Постанова № 58868613, 06.07.2016, Козелецький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
06.07.2016
Номер справи
734/1583/16-а
Номер документу
58868613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/734/37/16 Справа № 734/1583/16-а

ПОСТАНОВА

іменем України

06 липня 2016 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Анохіна А.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, -

в с т а н о в и в:

04 травня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (надалі відповідач 1) та ОСОБА_3 обласного військового комісаріату (надалі відповідач 2) про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії.

В обґрунтування свого позову позивач зазначив, що проходив військову службу у військовій частині А2167 на посаді старшого радіотелефоніста 1 мінометного взводу мінометної батареї механізованого батальйону у військовому званні сержант. Відповідно до наказу командира 72 окремої гвардійської механізованої бригади від 27.04.2015 № 75-РС була звільнена з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоровя) ст. 26 Закону України «Про військової обовязок і військову службу». У звязку з указом Президента України «Про часткову мобілізацію» в серпні була призвана на військову службу і на даний час являється військовослужбовцем ЗС України. Після звільнення з військової служби у квітні 2014 перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 22.01.2016 з метою направлення відповідачем 2 на адресу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки для призначення позивачу пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації та грошової допомоги при звільненні з військової служби позивач звернувся на адресу відповідача 2 з інформаційним запитом. З метою перерахунку позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні з військової служби, позивач 22.01.2016 звернувся на адресу відповідача 1. Листом від 29.01.2016 відповідач 1 відмовив позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні з військової служби посилаючись на те, що дані виплати не є грошовим забезпеченням. Позивач вважає, що відповідачами порушені його права та законні інтереси щодо отримання пенсії за вислугу років, а саме невірне встановлення розміру пенсії за вислугу років та виплата пенсії у розмірі, меншому за той, на який позивач має право відповідно до законодавства України.

У судове засідання позивач не зявився, в матеріалах справи міститься заява з проханням справу розглядати без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в судове засідання не зявився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, в матеріалах справи міститься заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Представник відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату в судове засідання не зявився, в матеріалах справи міститься заперечення з проханням справу розглядати без участі представника, в задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до приписів частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали судом встановлено наступне.

Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-ХІІ) як особа, звільнена з військової служби та, відповідно, перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Чернігівській області.

ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом при направленні на адресу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки № 736 від 28.04.2015 до складових частин грошового забезпечення для призначення позивачу пенсії не було включено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу для оздоровлення, індексацію грошового забезпечення та грошову допомогу при звільненні з військової служби.

З метою перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні з військової служби позивач 22.01.2016 звернувся до Пенсійного фонду.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 29.01.2016 відмовило позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні з військової служби посилаючись на те, що вказані виплати не входять до складу грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсії за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ).

Військовослужбовцям у звязку з особливим характером військової служби, яка повязана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови КМ України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Виходячи з вищевикладеного, призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні.

Відповідно до абз. 2, 4, 5 п. 2.8. Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31 грудня 2014 року № 937 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції 22 січня 2015 року за № 73/26518 на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45"Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від ЗО січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Згідно п. 7 постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка погоджена з Міністерством оборони України і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/ 13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоровя звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» ст. 12 Закону (2262-ХІІ); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; копія паспорта.

Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат зобовязаний подати до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Відповідно до Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13 лютого 2008 року № 45, ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат зобовязаний надати до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Визначаючи частиною 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» складові грошового забезпечення військовослужбовців та частиною 4 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» складові грошового забезпечення, які враховуються для обчислення розміру пенсії, законодавець не міг врахувати усі виплати, які проводяться військовослужбовцям, чи які будуть встановлені їм в майбутньому. Саме тому, складові грошового забезпечення військовослужбовців, які визначені у ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не є вичерпними, як і у ч. 4 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 КУ перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у ЗС України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999р. № 8-рп/99, від 20.03.2002р. № 5-рп/2002).

Виходячи із викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розумінні сутності соціальних гарантій військовослужбовців зміст досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України, при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частиною першою ст. 237 КАС України.

Згідно з ч. 1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Частиною другою ст. 244-2 КАС України, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі 21-70а15, за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії. Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України ОСОБА_4 зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вимога позивача щодо зобовязання відповідача подати звіт про виконання судового рішення не є позовною. Покладення на відповідача такого обовязку є правом, а не обовязком суду.

З урахуванням конкретних обставин цієї справи суд не вбачає підстав для прийняття такого рішення.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», то питання про стягнення судового збору судом не вирішувалось.

Керуючись статтями 158, 163, КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії задовольнити.

Визнати бездіяльність ОСОБА_3 обласного військового комісаріату щодо не направлення на адресу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні протиправною.

Визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без врахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримувала протягом останніх 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби протиправними.

Зобовязати ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат скласти та подати до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку встановленої форми про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби до якої включити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 6247 гривень 89 коп., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 6247 гривень 89 коп., індексації у розмірі 14505 гривень 24 коп. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 22908 гривень 88 коп.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 6247 гривень 89 коп., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 6247 гривень 89 коп., індексації у розмірі 14505 гривень 24 коп. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 22908 гривень 88 коп. та виплатити ОСОБА_1, з урахуванням раніше виплачених коштів, заборгованість по пенсії починаючи з дати звернення до органу Пенсійного фонду України 22 січня 2016 року.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 6247 гривень 89 коп., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 6247 гривень 89 коп., індексації у розмірі 145505 гривень 24 коп. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 22908 гривень 88 коп. без обмеження кінцевої дати.

Постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Козелецького районного суду Чернігівської області апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Козелецького районного суду

Чернігівської області ОСОБА_4