ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2016 р.м. ОдесаСправа № 815/322/16
Категорія: 5.2 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Домусчі С.Д.
За участю: секретаря - Вишневської А.В.
представника апелянта - Ковташа Д.М. (довіреність від 26.04.2016 року)
представника позивача - Александрової Є.О. (довіреність від 28.01.2016 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської митниці Державної фіскальної служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2016 року по справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «Одеський консервний завод» до Одеської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство «Виробниче об'єднання «Одеський консервний завод» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці Державної фіскальної служби щодо ненадання у визначений законом строк висновку про повернення надмірно сплачених сум митних платежів у розмірі 241 508,23 грн., зобов'язати митницю прийняти висновок про повернення Товариству надмірно сплаченого до бюджету податку на додану вартість на загальну суму 241 508,23 грн. та направити висновок для виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України у відповідності до вимог чинного законодавства.
В обґрунтування позову зазначено, що на підставі рішень митниці про коригування митної вартості позивачем при митному оформленні товару сплачено до Бюджету в якості фінансової гарантії 241 508, 23 грн. Разом з цим, в судовому порядку скасовано рішення митного органу про коригування митної вартості товару. Отже, сума податків, сплачена декларантом згідно з митною вартістю товарів, неправомірно відкоригованою митним органом, у розумінні норм законодавства вважається надміру сплаченою цим декларантом на підставі незаконних рішень митниці. Проте в супереч вимогам чинного законодавства митний орган не дотримує процедуру повернення вказаних сум, відмовляється вчиняти дії щодо їх повернення підприємству, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2016 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі. Суд визнав протиправною бездіяльність Одеської митниці Державної фіскальної служби щодо ненадання у визначений законом строк висновку про повернення надмірно сплачених сум митних платежів у сумі 241 508,23 грн. Зобов'язав Одеську митницю Державної фіскальної служби прийняти висновок про повернення надмірно сплачених Приватним акціонерним товариством «ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ОДЕСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» до бюджету митних платежів у сумі 241 508,23грн. та направити висновок для виконання до відповідного органу Державної казначейської служби України.
В апеляційній скарзі Одеська митниця Державної фіскальної служби, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, невідповідність висновків обставинам справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 8 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2014 року, по справі №815/1551/14 визнано протиправними та скасовано рішення Південної митниці Міндоходів від 14.02.2014 року №500060006/2014/000008/2, №500060006/2014/000009/2 про коригування митної вартості товарів, картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 14.02.2014 року №500060006/2014/00011, №500060006/2014/00012, прийнятих митним органом під час митного оформлення товару, поставленого в межах зовнішньоекономічного контракту від 29.10.2013 року №029/13 між Приватним акціонерним товариством «Виробниче об'єднання «Одеський консервний завод» та ОсОО «АБАДА ТРЕЙД» (Киргизстан).
Оскільки оплата митних платежів проведена з урахуванням рішень митного органу, скасованих в судовому порядку, ПАТ «Виробниче об'єднання «Одеський консервний завод» звернулось в митницю із заявами від 29.09.2015 року №1083, від 17.11.2015 року №1283, від 21.12.2015 року №1433 про повернення з бюджету на банківський рахунок підприємства надмірно сплачених коштів у розмірі 241 508,23 грн. (а.с.50-53, 57-58, 63-66).
До заяв позивач додавав рішення суду у справі №815/1551/14; платіжне доручення від 18.02.2014 року з відміткою банку про проведення платежу; митні декларації від 19.02.2014 року №500060006/2014/000447, №500060006/2014/000448; платіжне доручення від 17.09.2015 року з відміткою банку про проведення платежу в підтвердження відсутності заборгованості на момент звернення із заявами.
Проте митний орган залишив вказані заяви без задоволення, про що повідомив позивача в своїх листах від 27.10.2015 року №3265/10/15-70-25-01, від 04.12.2015 року №3824/10/15-70-25-01, від 31.12.2015 року №15-70-25-01 (а.с. 54-55, 60-62, 67-69).
Підставою для залишення заяв позивача без задоволення стала наявність у підприємства заборгованості зі сплати пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за невиконання зоб; ініціювання митницею проведення перевірки Товариства відповідно до положень Податкового кодексу України щодо включення сум ПДВ, що заявник просить повернути з держбюджету, до сум податкового кредиту і відсутність станом на момент розгляду заяви відповіді від ГУ ДФС в Одеській області з порушеного митницею питання; відсутність станом на момент розгляду заяви роз'яснень Департаменту адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання ДФС щодо єдиного підходу при розгляді заяв платників податків про повернення надмірно сплачених митних платежів внаслідок скасування судами рішень про коригування митної вартості товарів; не проведення процедур та не застосування форм контролю, передбачених Митним кодексом України, зокрема, за наслідками невиїзної документальної перевірки.
За таких обставин митний орган не вбачав правових підстав для повернення з бюджету заявлених підприємством коштів.
Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки митниця не виконує обов'язок щодо повернення позивачу необґрунтованих витрат у зв'язку із винесенням контролюючим органом незаконних рішень, вказані суми підлягають поверненню позивачу шляхом зобов'язання органу вчинити ці дії у порядку, визначеному Законом.
Колегія суддів висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову вважає правильними, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п. 43.1-43.5 ст. 43 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Згідно із ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Алгоритм дій державних органів щодо повернення платникам податків, зокрема, митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, врегульовано Порядком повернення вказаних коштів.
Так, відповідно до п.п. 1, 2, 3, 4 Розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби від 20.07.2007 року №618, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Вказана заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Уповноважений Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
При цьому, виходячи зі змісту п. 11 Порядку від 20.07.2007 року №618 відмова у поверненні коштів у встановленому порядку можлива за умови відсутності підстав для такого повернення.
Як вірно встановив суд першої інстанції, підставою для звернення позивача із заявою про повернення на рахунок підприємства коштів стало скасування в судовому порядку рішень митного органу, за якими підприємство провело надмірну оплату визначених митницею платежів.
На думку колегії суддів, встановлення судовим рішенням, яке набрало законної сили, факту неправильного визначення митної вартості, є достатньою та самостійною підставою для повернення надміру сплачених коштів платником.
Крім того, колегія суддів врахує, що сума податків, відкоригована на підставі незаконних рішень митниці на суму 241 508,23 грн., зарахована до Державного бюджету, із заявою на повернення цих коштів позивач звернувся в межах строку, визначеного п.п. 43.2 ст. 43 Податкового кодексу України, п. 2 Розділу ІІІ Порядку від 20.07.2007 року №618, із необхідним пакетом документів, в тому числі і щодо відсутності у підприємства боргу з податків та інших платежів до бюджету.
Колегія суддів у повній мірі погоджується з висновком суду першої інстанції, що не виконання за таких обставин митним органом процедурних обов'язків щодо вирішення питання про повернення надміру сплачених платником коштів є протиправною бездіяльністю органу, а отже визначення обов'язку митного органу прийняти висновок про повернення з бюджету надмірно сплачених митних платежів та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, є належним способом відновлення порушеного права Товариства.
Враховуючи викладене, оскільки протиправна бездіяльність митного органу щодо розгляду заяви позивача на повернення надмірно сплачених коштів знайшла своє підтвердження під час розгляду справи, митний орган фактично відмовляється виконувати покладений на нього обов'язок щодо забезпечення повернення коштів, сплачених позивачем до бюджету на підставі незаконних рішень органу, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано вбачав всі підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити відповідні дії в судовому порядку.
З огляду на викладене, оскільки висновки суду першої інстанції обґрунтовані та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують, колегія суддів на підставі ст. 200 КАС України приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Одеської митниці Державної фіскальної служби - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Повний текст ухвали складено та підписано 08.07.2016 року.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
С.Д. Домусчі