УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2016 року Справа № 876/3272/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.
судді Матковська З.М.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 року у справі № 813/283/16 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Ярчовецька сільська рада Зборівського району Тернопільської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Ярчовецька сільська рада Зборівського району Тернопільської області про: визнання протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Ярчовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, оформлену листом від 22.01.2016 року № 31-19-0.51-1554/2-16; зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області розглянути питання щодо надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність вказаної земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне. Позивач звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га до якого долучив графічні матеріали із позначенням бажаного місця розташування земельної ділянки. Відповідач, як зазначає позивач, протиправно відмовив у наданні такого дозволу, оскільки ділянка, яку позивач бажає отримати у власність, зарезервована для передачі громадянам України, військовослужбовцям ЗСУ, МВС, СБУ та інших військових формувань, які беруть (брали) участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України. Позивач вважає, що нормами Земельного кодексу України не передбачено такої підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а тому відповідач, прийнявши оскаржене рішення, порушив його право, як громадянина України, на отримання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що гарантоване ст.121 Земельного кодексу України.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 року у справі № 813/283/16 адміністративний позов задовольнити повністю. Визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Ярчовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, оформлену листом від 22.01.2016 року № 31-19-0.51-1554/2-16. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області розглянути питання щодо надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Ярчовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області подало апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права просить постанову суду скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити повністю.
За відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Ярчовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, до якого долучив графічні матеріали із позначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.
Головне управління Держгеокадастру України у Тернопільській області листом №31-19-0.51-1554/2-16 від 22.01.2016р. відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки масив, в якому позивач бажає отримати земельну ділянку у власність, зарезервований для учасників антитерористичної операції для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
У відповідності до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Варто зазначити, що п.7 ст.118 ЗК України чітко визначено підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а також зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, надає мотивовану відмову у його наданні.
У клопотанні щодо виділення земельної ділянки зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Матеріалами справи доведено, що позивач, при зверненні до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, подав всі необхідні документи, передбачені нормами ЗК України.
Відповідач відмовив позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, з тих підстав, що масив, в якому знаходиться бажана для приватизації земельна ділянка, зарезервована для учасників антитерористичної операції для ведення особистого селянського господарства, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015р. №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операцій та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками».
Частиною 31 п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. №15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» визначено, що Держгеокадастр, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені у встановленому порядку його територіальні органи.
Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затверджене наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.02015р. № 17, відповідач є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Згідно з п.п.1,2 Розпорядження Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити: розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції; надання в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідної інформації Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
Відповідно до п.4 Розпорядження рекомендовано органам місцевого самоврядування: розміщувати на власних офіційних веб-сайтах інформацію про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції; розглядати в першочерговому порядку звернення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; надавати в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідну інформацію Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
Відтак, зі змісту Розпорядження вбачається, що ним не встановлюються порядок та умови резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції, а лише доручено визначити земельні ділянки на території області, призначені для відведення учасникам антитерористичної операції або членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції.
Згідно з ст.1 Меморандуму про співпрацю від 19.11.2015р. між відділом Держгеокадастру у Зборівському районі Тернопільської області та Ярчовецькою сільською радою, то такий укладений з метою надання взаємодопомоги та отримання позитивного результату в частині вирішення питань забезпечення учасників АТО земельними ділянками; привернення уваги до існуючих проблем у відповідній сфері та сприяння їх вирішенню; створення умов, які спрямовані на зниження напруженості в суспільстві і формування позитивного іміджу діяльності органів держаної влади та місцевого самоврядування; сприяння впровадженню конструктивного діалогу між громадянами та владою; формування реєстру земельних ділянок, зарезервованих для передачі учасникам АТО із зазначенням місцезнаходження, загальної площі земельної ділянки, її цільового призначення, кількості учасників АТО; здійснення інформаційно - просвітницької роботи щодо роз'яснення норм і положень земельного законодавства з метою підвищення правової обізнаності та поінформованості учасників АТО через засоби масової інформації та мережі Інтернет.
З аналізу Меморандуму вбачається, що в ньому не розмежовано обов'язків сторін щодо резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції або членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції.
Земельним кодексом України передбачено механізм безоплатної передачі земель сільськогосподарського призначення у власність та вичерпні підстави для відмови в цьому, а тому відповідач не мав право відмовляти позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність з підстав, не передбачених Земельним кодексом України.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції є законним та не підлягає скасуванню, оскільки суд першої інстанції, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують. Керуючись ст. 160, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 року у справі № 813/283/16 без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М.
Матковська З.М.