СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2016 р. Справа №818/711/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М., суддів Опімах Л.М., Прилипчук ОА.
за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа - Сумський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач, МО України), третя особа Сумський обласний військовий комісаріат (далі - Сумський ОВК), в якому просив визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо повернення йому без реалізації документів для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, отриманої внаслідок виконання обов'язків військової служби; зобов'язати Міністерство оборони України розглянути його заяву про виплату одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами, відповідно до ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та прийняти відповідне рішення про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, з 28.06.1982 року по 27.06.1984 року проходив строкову військову службу у військовій частині 65753. 28.03.2011 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку з із захворюванням, що пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, а саме в Демократичній республіці Афганістан. Даний факт, відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", надає ОСОБА_2 право на отримання одноразової грошової допомоги, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2008 року № 499 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб". Звернувшись до відповідача, в березні 2016 року позивач отримав відмову Департаменту фінансів МО України, в зв'язку з чим звернувся до суду.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надіслав клопотання про відкладення розгляду справи, яке обґрунтовує тим, що для представництва та захисту інтересів МО України створено Східний територіальний юридичний відділ МО України, який знаходиться в м. Харкові. В зв'язку з неотриманням копій документів, що додані до позовної заяви представник просив відкласти розгляд справи для належної підготовки до судового засідання. Суд відмовив в задоволенні вказаного клопотання, оскільки доказів поважності причини неприбуття представника в судове засідання суду не надано, пакет документів, а саме ухвала суду про відкриття провадження у справі та позовна заява з доданими до неї документами направлена на адресу відповідача - МО України та, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, вручена уповноважені особі 22.06.2016 року (а.с.26).
Представник третьої особи - Сумського ОВК, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Сумського МВК із заявою від 01.12.2015 року, в якій просив надати йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із захворюванням та інвалідністю ІІІ групи, які пов'язані з виконанням військового обов'язку (а.с.8).
Листом Сумського ОВК від 30.03.2016 року № 11/827 (а.с.20) позивачу надано лист Департаменту Фінансів МО України від 10.02.2016 року № 248/3/6/531, в якому останній зазначив, що ОСОБА_2 не має права на отримання грошової допомоги, оскільки інвалідність йому встановлено в 2011 році, тобто до набрання чинності нової редакції ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", на виконання якої прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975. Щодо редакції ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яка діяла на момент встановлення позивачу інвалідності, та на виконання якої діяла постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499, то позивач також не має права на отримання грошової допомоги, оскільки інвалідність настала пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, всупереч зазначеного Порядку (а.с.21).
Не погодившись із таким рішенням МО України, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно довідки до акта огляду МСЕК Серії 10 ААВ № 927113 від 02.04.2015 року, ОСОБА_2 встановлена ІІІ група інвалідності до 01.05.2018 року, що пов'язана із виконанням обов'язків військової служби (а.с.10).
Відповідно до п.п. 4 п. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно з ч. 6 ст. 16-3 вказаного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (п.п. 9 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Так, Кабінетом Міністрів України, постановою від 25.12.2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).
Відповідно до п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Враховуючи те, що інвалідність позивачу встановлено в 2011 році, до спірних правовідносин слід застосовувати Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2008 року № 499 (далі - Порядок № 499).
Згідно з п.п. 4 п. 2 Порядку № 499 військовослужбовцям строкової служби у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) без встановлення групи інвалідності, заподіяного їм під час проходження військової служби, чи в разі настання інвалідності під час проходження військової служби та особам, звільненим із строкової військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, залежно від ступеня втрати працездатності - у розмірі, що визначається у відсотках десятирічного грошового забезпечення.
Таким чином право військовослужбовця на отримання одноразової грошової допомоги виникає в тому числі коли інвалідність настала після його звільнення зі служби, але внаслідок виконання обов'язків військової служби.
Із копій довідок до акту огляду МСЕК та витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв вбачається, що захворювання ОСОБА_2 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.11).
Відповідно до п. 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530 (далі - Положення № 530) у разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) в період проходження військової служби військовослужбовець направляється на медичний огляд до ВЛК для визначення ступеня його придатності до військової служби та встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання з виконанням обов'язків військової служби або з проходженням військової служби. Рішення ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовця оформлюється свідоцтвом про хворобу, довідкою ВЛК, витягом з протоколу засідання ВЛК.
Після проходження ВЛК у разі звернення військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби) лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров'я оформляє необхідні документи на МСЕК для встановлення йому групи інвалідності та (або) відсотка втрати працездатності.
На військовослужбовців строкової військової служби, стосовно яких винесена постанова ВЛК з формулюванням: "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби", командир військової частини подає документи на МСЕК тільки в тому разі, якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) не пов'язане із вчиненням військовослужбовцем злочину чи адміністративного порушення та не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України командир військової частини.
Згідно з п. 4.8 Положення № 530 висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Одночасно з поданням документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України командири військових частин, які фінансуються через розпорядників коштів другого ступеня, повідомляють про це вказаних розпорядників. Департамент фінансів Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки (в установах Державного казначейства України) розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства оборони України (пункти 4.9, 4.10 Положення № 530).
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги щодо визнання неправомірними дій МО України щодо повернення ОСОБА_2 без реалізації документів для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, отриманої внаслідок виконання обов'язків військової служби, а також зобов'язання Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 01.12.2015р. про виплату одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання МО України прийняти рішення про нарахування та виплату одноразової допомоги, враховуючи наступне.
Рішення про виплату коштів приймається Міністерством оборони України через Департамент фінансів Міністерства оборони України та в разі задоволення позовних вимог в цій частині суд прийматиме на себе не властиві йому повноваження та підмінятиме уповноваженого суб'єкта в питанні прийняття відповідного рішення.
Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради ропи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Таким чином, позовна вимога про зобов'язання відповідача прийняти рішення про нарахування та виплату допомоги є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.
Вказана позиція узгоджується з практикою Вищого адміністративного суду України (наприклад, викладена, в ухвалі від 10 жовтня 2012 року у справі К/9991/45977/11). Суд зазначив, що виходячи з принципів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа - Сумський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_2 у прийнятті рішення щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, отриманої внаслідок виконання обов'язків військової служби.
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 01.12.2015р. про виплату одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 08.07.2016 року.
Головуючий суддя С.М. Гелета
Судді Л.М. Опімах
О.А. Прилипчук