Ухвала суду № 58896622, 07.07.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2016
Номер справи
826/22540/15
Номер документу
58896622
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/22540/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.

У Х В А Л А

Іменем України

07 липня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Ганечко О.М.,

суддів: Коротких А.Ю., Федотов І.В.,

при секретарі Біднячук Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Київблагоустрій» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.04.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради, Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради про визнання протиправним та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради про визнання протиправним та скасування рішень.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.04.2016 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано припис №1503537 від 05.05.2015р.

Визнано протиправним та скасовано доручення від 19.08.2015р. №286/08-15 в частині нежитлового будинку, який належить на праві власності ОСОБА_2 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Визнано протиправним дії Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по демонтажу та знесенню нежитлового будинку, який належить на праві власності ОСОБА_2 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Присуджено пропорційно з бюджетних асигнувань Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у розмірі 487,20грн. та з Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у розмірі 974,40грн. на користь ОСОБА_2 понесені ним витрати по сплаті судового збору.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Представник апелянта, підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити. Постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі.

Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради не з'явився, будучи належним чином повідомленим, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради 05 травня 2015 року проведено перевірку правомірності встановлення (розміщення) тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_1.

У зв'язку із встановленим порушенням пункту 20.1.1 Правил благоустрою міста Києва інспектором запропоновано позивачу надати проектно-дозвільну документацію протягом семи днів, а в разі відсутності документів демонтувати МАФ власними силами, про що складено припис №1503537.

У зв'язку із невиконанням зазначеного припису, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради прийнято рішення, яке оформлено дорученням №286/08-15 від 19.08.2015р., яким відповідно до Положення про Департмаент міського благоустрою та збереження природного середовища» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та п. 13.3.2 Правил благоустрою міста Києва, доручено вжити КП «Київблагоустрій» заходи шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, зокрема щодо павільйону належного позивачу за адресою: АДРЕСА_1.

В подальшому, Комунальним підприємством «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради, на виконання вказаного доручення, 16.09.2015р., розпочато демонтаж зазначеного вище павільйону.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач, відповідно до договору купівлі-продажу нежитлового будинку від 01.09.2005р., придбав нежилий будинок - торгівельний павільйон (в літ. А), розташований за адресою: АДРЕСА_1 загальна площа 41,2кв.м.

Вказаний об'єкт було зареєстровано на праві приватної власності за ОСОБА_4 (продавець) на підставі свідоцтва про право власності на нежилий будинок НОМЕР_1 від 24.10.2001р. на підставі наказу «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна» від 24.10.2001р., записано в Реєстрову книгу №49П-95, за реєстровим №4993П.

Договір оренди на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 укладений з попереднім власником нежитлового приміщення ОСОБА_4, 15.09.2000 року термін 10 років.

У 2005 році в зв'язку із зміною власника нежитлового приміщення, позивач звернувся до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради із заявою про переоформлення договору оренди вказаної земельної ділянки.

05.10.2011 року, позивач звернувся до Головного Управління земельних ресурсів із заявою внести зміни в базу даних земельного кадастру по ділянці № 78:013:002 в частині користувача земельної ділянки в зв'язку з переходом права власності на нежитловий будинок за адресою: АДРЕСА_1.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було сплачено земельний податок за користування зазначеною вище земельною ділянкою.

Також, як вбачається з позитивного висновку КМСУДІЕ «Київдержекспертиза» від 25.10.2010р. та акту про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта зареєстровано 10.09.2011р., зазначений павільйон вирішений у металевому каркасі, стіни цегляні, внутрішня поверхня стін оздоблена гіпсокартонною системою, порожнини стін заповнені мінералватними плитами, столярка - алюмінієва, стелі - підвісні системи, стіни санвузлу обличковані керамічною плиткою.

Окрім цього, з наявних в матеріалах справи копій облікової справи по вказаному вище об'єкту вбачається, що його загальна площа складає - 41,2кв.м., з яких 37,6кв.м. - основна та 3,6кв.м. - допоміжна, а основні елементи будинку виконані, зокрема: фундамент - бутовий стрічковий, стіни та перегородки - керамзитобетонні, перекриття - залізобетонні.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", органи місцевого самоврядування забезпечують організацію благоустрою населених пунктів, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 затверджено Правила благоустрою міста Києва. Пунктами 19.1, 19.2 зазначених Правил передбачено, що контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог вказаного вище Закону, Правил благоустрою міста Києва здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який виконує функції інспекції з питань благоустрою в місті Києві, іншими структурними підрозділами в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами. Департамент надає методичні рекомендації та координує діяльність всіх підприємств, установ та організацій у сфері благоустрою території міста.

Уповноважені працівники Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в межах здійснюваного контролю мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Правил благоустрою міста Києва, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тобто, у відповідачів є компетенція щодо здійснення контролю з питань благоустрою в місті Києві, в межах якого здійснюються перевірки об'єктів та у випадку виявлення причин й умов, які можуть спричинити порушення благоустрою, вживаються заходи для їх усунення.

Так, демонтаж самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздільної торговельної мережі, об'єктів сезонної дрібнороздільної торговельної мережі здійснюється в чітко передбаченому пунктом 13.3 Правил благоустрою міста Києва порядку.

Відповідно до п. 13.3.1 Правил благоустрою міста Києва, у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій) вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.

04 вересня 2014 року Київською міською радою прийнято рішення № 62/62 "Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 24 лютого 2011 року № 56/5443 "Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради" та деяких рішень Київської міської ради" (далі - рішення), п. 3 якого доручено Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укладати договори щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою із суб'єктами господарювання відповідно до Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власників (користувачів) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24 лютого 2011 року № 56/5443.

Водночас, пунктом 4 вказаного Рішення визначено, що Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до 31 грудня 2014 року договори щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою з власниками тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності укладати тільки за умови наявності тимчасової споруди в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва.

Відповідно до п. 1.4 Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власників і користувачів) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва (додаток до Рішення), пайова участь (внесок) в утриманні об'єктів благоустрою залучається з метою надання власникам ТС, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власникам (користувачам) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства права реалізувати свій проект встановлення (розміщення) ТС, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства на території міста Києва.

Крім того, встановлення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально - культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності вчиняється на підставі контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, яка видається на підставі паспорту прив'язки тимчасової споруди, оформлений Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, укладеного між Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та власником тимчасової споруди (п. 15.3.5 Правил благоустрою м. Києва).

Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу КМР (КМДА), затвердженого розпорядженням Київської міської ради від 27 січня 2011 року № 94, зі змінами відповідно до розпорядження КМДА від 12.12.2012 р. № 1205, до повноважень Департаменту належить, зокрема, здійснення контролю за станом благоустрою міста, а також контролю за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Правил благоустрою м. Києва.

Відповідно до покладених на нього завдань Департамент вживає заходів щодо впорядкування об'єктів благоустрою міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів та споруд, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів тощо; виявляє тимчасові споруди, що розміщені без відповідної документації, та застосовує заходи впливу до власників відповідно до законодавства України та Правил благоустрою м. Києва.

Департамент має право, зокрема: - вимагати від підприємств, установ, організацій, суб'єктів підприємницької діяльності та громадян, у власності або користуванні яких знаходяться території, будівлі споруди, інженерні мережі, транспортні магістралі тощо усунення виявлених порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Правил благоустрою міста Києва, а також вживати заходів щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства України у сфері благоустрою; - здійснювати контроль в межах компетенції за демонтажем безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів та споруд, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів тощо.

Підпунктом 5.10 Положення, встановлено, що Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою, рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо.

Відповідно до п. 6 Положення, Департамент має право, зокрема, здійснювати у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо (п. 6.7)., надавати відповідні доручення профільним структурним підрозділам, зокрема підпорядкованих комунальним підприємствам та контролювати їх виконання (п. 6.25).

Отже, враховуючи викладене вище, та наявних в матеріалах справи доказів, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що торгівельний павільйон розташований за адресою: АДРЕСА_1 не підпадає під визначення тимчасової споруди за ознаками площі, будівельних матеріалів з яких вона виготовлена, наявності фундаменту.

Тому, видання відповідних рішень та вчинення на їх виконання певних дій, що оскаржуються, було здійснено суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів розділів ХІІІ, ХІХ та ХХ Правил благоустрою міста Києва, які до вказаного торгівельного павільйону, що є нежитловим приміщенням, застосовані бути не можуть.

Окрім цього, в оскаржуваному приписі Комунальне підприємство «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради зазначено порушення позивачем вимог п. 20.1.1 Правил благоустрою м. Києва, проте, вказаний пункт не містить в собі такої підстави, як самовільне зайняття частини території під розміщення тимчасової споруди, а жодних інших фактів порушення Правил благоустрою м. Києва в ньому не зазначено.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування припису №1503537 від 05.05.2015р.; визнання протиправним та скасування доручення від 19.08.2015р. №286/08-15 в частині нежитлового будинку, який належить на праві власності позивачу та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та визнання незаконними дії відповідача - 1 по демонтажу та знесенню нежитлового будинку, який належить на праві власності позивачу та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 підлягають задоволенню.

За таких обставин, апеляційна скарга є необґрунтованою, її доводи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у її задоволенні необхідно відмовити, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Київблагоустрій» - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.04.2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М. Ганечко

Судді: І.В. Федотов

А.Ю. Коротких

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді: Коротких А. Ю.

Федотов І.В.