
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
11 липня 2016 року Справа № 914/2894/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді: Куровського С.В.(доповідач),
суддів: Ткаченко Н.Г., Погребняка В.Я.,
розглянувши касаційну
скаргу Державного агентства резерву України
на постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.05.2016 ( в
частині відмови у стягненні 22351976,31 грн. штрафних санкцій)
по справі № 914/2894/15 господарського суду міста Києва
за позовом Заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах
держави в особі Державного агентства резерву України
до Відкритого акціонерного товариства "Львівський завод
автонавантажувач"
про повернення самовільно відчужених матеріальних цінностей
державного резерву та стягнення 22351976,31 грн,
В С Т А Н О В И В :
До Вищого господарського суду України Державним агентством резерву України подано касаційну скаргу на постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.05.2016 ( в частині відмови у стягненні 22.351.976.31 грн штрафних санкцій) по справі №914/2894/15 разом із клопотаннями про відстрочення сплати судового збору.
Касаційна скарга Державного агентства резерву України не відповідає вимогам ст.111 ГПК України, якою передбачено вимоги щодо форми і змісту касаційної скарги, зокрема, відповідно до ч. 4 даної статті до касаційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Згідно з п. 4 ч.1 ст. 1113 ГПК України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
До касаційної скарги Державне агентство резерву України додало клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, до якого агентство державного резерву не внесено.
В ст. 129 Конституції України закріплено, що здійснюючи свої конституційні обов'язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За змістом положень ст. 8 Закону, питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом (п. 3 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.11.2015 №01-06/2093/15 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" (зі змінами та доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 22.05.2015 №484-VIII)").
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Як вбачається, клопотання про відстрочення сплати судового збору Державним агентством резерву України мотивоване тим, що виділення додаткового фінансування для Держрезерву із загального фонду бюджету не здійснено, що унеможливлює здійснити вчасну оплату судового збору у встановленому законом порядку та розмірі.
Однак, супереч вимогам ст. 33 ГПК України Державним агентством резерву України до касаційної скарги та заяви про відстрочення сплати судового збору не додано жодних доказів на підтвердження неможливості сплати ним судового збору в установленому порядку і розмірі.
До того ж заявником не наведено та не подано доказів на підтвердження того, що він зможе сплатити судовий збір у встановленому розмірі протягом визначеного процесуальним законом строку розгляду касаційної скарги.
Таким чином, з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про судовий збір", колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотання Державного агентства резерву України про відстрочення сплати судового.
Оскільки до касаційної скарги Державним агентством резерву України не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, то касаційна скарга підлягає поверненню без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 1113 ГПК України.
Відповідно до ч.3 ст.1113 ГПК України після усунення обставин, зазначених у пунктах 1, 2, 3, 4 і 6 частини першої цієї статті, касаційна скарга може бути подана повторно з клопотанням про відновлення пропущеного процесуального строку для подання касаційної скарги.
На підставі викладеного та керуючись ст. 86, п.4 ст.1113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити Державному агентству резерву України у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги на постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.05.2016 (в частині відмови у стягненні 22351976,31грн штрафних санкцій) по справі № 914/2894/15.
Касаційну скаргу Державного агентства резерву України на постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.05.2016 (в частині відмови у стягненні 22351976,31грн штрафних санкцій) по справі № 914/2894/15 повернути без розгляду.
Головуючий Куровський С.В.
Судді Ткаченко Н.Г.
Погребняк В.Я.