КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/673/16 Головуючий у 1-й інстанції: Скалозуб Ю.О.
Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Борзнянське лісове господарство" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Борзнянське лісове господарство" до Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ
Державне підприємство "Борзнянське лісове господарство" звернулось до суду з адміністративним позовом до Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області (далі - Бахмацька ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12.11.2015 № 0001021500 та від 11.02.2016 № 0000071500.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що ДП "Борзнянське лісове господарство" (код 00993455) зареєстроване в якості юридичної особи, як платник податків перебуває на обліку в Бахмацькій ОДПІ та зареєстроване платником збору за спеціальне використання лісових ресурсів.
28.10.2015 року працівниками Бахмацької ОДПІ була проведена камеральна перевірка податкового розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів за 1 квартал 2015 року ДП "Борзнянське лісове господарство" та складено акт перевірки №818/1530/00993455.
Перевіркою встановлено, що засобами електронного зв'язку підприємство подало до Бахмацької ОДПІ податковий розрахунок зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів від 07.05.2015 за вх.№ 9089055842 за 1 квартал 2015. В розрахунку задекларовано до сплати за звітний квартал сума збору в розмірі 42 108,98 грн. в тому числі: сума збору за деревину заготовлену в порядку рубок головного користування - 38 987,52 грн., донарахована сума збору в разі перерахунку з початку року - 3121,46 грн. Підприємством до 01.04.2015 виписано лісорубних квитків на загальну суму 106 237,73 грн. Тобто, сума збору за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування за 1 квартал 2015 року, що вказана платником в податковому розрахунку не співпадає з загальною сумою виданих лісорубних квитків на 1 квартал 2015 року (106237,73 грн.), а тому ним порушено п. п. 256.1 1.1 п. 256.11 ст. 256 розділу IX Податкового кодексу України.
За результатами висновків акта перевірки від 28.10.2015 №818/1530/00993455, Бахмацькою ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 за платежем збір за спеціальне використання лісових ресурсів за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 16 812,55 грн. (а.с. 152).
ГУ ДФС у Чернігівській області в ході розгляду скарги підприємства на зазначене податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 було встановлено, що згідно акту перевірки було виписано лісорубних квитків за 1 квартал 2015 року на суму 106 237,73 грн. Згідно поданого податкового розрахунку за 1 квартал 2015 року задекларована сума в розмірі 42 108,98 грн., а відхилення становить 64 128,75 грн.
Крім того, Бахмацькою ОДПІ до ДП "Борзнянське лісове господарство", згідно вищевказаного податкового повідомлення-рішення, застосована штрафна санкція в розмірі 16 812,55 грн. - 25% від суми рентної плати 67 237,73 грн. відповідно до 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, замість 3 206,44 грн. - 5% від суми 64 128,75 грн. згідно п. 120.2 ст. 120 податкового кодексу України.
ГУ ДФС у Чернігівській області встановило, що зайво застосована сума штрафних санкцій становить 13 606,11 грн. (16812,55 грн. - 13606,11 грн. = 3206,44 грн.), у зв'язку з чим контролюючий орган:
- скасував податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 в частині збільшення грошового зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі фінансових санкцій в сумі 13 606,11 грн., а скаргу від 19.11.2015 № 636 ДП "Борзнянське лісове господарство" задовольнив;
- залишив без змін податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 в частині збільшення грошового зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі фінансових санкцій в сумі 32 0644,11 грн., а скаргу від 19.11.2015 № 636 ДП "Борзнянське лісове господарство" в цій частині залишив без задоволення;
- зобов'язав Бахмацьку ОДПІ прийняти та направити до ДП "Борзнянське лісове господарство" податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3 206 грн. на підставі п. 120.2 ст. 120 Податкового кодексу України.
На підставі зазначеного Бахмацькою ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500 за платежем збір за спеціальне використання лісових ресурсів за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 3 206,44 грн. (а.с. 153).
Основним нормативно-правовим актом, що регулює спірні правовідносини є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - Податковий кодекс України, ПК України).
Відповідно до підпункту 60.1.3 пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.
При цьому, пункт 60.4 статті 60 цього Кодексу визначає, що в даному випадку таке податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням ГУ ДФС у Чернігівській області від 21.01.2016 № 190/10/25-01-10-04-15 було частково скасоване оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500. Грошове зобов'язання раніше прийнятого оскаржуваного податкового повідомлення-рішення було зменшено на 13 606,11 грн.
Податковим органом на адресу позивача було надіслано нове податкове повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500, що було вручене підприємству.
За таких обставин, в силу приписів пункту 60.4 статті 60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 вважається відкликаним з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500, яке містять зменшену суму грошового зобов'язання.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 на момент розгляду справи є нечинним, а тому позовні вимоги ДП "Борзнянське лісове господарство" в частині скасування податкового повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 не підлягають задоволенню, оскільки таке податкове повідомлення-рішення є відкликаним в силу підпункту 60.1.3 пункту 60.1, пункту 60.4 статті 60 Податкового кодексу України
Щодо правомірності винесення контролюючим органом податкового повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500, колегія суддів зазначає наступне.
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. 67 Лісового кодексу України, у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів, як заготівля деревини.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. № 761, лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
При обчисленні сум рентної плати позивач виходив з обсягів фактично заготовленої ним деревини.
Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 9 даного Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Як зазначено в ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про те, що видані позивачу лісорубні квитки є по своїй суті документами, які надають право на заготівлю деревини, але не підтверджують факт її заготівлі, вони в силу приписів наведених норм не є первинними документами, а тому і підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій з заготівлі деревини бути не можуть. Відповідно, податкова звітність на лісорубних квитках також ґрунтуватись не може.
Згідно п. 22.1 ст. 22 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Відповідно до п. 23.1 ст. 23 Податкового кодексу України базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування.
База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання.
Відповідно до п. 29.1 ст. 29 Податкового кодексу України обчислення суми податку здійснюється шляхом множення бази оподаткування на ставку податку із/без застосуванням відповідних коефіцієнтів.
Згідно п. 256.1 ст. 256 Податкового кодексу України платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Як зазначено в пп. 256.2.1 п. 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів є деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування.
Згідно із пп. 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України, сума рентної плати обчислюється суб`єктами лісових відносин, які видають спеціальні дозволи, і зазначається у таких дозволах.
Відповідно до п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Як зазначено у податковому розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2012 р. № 1404, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2013 р. за № 172/22704, у рядку 1.1 має зазначатись сума збору за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування.
Податкову декларацію з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал та перше півріччя 2015 р. позивач подавав саме за цією формою оскільки на момент настання строків їх подання форму такої декларації ще не було затверджено.
Як зазначено у примітці 9 розрахунку з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування, що є додатком 8 до Податкової декларації з рентної плати, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 р. № 719, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.09.2015 р. за № 1051/27496, у рядку 5.1 вказаного додатку має зазначатися сума рентної плати, нарахована за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування, відповідно до підпункту 256.2.1 пункту 256.2 статті 256 розділу ІХ Податкового кодексу України.
Таким чином, буквальне тлумачення зазначених вище норм права свідчить про те, що об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів є деревина, саме фактично заготовлена в порядку рубок головного користування, протягом звітного календарного кварталу. З цієї ж причини нарахування рентної плати виходячи лише з даних отриманих у звітному кварталі лісорубних квитків є неможливим, оскільки календарний квартал фактичного заготовлення деревини за цими квитками із календарним кварталом їх видачі можуть не співпадати. Тобто, нарахування рентної плати виходячи лише з даних отриманих у цьому кварталі лісорубних квитків, не зважаючи на відсутність факту повного заготовлення деревини за цими квитками, є безпідставним та не відповідають вимогам Податкового кодексу України.
Підпункт 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України лише міститься вказівка про необхідність зазначення сум рентної плати у лісорубних квитках, однак об`єкту оподаткування, встановленого в п. 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України, яким є заготовлена деревина, від якого і має обчислюватись сума рентної плати, ця норма не змінює.
Зважаючи на те, що ДП "Борзнянське лісове господарство" в податковому розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 р. задекларувало рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів у розмірі 42 108,98 грн., що відповідає кількості деревини, фактично заготовленої позивачем у цьому періоді, нарахування позивачем рентної плати за перший квартал 2015 р. відбулося з дотриманням норм чинного законодавства України, зокрема, положень п. 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України.
Колегія суддів зазначає, що віднесення до собівартості продукції першого кварталу 2015 року рентної плати, нарахованої на виписані лісові квитки в 1 кварталі 2015 року, по яких не було здійснено фактичної заготовки деревини, приведе до спотворення показника собівартості виробництва продукції та собівартості реалізації продукції.
Визначення (розрахунок) задекларованого податку здійснюється виходячи із об'єкта та бази оподаткування, а базою оподаткування при нарахуванні ренти є фактично заготовлені об'єми деревини.
За наведеного, позивачем було правильно і достовірно визначена сума рентної плати, виходячи із бази оподаткування, так як фактично заготовлена деревина оформлена бухгалтерськими документами, а саме актами виконаних робіт по Договорах на розробку лісових деревних ресурсів (а.с. 51-85), відображена в бухгалтерському обліку належним чином як витрати підприємства та зобов'язання підприємства по сплаті рентної плати до бюджету. На підставі даних бухгалтерського обліку належна сума рентної плати задекларована в розрахунку рентної плати за 1 півріччя 2015 року була сплачена до держбюджету, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями №991 від 06 травня 2015 року, №1438 від 24 червня 2015 року та №1787 від 06 серпня 2015 року (а.с. 19, 20).
Відповідно до п. 120.2 ст. 120 Податкового кодексу України невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім - п'ятим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати).
Враховуючи, що в частині нарахування та сплати податкового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 р. ДП "Борзнянське лісове господарство" вимог податкового законодавства не порушило, нарахування позивачу штрафу у розмірі 3 206, 44 грн. за несвоєчасну сплату цього зобов`язання є протиправним.
За таких підстав податкове повідомлення-рішення Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області від 11.02.2016 № 0000071500 не ґрунтується на Законі, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст.198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу Державного підприємства "Борзнянське лісове господарство" задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції скасувати з постановленням нового рішення, про часткове задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За приписами ч. 6 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність стягнення на користь Державного підприємства "Борзнянське лісове господарство" здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1446,9 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Борзнянське лісове господарство" - задовольнити частково.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500 - скасувати.
Адміністративний позов Державного підприємства "Борзнянське лісове господарство" - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області від 11.02.2016 № 0000071500.
В решті позовних вимог Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року - залишити без змін.
Судові витрати в сумі 1446,90 грн. (одна тисяча чотириста сорок шість гривень 90 копійок) присудити на користь Державного підприємства "Борзнянське лісове господарство" за рахунок бюджетних асигнувань Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
суддя В.В.Файдюк
суддя Є.В.Чаку
Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.
Судді: Файдюк В.В.
Чаку Є.В.