Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2016 р. Справа №818/589/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М., суддів: Павлічек В.О., Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної пенітенціарної служби України про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав у судовому засіданні, мотивуючи свої вимоги тим, що з січня 2013 року він проходив службу в Сумському слідчому ізоляторі Державної пенітенціарної служби України в Сумській області. 09 жовтня 2015 року наказом начальника управління Державної пенітенціарної служби в Сумській області його звільнено у відставку Збройних Сил України за ст. 65 п. "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. 10 листопада 2015 року Сумською обласною МСЕК № 1 позивачу була встановлена третя група інвалідності з причини захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. У листопаді 2015 року позивач звернувся до управління Державної пенітенціарної служби України в Сумській області з заявою про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 23 Закону України "Про міліцію", додавши зазначену довідку МСЕК, свідоцтво про хворобу, довідку страхової компанії про неотримання страхових виплат, копію паспорта та ідентифікаційного номера. За результатами розгляду вказаної заяви комісія Державної пенітенціарної служби України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України вирішила призначити та виплатити грошову допомогу в сумі 23025,60 грн. При цьому комісією не було враховано норми чинного на час встановлення ОСОБА_1 інвалідності Закону України "Про міліцію" в редакції від 13.02.2015 р., але безпідставно застосовано Закон України "Про міліцію" в редакції від 20.12.1990 р. та відповідну до нього постанову Кабінету Міністрів України № 707 від 12.05.2007 р., якими передбачено, що в разі інвалідності працівника міліції, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. У свою чергу дія постанови Кабінету Міністрів України № 707 від 12.05.2007 р. "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції", яку застосували в даному випадку, обмежується в часі періодом від травня 2007 року по лютий 2015 року, що підтверджується ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 р. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобов'язати нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу у разі інвалідності в порядку та розмірі, визначеним ч. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" № 850 від 21.10.2015 р. з урахуванням виплачених сум. Просив позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, зазначив, що ОСОБА_1 було призначено та виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до чинного законодавства і в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. У свою чергу, відповідач діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з січня 2013 року проходив службу в Сумському слідчому ізоляторі Державної пенітенціарної служби України в Сумській області.
09 жовтня 2015 року наказом начальника управління Державної пенітенціарної служби в Сумській області № 163 о/с ОСОБА_1 звільнено у відставку Збройних Сил України за ст. 65 п. "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с.11).
10 листопада 2015 року Сумською обласною МСЕК № 1 за результатами визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках згідно з довідкою серії 10 ААА № 121267 на підставі акта огляду медико-соціальної експертної комісії № 644 від 10.11.2015 р. позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності 60%. Згідно з довідкою серії 10 ААВ № 933594 від 10.11.2015 р. до вказаного акта огляду позивачу з 30.10.2015 р. була встановлена третя група інвалідності з причини захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.13-14).
У листопаді 2015 року позивач звернувся до управління Державної пенітенціарної служби України в Сумській області з заявою про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 23 Закону України "Про міліцію", додавши зазначену довідку МСЕК, свідоцтво про хворобу, довідку страхової компанії про неотримання страхових виплат, копію паспорта та ідентифікаційного номера (а.с.60).
За результатами розгляду вказаної заяви комісія Державної пенітенціарної служби України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України ухвалила висновок про призначення та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги в сумі 23025,60 грн, що зафіксовано протоколом № 2-16 від 22.04.2016 р. (а.с.15,59).
Задовольняючи позовні вимоги, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 5 ст. 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ. На працівників кримінально-виконавчої служби поширюються умови оплати праці, передбачені для працівників органів внутрішніх справ, які не мають спеціальних звань.
Так, Закон України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" набрав чинності 12.03.2015 р. Вказаний нормативний акт 07.11.2015 р. втратив чинність на підставі Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" Кабінету Міністрів України, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади визначено у тримісячний строк після набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. N 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, та установлено, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. N 208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції", зокрема до 12.03.2015 р., мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 707.
Таким чином, при визначенні розміру грошової допомоги позивачу є безпідставним застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. № 707. При цьому, на час встановлення позивачу третьої групи інвалідності була чинною та підлягала застосуванню стаття 23 Закону України "Про міліцію".
Відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" (чинного на час виникнення спірних правовідносин) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
У свою чергу, підпунктом 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. N 850, визначено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Отже, днем виникнення права позивача на отримання вказаної грошової допомоги є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії. При цьому як станом на час встановлення втрати працездатності (згідно з довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії № 644 від 10.11.2015 р. позивачу з 30.10.2015 р. встановлено третю група інвалідності), так і на час прийняття рішення відповідачем про виплату грошової допомоги в розмірі 23025,60 грн були чинні норми законів, які встановлювали розмір такої допомоги - 150-кратний прожитковий мінімум, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
За таких обставин суд вважає, що комісія Державної пенітенціарної служби України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України при визначенні позивачу суми одноразової грошової допомоги повинна була керуватися законодавством, чинним на час виникнення спірних правовідносин, а саме Законом України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" та приведеною у відповідність із цим Законом і чинною на час прийняття рішення постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 р.
Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним незастосування відповідачем вказаних норм до спірних правовідносин та протиправним визначення розміру грошової допомоги не в повному обсязі. Внаслідок помилкового застосування норм законодавства відповідачем порушено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у визначеному розмірі, тому оскаржуване рішення Державної пенітенціарної служби України є протиправним.
Крім того, відповідно до п. 11 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ.
Тому слід зобов'язати відповідача - управління Державної пенітенціарної служби України в Сумській області - нарахувати і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у разі інвалідності в порядку та розмірі, визначеним ч. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" № 850 від 21.10.2015 р., з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, не дотримався вимог зазначених вище норм, дане рішення не може відповідати приписам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної пенітенціарної служби України про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Державної пенітенціарної служби України від 22.04.2016 року, викладене в протоколі засідання комісії з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України № 2-16 від 22.04.2016 року про призначення і виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.
Зобов'язати Державну пенітенціарну службу України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у разі інвалідності у порядку та розмірі, визначеним ч. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку та умов визначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" № 850 від 21.10.2015, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної пенітенціарної служби України на користь ОСОБА_1 1102,40 грн. в рахунок відшкодування судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) Л.М. Опімах
Судді (підпис) В.О. Павлічек
(підпис) О.В. Сопяненко
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 08 липня 2016 року.