УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2016 року Справа № 876/3989/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
з участю секретаря Кіри Н.В.,
представника відповідача Базилян К.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області щодо неналежного розрахунку та виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи, яка виникла внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби. Зобов'язано Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову, оскільки розмір одноразової грошової допомоги позивачу був обчислений у відповідності до пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908, а саме: виходячи тільки з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою. ОСОБА_2 є особою, статус якої визначено та регулюється Кодексом цивільного захисту України, а тому на останнього не розповсюджується дія Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", відтак підстави для врахування положень цього Закону під час нарахування грошової допомоги відсутні.
Позивач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлявся про час і місце слухання справи, і оскільки його явка в суді не є обов'язковою, апеляційний розгляд справи проведено у його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказом УДСНС України у Волинській області "Про кадрові питання" від 24.09.2015 року №453 старшину служби цивільного захисту ОСОБА_2, водія 2 державної пожежно-рятувальної частини, звільнено зі служби цивільного захисту у відставку (із зняттям з військового обліку) за підпунктом 3 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (за станом здоров'я) та виключено з кадрів ДСНС України з 25.09.2015 року на підставі подання т.в.о. начальника 2 державної пожежно-рятувальної частини Терещука В.О., свідоцтва про хворобу ЛЕК ДСНС України у Волинській області від 21.09.2015 року №311, затвердженого ЦЛЕК ДСНС України 22.09.2015 року та рапорту ОСОБА_2
Із довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 03.11.2015 року серії 12 ААА №245210 вбачається, що позивачу встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням військової служби.
Відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та довідки МСЕК від 03.11.2015 року серії 12 ААА №245210 УДСНС України у Волинській області прийнято наказ від 18.02.2016 року №64, яким передбачено виплату позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі 29700,00 грн. як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, шляхом перерахування вказаних коштів на його картковий рахунок.
Відповідно до статті 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно зі пунктом 3 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року №593, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
Відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивача відповідно до наказу від 24.09.2015 року №453 звільнено зі служби цивільного захисту за станом здоров'я із зняттям з військового обліку. При цьому, ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908 затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок №908).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №908 грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі, зокрема, 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Пунктом 3 Порядку №908 визначено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Водночас відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дана норма кореспондується із частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання пріоритетним є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Колегія суддів зазначає, що з системного аналізу вищезазначених правових норм слідує, що у разі настання інвалідності ІІІ групи, що настала в період проходження військової служби, особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту виплачується одноразова грошова допомога в порядку та на умовах, визначених Порядком №908 в розмірі 36-місячного грошового забезпечення, яке відповідно до Постанови №1294, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно наказу начальника УДСНС України у Волинській області від 18.02.2016 року №64 позивачу виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 29700,00 грн. як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби .
При цьому, з матеріалів справи слідує, що відповідачем проведено виплату одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку з настанням інвалідності ІІІ групи, виходячи лише з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою, яку займав позивач на день звільнення.
Водночас відповідно до грошового атестату №3 ОСОБА_2, виданого начальником ДПРЧ-1 УДСНС України у Волинській області, до складових грошового забезпечення позивача включено: оклад за спеціальним званням у розмірі 55,00 грн.; посадовий оклад у розмірі 605,00 грн.; надбавку за вислугу років у розмірі 165,00 грн.; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 412,00 грн.; ризик у розмірі 165,00 грн.; премію у розмірі 1058,75 грн.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що розмір грошового забезпечення позивача на день звільнення складав 2460,75 грн., однак останньому виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 29700,00 грн., що за розрахунком не відповідає 36-місячному грошовому забезпеченню, а відтак при розрахунку та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи відповідачем істотно порушено обсяг прав та інтересів позивача, визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постановою №1294.
При цьому судом першої інстанції вірно не взято до уваги доводи представника відповідача на те, що ОСОБА_2 є особою, статус якої визначено та регулюється Кодексом цивільного захисту України, а тому на останнього не розповсюджується дія Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", оскільки позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням саме військової служби.
Аналогічної правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України, про що свідчать ухвали від 02.03.2016 року (справа №К/800/601/16) та від 19.04.2016 року (справа №К/800/3691/16).
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року у справі № 803/485/16 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді М.П.Кушнерик
О.І.Мікула
Повний текст ухвали виготовлений 06.07.2016 року.