з . 01.05.2016р. набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889-VIII, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд , у відповідності до ст.183-2 КАС України, вирішує справу в порядку скороченого провадження у відсутність сторін.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування,їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач Т.Ю. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Київському районі м. Харкові, з січня 2014 року їй призначена пенсія державного службовця за віком на підставі Закону України «Про державну службу» (арк. справи 11-12).
Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міськради про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 17.05.2016 року № 2645-02 вбачається, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 7480,20 грн. (арк. справи 10).
Рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 31.05.2014 № 96 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з підстав, зазначених у п 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 про скасування з 01.06.2015 р. норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України (арк. справи 8-9).
Законом України від 28.12.2014 р. № 76-VІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» пункт 11 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений в наступній редакції, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців врегульований пунктом - постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» в якому зазначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі дoкумeнтiв, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови). Згідно пункту 3 Постанови № 1013 вбачається, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431,432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Цією ж постановою виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005 роз'яснено розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Визнання законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод. Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення відповідача по справі прийнято у спосіб, який не відповідає статті 22 Конституції України та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно - правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає, або суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини. Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення статті 37-1 цього закону, які були чинними на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2015 року.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та зобов'язання здійснити перерахування пенсію позивача як державного службовця з 01.12.2015 року, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтею 19 Конституції України, статтями 2, 4, 8, 11, 17, 18, 69, 71, 154, 158-164 Кодексу адміністративного судочинства України, п. «є» положеннями Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», положеннями Закону України «Про державну службу», суд -
На підставі викладеного, керуючись ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району у ХМР, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2014р. в розмірі 80%.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна)грн..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ