465/3406/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
02.07.2016 року Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Дзеньдзюри С.М.
при секретарі Стасишин А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова та просить визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 19.05.2016р. №71-Г/8 та зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії згідно з довідкою військової прокуратури Західного регіону України від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16 виходячи із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, доплати різниці між фактично отриманю пенсією та належною до сплати, починаючи з 15 грудня 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ст.50-І Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного грошового забезпечення без обмеження розміру з вересня 2009 року. 05 травня 2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16. Рішенням Управління пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова від 19.05.2016р.за №71-Г/8 йому було відмовлено у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі виданої прокуратурою довідки від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16. у зв»язку з тим, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, так як з 01.01.2015р. Законом України від 28.12.2014р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій праціникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак відповідний документ з цього приводу ще не прийнято. Вважає, що внаслідок дій відповідача порушені його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення. Відповідач (управління пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова) був зобов'язаний провести перерахунок пенсії на підставі його заяви від 05.05.2016р., довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, дав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю, визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 19.05.2016р. №71-Г/8 та зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії згідно з довідкою військової прокуратури Західного регіону України від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16 виходячи із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, доплати різниці між фактично отриманю пенсією та належною до сплати, починаючи з 15 грудня 2015 року.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечив повністю. Пояснив, що позивач з 18.09.2009р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до чинного на дату звернення за призначенням пенсії Закону України «Про прокуратуру». З 01.01.2015р. Законом України від 28.12.2014р. №76-VIIІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій праціникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак відповідний документ з цього приводу ще не прийнято. В задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що з 18 вересня 2009 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до чинногона дату звернення за призначенням пенсії Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячного грошового забезпечення без обмеження розміру. Розмір пенсії за вислугу років становить 8 122,34 грн.
Згідно із довідкою військової прокуратури Західного регіону України від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015р. №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505» за нормами, чинними на 15 грудня 2015 року, розмір посадового окладу за посадою (на день звільнення із служби) старший помічник військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України становить: 1 638,00 грн. Станом на 8 квітня 2016 року посадовий оклад за відповідною посадою становить 1 638,00 грн.
05.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16, що є підставою для перерахунку пенсії.
Рішенням управління пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова від 19.05.2016р. №71-Г/8 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії оскільки з 01.01.2015р. Законом України від 28.12.2014р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій праціникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Разом з тим відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.
Відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1790-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частини 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру" N 1790-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1790-XII вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1790-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1790-XII в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.
Так, відповідно до частини 1 ст.58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012р.
Отже право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.07.2012р., коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на які посилається у своїй відповіді управління пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова.
Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 05.05.2016р., документів пенсійної справи, довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16, а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. 11, 18, 160-163 КАС України,
п о с т а н о в и в :
позов задоволити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 19.05.2016р. №71-Г/8.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії згідно з довідкою військової прокуратури Західного регіону України від 15.04.2016р. №18/2-71 вих.16, виходячи із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, доплати різниці між фактично отриманю пенсією та належною до сплати, починаючи з 15 грудня 2015 року.
Судові витрати в розмірі 551,21 грн. здійснені позивачем ОСОБА_1 присудити з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Франківський районний суд м. Львова.
Суддя Дзеньдзюра С.М.