Справа № 522/11456/16-а
Провадження № 2-а/522/664/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Кравчук Т.С.,
при секретарі - Антонецькому С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси, у якому просить визнати неправомірними та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси від 26.05.2016 за № 135 щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90 % виходячи з розміру місячного заробітку за посадою слідчого прокуратури м. Одеси ОСОБА_1, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 15 грудня 2015 року на підставі довідки № 373 прокуратури Одеської області від 24 лютого 2016 року відповідно до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону N 107-VІ від 28.12.2007, виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати..
У судове засідання позивач надав заяву, в якій позов підтримує в повному обсязі та просить суд розглянути справу за його відсутністю.
Представник відповідача просив справу розглядати за його відсутності, просить відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у запереченнях на позов.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, як утримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90 відсотків з середнього заробітку з посади слідчого прокуратури м. Одеси з продовженням трудової діяльності, позивач перебуває з квітня 2008 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону N 107-УІ від 28.12.2007, який діяв на час виходу на пенсію, «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку».
З часу взяття на облік в Управлінні пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, позивачу неодноразово робився перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90 відсотків.
У зв'язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 25.05.2016 я звернувся до УПФУ в Приморському районі м. Одеси з заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку №373 прокуратури Одеської області від 24.02.2016, згідно якої встановлено збільшений розмір заробітної плати слідчого прокуратури м. Одеси. Так, у вказаній довідці зазначено, що на посаді слідчого прокуратури м. Одеси з 15.12.2015 заробітна плата і доплати, які передбачені законодавством, складають 16 789 (шістнадцять тисяч сімсот вісімдесят дев'ять гривень) 92 копійки.
Рішенням Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 26.05.2016 за № 135 (копія додається) позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з більшого заробітку з тих підстав, що пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку)всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року застосовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії / щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну Службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Пенсію за вислугу років довічно у розмірі 90% від суми місячного заробітку ОСОБА_1 вже призначено у квітні 2008 року на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону N 107-УІ від 28.12.2007, що була чинною на час призначення пенсії, яким регулювались питання пенсійного забезпечення прокурорських і слідчих органів прокуратури України, тому і перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної пенсії у квітні 2008 року, тобто 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати.
Так відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11. в редакції Закону N 107-VІ від 28.12.2007 передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Оскільки на день призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у квітні 2008 року була чинна ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону N 107-VІ від 28.12.2007, яка передбачала пенсію у 90 %, то, відповідно перерахунок пенсії повинен проводитись з урахуванням вимог цієї ж норми закону у розмірі 90 % від середнього заробітку слідчого прокуратури м. Одеси у зв'язку зі збільшенням посадового окладу.
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок пенсії) проводиться за документами пенсійної справи та документами додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернень за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії повинен проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих пенсіонерами, тобто на підставі довідки прокуратури Одеської області № 373 від 24.02.2016, наданої позивачем до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси.
Внесені Законом України та № 1166-VIІ від 27.03.2014 зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та іншими нормативними актами щодо розміру пенсії у відсотках стосуються не перерахунку вже призначеної пенсії, а порядку призначення та перерахунку пенсії прокурорам і слідчим, яким пенсії / щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про прокуратуру» у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення на загальних підставах з 1 червня 2015 року.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята і сімнадцята ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Законів України № 3668-УІ від 08.07.2011 та №1166-УІІ від 27.03.2014 не зазнали.
Згідно з ч.І ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В рішеннях Конституційного Суду України №8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги), та № 5-рн/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, зокрема, прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, як і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, в тому числі працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а13), від 17.12.2013 (справа № 21- 445а13), від 06.10.2015 (провадження № 127/11720/14а).
У рішенні Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україна проголошено соціальною правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України, повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією за законами України (стаття 1, частина перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, на забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціально захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Також Конституційний суд України у своєму рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою соціального права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, у зв'язку з тим що пенсія за вислугу років була призначена ОСОБА_1 згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону N 107-VI від 28.12.2007, то вона підлягає перерахунку виходячи з розміру раніше призначеної пенсії у квітні 2008 року, тобто 90 відсотків від суми місячного заробітку з причини підвищення заробітної плати з урахуванням фактично отримуваних мною виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення з роботи.
З урахуванням вищевказаного, оцінивши всі обставини у їх сукупності, суд вважає, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2 7, 8, 11, 17, 86, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси від 26.05.2016 за № 135 щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90 % виходячи з розміру місячного заробітку за посадою слідчого прокуратури м. Одеси ОСОБА_1, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у зв'язку зі збільшенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 15 грудня 2015 року на підставі довідки № 373 прокуратури Одеської області від 24 лютого 2016 року відповідно до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону N 107-УІ від 28.12.2007, виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м.Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя 11.07.2016