Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
18 травня 2016 р. № 820/1303/16
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Тітова О.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Костіної А.В.,
представників сторін:
позивача - Шевцової Ю.В.,
відповідача - Климчука С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК" до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа: Головне Управління Державної казначейської служби України у Харківській області, про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд зобов'язати Західну об'єднану державну податкову інспекцію м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області виконати покладений законом обов'язок і подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а саме Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області, висновок про суми відшкодування податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК" (ідентифікаційний код 36060876) за вересень 2014 року з урахуванням уточненої податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року в сумі 3 780 961 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят тисяч дев'ятсот шістдесят одна гривня 00 коп.), що підлягає зарахуванню на рахунок ТОВ "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК".
Свій позов позивач обґрунтував тим, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 р., яке набуло законної сили, скасовано податкове повідомлення-рішення форма "В1" від 14.04.2015р. №0003021501 Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2014 року в розмірі 3780961,00 грн., щодо зменшення бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 3780961,00 грн. за вересень 2014 р., чим, по-перше, підтверджено право позивача на отримання відшкодування ПДВ за вересень 2014 р., та закінчена процедура судового оскарження неправомірного рішення СДПІ, внаслідок чого відповідно до правил та приписів п. 200.15 ст. 200 ПКУ та постанови КМУ № 39 від 17.01.11р. відповідач повинен був в 5-денний строк направити в органи казначейства свій висновок на перерахування позивачу бюджетне відшкодування ПДВ за вересень 2014 р у сумі 3780961,00 грн., але відповідач не виконав свої обов'язки і позивач до даного часу не отримав на банківський рахунок належної суми бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2014 р., у розмірі 3780961,00 грн., тому право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача виконати певні дії, встановлені законом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник СДПІ з обслуговування великих платників податків у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС в судове засідання не прибув, але надав до суду письмові заперечення, в якому проти позову заперечував та просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник управління державної казначейської служби у місті Харкові не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК" перебуває на податковому обліку в Західній об'єднаній державній податковій інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 р., яка набула законної сили, скасовано податкове повідомлення-рішення форма "В1" від 14.04.2015р. №0003021501 Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2014 року в розмірі 3780961,00 грн. чим, по-перше, підтверджено право позивача на отримання відшкодування ПДВ за вересень 2014 р., та закінчена процедура судового оскарження неправомірного рішення СДПІ, внаслідок чого відповідно до правил та приписів п. 200.15 ст. 200 ПКУ та постанови КМУ № 39 від 17.01.11р. відповідач повинен був в 5-денний строк направити в органи казначейства свій висновок на перерахування позивачу бюджетне відшкодування ПДВ за вересень 2014 р., у сумі 3780961,00 грн., але відповідач не виконав свої обов'язки і позивач до даного часу не отримав на банківський рахунок належної суми бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2014 р. у розмірі 3780961,00 грн.
Суд вказує, що орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13 - п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що всупереч наведених норм, відповідачем не виконані вказані дії, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд вказує, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
А згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 254 КАС України , суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК" до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа: Головне Управління Державної казначейської служби України у Харківській області, про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Західну об'єднану державну податкову інспекцію м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області подати до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області, висновок про суми відшкодування податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК" (ідентифікаційний код 36060876) за вересень 2014 року з урахуванням уточненої податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року в сумі 3 780 961 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят тисяч дев'ятсот шістдесят одна гривня 00 коп.), що підлягає зарахуванню на рахунок ТОВ "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (юридична адреса: вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 39860260) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРЕМІУМ ДОНЕЦЬК" (юридична адреса: вул. Клочківська, буд. 95, м. Харків, 61000, код ЄДРПОУ 36060876) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено протягом 23 травня 2016 року.
Суддя Тітов О.М.