Суддя Бугера О. В.
Справа № 644/3473/16-а
Провадження № 2-а/644/83/16
12.07.2016
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 липня 2016 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Бугери О.В.
за участю секретаря Ілова А.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Логачової В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачем 18.04.2016 року подано до суду відповідний позов. В обґрунтування позову зазначено, що він працював в органах прокуратури Харківської області з червня 1973 року на посадах помічника прокурора району, старшого помічника прокурора міста Харкова, заступника прокурора області та прокурора району. З 06 жовтня 2000 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла на час призначення пенсії. З 01 липня 2012 року йому було проведено перерахунок пенсії згідно до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31 травня 2012 року в зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді, з якої було нараховано пенсію у розмірі 80% заробітної плати, з якої було сплачено державні страхові внески. У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати на посаді прокурора району станом на грудня 2015 року, з якої була призначена пенсія, він звернувся до відповідача із з заявою про здійснення перерахунку пенсії та надав довідку від 10 лютого 2016 року за №18-79, видану Прокуратурою Харківської області про роботу та про місячний розмір заробітної плати за цією посадою станом на 1 грудня 2015 року.
Відповідачем було відмовлено в проведенні такого перерахунку відповідно до рішення комісії №4 від 01.03.2016 року. З даним рішенням позивач не згоден, оскільки вважає, що в п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII йдеться про спеціальні пенсії, які саме мають призначатися після 1 червня 2015 року. В той же час в цієї нормі нічого не йдеться про заборону здійснювати перерахунок раніше призначених пенсій цієї категорії. Просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова щодо відмови йому в перерахунку пенсії за вислугою років, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2015 року на підставі довідки Прокуратури Харківської області від 10 лютого 2016 року за №18-79 у розмірі 80% заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески, та здійснити відповідні виплати зазначених коштів.
В ході розгляду справи позивачем подано уточнену позовну заяву та визначено наступні вимоги скасувати рішення відповідача за №4 від 01.03.2016 року щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1995 року ( в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року), що діяла на момент виходу на пенсію в 2000 році, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-79 від 10.02.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми вказаної в ній заробітної плати з 01.03.2016 року та стягнути понесені ним судові витрати.
В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав, просив їх задовольнити, вважав, що рішення щодо відмови в проведенні перерахунку підлягає скасуванню. Також просив врахувати чисельну практику судів з приводу розгляду даної категорії спорів, просив провести перерахунок з моменту виникнення у нього права на такий перерахунок з 01.12.2015 року.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, підтримала доводи викладені в письмових запереченнях, що долучені до справи, а саме позивач дійсно перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію з 14.08.2000 року. З 05.11.2001 року позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 23 лютого 2016 року позивач звернувся з письмовою заявою до Управління з вимогою провести перерахунок пенсії по Закону України «Про прокуратуру», було надано оригінал довідки. За результатами розгляду заяви на засіданні комісії Управління 01.03.2016 року було прийнято рішення про відмову в задоволенні заяви. Наполягала на тому, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено розмір заробітку для обчислення пенсії. Порядок визначення заробітної плати для перерахунку та умови проведення перерахунку пенсії було передбачено п.4 та п.5 вказаної постанови, які було виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Чинним Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213) в прикінцевих положеннях зазначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України (п. 5). Тобто, на думку сторони відповідача це стосується й перерахунків вказаних пенсій. Оскільки закон про призначення всіх видів пенсії не був прийнятий, відповідачем правомірно було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. Також просили врахувати, що в позові вказано, що перерахунок потрібно провести з 01.12.2015 року, що не відповідає п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, бо днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами, а з відповідною заявою позивач звернувся 23.02.2016 року.
Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи №172745, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова та отримує пенсію з 14.08.2000 року.
З 05.11.2001 року позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» відповідно до розпорядження № 172745 від 30.11.2001 року.
23 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до Управління з вимогою провести перерахунок пенсії по Закону України «Про прокуратуру» (№ вх. В16-1242).
Позивачем до заяви було додано оригінал довідки прокуратури Харківської області від 10.02.2016 року № 18-79 про те, що він дійсно працював в Прокуратурі Харківської області на посаді прокурора району та про місячний розмір заробітної плати за цією посадою станом на 1 грудня 2015 року (а.с.11).
Рішенням комісії Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова від 01.03.2016 року №4 було відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку (витяг рішення комісії № 4 від 01.03.2016 року а.с.12). В обгрунтування рішення зазанчено, що п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року засовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України " Про державну службу", " Про прокуратуру", " Про судоустрій і статус суддів", " Про судову експертизу", " Про Національний банк України", Про службу в органах місцевого самоврядування", " Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, а отже пенсії відповідно до наведених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 13 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Така редакція положень ч.18 ст.50-1 Закону існувала до набуття чинності Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII. З 01.01.2015 року редакція цієї частини була змінена, та діяла в слідуючій редакції - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року не зазнали.
Таким чином, суд вважає що рішення відповідача про відмову в проведенні перерахунку підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання щодо строку проведення перерахунку пенсії, суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії 23.02.2016 року.
Пунктом 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 передбачено такі строки проведення перерахунків призначених пенсій: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву було подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву було подано після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії 23.02.2016 року, то позивач має право на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", саме з 01.03.2016 року.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 2, 17-19, 158-162 КАС України, Законом України «Про прокуратуру», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова №4 від 01.03.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1995 року ( в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року), що діяла на момент виходу на пенсію в 2000 році.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-79 від 10.02.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми вказаної в ній заробітної плати з 01.03.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Повний текст постанови виготовлений 12.07.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду, через Орджонікідзевський районний суд м.Харкова.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий: суддя О.В. Бугера