Справа № 263/7270/16-а
Провадження № 2-а/263/174/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2016 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Томілін О.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду із адміністративним позовом до відповідача про перерахунок індексації пенсії, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, отримуючи пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач не працює з 25.11.2014 року. Позивач звернулась до відповідача про отримання даних щодо проведення індексації її пенсії, та з відповіді від 19 травня 2016 року довідалась про порушення відповідачем її прав при проведенні індексації пенсії. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не проведення позивачеві індексації пенсії та необчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком в період з 25 листопада 2014 року та не визначення фіксованої суми індексації, її не нарахування та виплату з 01.09.2015р. Представниками відповідача при обчисленні суми індексації пенсії позивача за спірний період не було враховано положень п. 4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Також зазначає, що відповідачем вірно було визначено базовий місяць листопад 2014 року, але індексацію пенсії та обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком з цього часу відповідач не проводив, у вересні 2015р. не визначено фіксовану суму індексації, що свідчить про те, що пенсія позивача не індексується, так як за цей період індекс інфляції кожного місяця перевищує 101 відсоток.
На підставі переліченого просила суд визнати неправомірними бездіяльність відповідача та зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області з 01 вересня 2015 року нарахувати та виплатити їй суму індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015р. з урахуванням фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця листопада 2014р. та індексу споживчих цін за період з грудня 2014р. з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету ПФУ.
Ухвалою суду від 10.06.2016 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 01.09.2015 року по 07.12.2015 року на підставі вимог ст.99 КАС України.
Представник відповідача направив письмові заперечення на позов, з яких слідує, що статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
За ст. 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
За п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до абзаців 1 та 2 п. 5 Порядку в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. В разі ж, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1,4 Порядку.
За п. 10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється, починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Отже, з 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п. 9 прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними. Бюджетами ПФУ на 2014-2016р.р. не закладено коштів на проведення індексації.
Відповідно, загальний розмір пенсії позивача з урахуванням всіх доплат та надбавок складає з 01.05.2016р. - 2016,89 гривень.
На підставі вищезазначених обґрунтувань просив у задоволенні вимог позивача відмовити.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку про часткове задоволення позову за наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком. З 25.11.2014р. позивачу встановлено статус непрацюючого пенсіонера.
Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі за текстом постанови - Закон) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
За ст. 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно до ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно з п. 1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 06 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
За п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до абзаців 1 та 2 п. 5 Порядку в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. В разі ж, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1, 4 Порядку.
За п. 10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Згідно із абзацом 3 пункту 5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
З наданих сторонами документів вбачається, що останнє підвищення загальної суми пенсії позивачеві відбулось у травні 2016 року до 2016,89 грн. у зв'язку із збільшенням доплати за понаднормовий стаж. Розмір основної пенсії було підвищено з 01.01.2016р. з 1563,24грн. до 1614,58грн. Індексація пенсії позивачу не проводилася.
Відповідно до виданої відповідачем довідки про базові місяці останнім базовим місяцем для розрахунку сум індексації пенсії позивача визнано листопад 2014 року, але при проведенні індексації пенсії застосовуються коефіцієнти індексації пенсії, які були встановлені для індексації у грудні 2014р., що також визнається обома сторонами в своїх письмових поясненнях.
Отже, із вказаної дати відповідач має обов'язок відповідно до пункту 1-1 Порядку проводити індексацію пенсії наростаючим підсумком.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За даними, представленими відповідачем розмір призначеної і фактично отриманої пенсії з листопада 2014 року став дорівнювати 1563,24 грн., з того часу відповідач не збільшував розмір пенсії за рахунок індексаційних сум наростаючим підсумком. Попри те, що за даними Державного комітету статистики індекс споживчих цін за вказаний період перевищував 101 відсоток (листопад 2014 року - 101,9; грудень 2014 року - 103,0; січень 2015 року - 103,1, лютий 2015 року - 105,3; березень - 110,8; квітень 114,0; травень - 102,2; червень - 100,4; липень - 99,0; серпень 99,2; вересень - 102,3; жовтень - 98,7; листопад - 102,0; грудень - 100,7; січень 2016р. - 100,9; лютий - 99,6; березень 101,0; квітень - 103,5), тобто за загальним правилом мало відбуватися подальше збільшення фактично виплаченої пенсії за рахунок сум індексації наростаючим підсумком.
Разом з тим 28 грудня 2014 року до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни, зокрема доповнено статтю 5 частиною шостою такого змісту: «Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.»
Одночасно з цим пунктом 6-4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Аналогічні норми були закріплені у пункті 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 та 2015 рік.
З урахуванням встановлених по справі обставин, положень закону, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині зобов'язання відповідача здійснити індексацію пенсії ОСОБА_2 з 08.12.2015 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, та визнання такого не нарахування протиправним.
Керуючись ст.ст. 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області в частині не нарахування індексації пенсії ОСОБА_2, починаючи з 08.12.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, починаючи з 08.12.2015 року здійснити індексацію пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя судовий збір у розмірі 551 гривня 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя О.М. Томілін