Ухвала суду № 58899190, 30.06.2016, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
905/1613/16
Номер документу
58899190
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр. Науки, 5

У Х В А Л А

30.06.2016р. Справа № 905/1613/16

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гринько С.Ю., при секретарі судового засідання Татарині Б.Т., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали позовної заяви

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Метбудзабезпечення, м. Красноармійськ

до відповідача Публічного акціонерного товариства ДТЕК Добропільська ЦЗФ, м. Добропілля

про стягнення 36023,10 грн.

СУТЬ СПОРУ:

05.05.2016 р. позивач звернувся до господарського суду з позовною вимогою про стягнення з відповідача 36023,10 грн. основного боргу за зобов»язаннями.

В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на невиконання відповідачем грошового зобовязання за договором № 1615-ЦД від 15.12.2015 р. за поставлену продукцію відповідно видаткової накладної № РН-0000182 від 11.02.2015 р.

23.05.2016 року представником позивача надано заяву про повернення помилково сплаченого судового збору у розмірі 1378,00 грн. за платіжним дорученням № 2015 від 12.11.2015 року.

21.06.2016 року у судовому судовому засіданні оголошено перерву на 30.06.2016 року для надання сторонами документів в підтвердження врегулювання спору шляхом оплати відповідачем суми боргу.

30.06.2016 року на електронну адресу надійшло клопотання відповідача про залучення до матеріалів справи копії платіжного доручення № НОМЕР_1 від 15.06.2016 року, за яким відповідачем сплачена сума боргу перед позивачем в сумі 36023,10 грн.

Після оголошення перерви, у судове засідання 30.06.2016 року представники сторін не явились, про час і місце якого були повідомлені належним чином у судовому засіданні 21.06.2016 року, про що свідчить відповідний протокол судового засідання про оголошення перерви по справі.

Неявка представників сторін не обмежує права суду на вирішення спору по суті за достатністю документів відповідно до ст. 75 ГПК України.

Перевіряючи надані позивачем документи до позовної заяви, якими він обґрунтовує позовні вимоги, встановивши фактичні обставини та їх повноту, надавши юридичну оцінку цим обставинам, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Предметом і підставою даного спору є стягнення заборгованості за договором поставки.

Підставою, на яку посилається позивач в обґрунтування своїх вимог, є договір № 1615-ЦД від 13.01.2015 року, специфікація та видаткова накладна № РН-0000182 від 11 лютого 2015 року, за якими уповноваженим представником відповідача за довіреністю отриманий товар на умовах оплати в строки, встановлені договором.

Оцінюючи надані документи, господарський суд надає правову оцінку документам, на які посилається позивач, як на підставу позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.

13.01.2015 року позивач та відповідач підписали договір № 1615-ЦД, за яким позивач зобовязався поставити у власність відповідача продукцію та/або обладнання виробничо-технічного призначення, в асортименті, кількості, у строки, за ціною та з якісними показниками, узгодженими сторонами договором та специфікаціях, а відповідач зобовязався прийняти та оплатити поставлену у його власність продукцію у відповідності з умовами договору.

За своїм змістом та правовою природою договір № 1615-ЦД від 13.01.2015 року, на який позивач посилається як на підставу своїх вимог, є договором поставки та підпадає під правове регулювання норм статті 712 Цивільного кодексу України та статей 264-271 ГК України. В частині, що не суперечить Договору, до вказаного правочину також застосовуються норми Цивільного кодексу України, які регулюють правила купівлі-продажу (статті 655-697 ЦК України).

Поставка продукції проводиться партіями в асортименті, кількості, за цінами, з якісними показниками та в строки, узгоджені сторонами у специфікаціях(п.4.1).

Умови поставки продукції DDP (Инкотермс-2000). Місце пункту призначення вказуються сторонами у відповідних специфікаціях до договору (п. 4.2).

Пунктом 4.3 договору встановлена обовязковість позивача надати товарно-супровідні документи, зокрема рахунок-фактуру.

Розрахунки за поставлену позивачем продукцію за договором здійснюються відповідачем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок позивача протягом 5 робочих днів з 60 календарного дня від дати поставки відповідної продукції на підставі отриманого відповідачем рахунку та при умові надання позивачем належним чином оформленої податкової накладної, а також документів , передбачених розділом 4 договору.

Відповідно до пункту 8.1 договору, договір вступає в силу з моменту його підписання обома сторонами та погодили, що у випадку належного виконанням обома сторонами своїх обовязків, строк дії договору встановлюється до 31.12.2016 року включно. У випадку не виконання (неналежного виконання) сторонами (стороною) своїх обовязків за договором, строк його дії продовжується до повного виконання сторонами всіх прийнятих на себе зобовязань.

Оскільки договором сторони врегулювали і узгодили всі істотні умови для договору купівлі-продажу, він вважається укладеним і таким, що відповідає діючому законодавству.

За умовами статті 193 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону і укладеного договору. Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обовязковим для виконання сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи на виконання умов договору та специфікації до нього 11.02.2015 року позивачем поставлена у власність відповідача продукція на суму 36023,10 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи документами, а саме:

- специфікація від 13.01.2015р., видаткова накладна № РН-0000182 від 11 лютого 2015 року на суму 36023,10 грн. (з ПДВ) рахунок-фактура № СФ-0002448 від 28 вересня 2015 року.

Продукція прийнята без будь-яких зауважень, що підтверджують підписи уповноважених осіб на видатковій накладній.

Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобовязаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Зобовязання відповідача щодо сплати отриманого товару викладені пунктом 5.4 договору: розрахунки за поставлену позивачем продукцію за договором здійснюються відповідачем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок позивача протягом 5 робочих днів з 60 календарного дня від дати поставки відповідної продукції на підставі отриманого відповідачем рахунку та при умові надання позивачем належним чином оформленої податкової накладної, а також документів , передбачених розділом 4 договору.

Після порушення провадження у даній справі, відповідачем сплачена сума боргу у повному обсязі в розмірі 36023,10 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи копією платіжного доручення № НОМЕР_1 від 15 червня 2016 року.

Відповідно до п. 11 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо, зокрема, відсутній предмет спору, зокрема, в наслідок сплати боргу під час його вирішення.

Оскільки матеріалами справи доведена сплата відповідачем заборгованості за поставлену позивачем продукцію у розмірі 36023,10 грн., яка є предметом позову у даній справі, господарський суд вважає доцільним припинити провадження у даній справі на підставі до п. 11 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України в звязку з відсутністю предмету спору.

Оскільки з вини відповідача виник спір, на нього покладаються судові витрати у розмірі, сплаченому позивачем.

Щодо заяви позивача від про повернення помилково сплаченого судового збору у розмірі 1378,00 грн. за платіжним дорученням № 2015 від 12.11.2015 року, господарський суд виходить з наступного.

За приписами п.2.2 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, який затверджено наказом № 43 від 29.01.2013р. Міністерства фінансів України, у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Казначейства, зокрема, формують розрахункові документи і здійснюють повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

В силу норм п.2.9 вказаного нормативно-правового акту порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та порядки взаємодії органів Казначейства з органами, що згідно із законодавством контролюють справляння надходжень бюджету, регламентуються окремими нормативно-правовими актами.

Процедуру повернення коштів помилково або надміру зарахованих до державного або місцевого бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державною (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначає Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом № 787 від 03.09.2013р. Міністерства фінансів України.

Згідно з п.3 зазначеного нормативно-правового акту повернення помилково зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення готівковими коштами за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).

Відповідно до приписів п.5 вказаного Порядку повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету зборів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за подання даного позову 12 листопада 2015 року платіжним дорученням № 2015 помилково сплачений судовий збір у розмірі 1378,00 грн. на користь господарського суду Запорізької області (код 38025409).

18.05.2016 року позивач сплатив судовий збір за подання даного позову на користь господарського суду Донецької області у розмірі 1378,00 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією від 18.05.2016 року.

У постанові № 106 від 16.02.2011р. Кабінету Міністрів України Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету в якості органів, що контролюють справляння надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 22030000 (судовий збір та надходження від звернення застави у дохід держави згідно з наказом №11 від 14.01.2011р. Міністерства фінансів України Про бюджетну класифікацію), визначена Державну судова адміністрація України.

Згідно з положеннями п.8.1 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, який затверджено наказом №43 від 29.01.2013р. Міністерства фінансів України, щодня у регламентований час за результатами обробки інформації органи Казначейства формують виписки з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих у Головних управліннях Казначейства, у вигляді електронного реєстру розрахункових документів та у разі потреби роздруковують їх. За результатами розподілу платежів між державним та місцевими бюджетами органи Казначейства формують Відомість розподілу платежів до бюджетів. Зазначені виписки та Відомість розподілу платежів до бюджетів в електронному вигляді надаються відповідно до затверджених порядків взаємодії Казначейства України з органами, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Водночас, господарський суд Донецької області володіє інформацією лише про надходження судового збору до бюджету за встановленими для вказаного судового органу реквізитами.

Виходячи з того, що господарський суд Донецької області позбавлений можливості підтвердити або спростувати відомості про надходження до бюджету судового збору за платіжним дорученням № 2015 від 12 листопада 2015 року, а також з огляду на те, що судовий збір був сплачений помилково та не підлягає поверненню за ухвалою суду, господарський суд у даному випадку не є органом, що контролює справляння відповідного надходження до бюджету.

Таким чином, для вирішення питання про повернення судового збору рекомендуємо звернутись до територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5), для отримання подання з метою подальшого звернення до відповідного органу Державної казначейської служби України.

При цьому, звертаємо увагу заявника на наступні положення п.п.5, 10 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом № 787 від 03.09.2013р. Міністерства фінансів України, подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету. Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою. У заяві платник може визначити довірену особу для отримання коштів, що мають бути повернені йому з бюджету. У такому разі до заяви про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання коштів довіреною особою, засвідчена згідно з вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи. Заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.

Керуючись пунктом 11 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, частиною першою ст. 7 Закону України «Про судовий збір», господарський суд -

УХВАЛИВ:

Припинити провадження у справі № 905/1613/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Метбудзабезпечення про стягнення 36023,10 грн. з відповідача Публічного акціонерного товариства ДТЕК Добропільська ЦЗФ у звязку з відсутністю предмету спору.

У заяві Товариства з обмеженою відповідальністю Метбудзабезпечення» про повернення помилково сплаченого судового збору за платіжним дорученням № 2015 від 12 листопада 2015 року відмовити.

Надіслати позивачу Товариству з обмеженою відповідальністю Метбудзабезпечення м.Красноармійськ оригінал платіжного доручення № 2015 від 12 листопада 2015 року.

Суддя С.Ю. Гринько